AmiWest 2019

AmiWest to impreza długo mało znana w Europie i dla większości amigowców na świecie wydarzenie niewielkiej rangi. Mimo świetnej organizacji i długiej tradycji tych spotkań było to raczej wydarzenie integracyjne dla stowarzyszeń amigowców z Ameryki Północnej. Sytuacja zmieniła się od czasu, gdy Dickinson sobie umyślił regularnie tam bywać. Od tamtej pory każdy AmiWest jest śledzony przez fanów AmigaOS 4 jako miejsce, gdzie padają ważne deklaracje na temat planów rozwoju.

W przeciwieństwie do Neuss, które jest imprezą przede wszystkim wystawców, sprzedawców i amigowych celebrytów, AmiWest jest istotny dla nas z powodu prelekcji zarówno Dickinsona jak i programistów AmigaOS 4. I na tych wątkach chcę się skupić w moim krótkim podsumowaniu.

DevCon czyli konferencja deweloperów. Steven Solie przedstawił znów zapowiedzi, ale tym razem wygląda to na spójny możliwy do realizacji plan, ponieważ podano cele do osiągnięcia i przedstawiono restrukturyzację zespołu deweloperskiego.
I tak, Exec SG został przejęty na własność przez Dickinsona. SG to”second generation”; zapowiedzi ciągną się od dawna, już na początku dokumentu „AmigaOS 4.0 Feature List Revision 1.0” datowanym na 7 styczeń 2003 roku jest o Execu SG. Był potem testowany niepubliczny X-Kernel z obsługą multicore, który napisali Friedeni, lecz okazał się tylko próbą i został porzucony, a żadna jego istotna część nie zostanie wykorzystana w nowym kernelu.
Exec SG będzie rozwijany przez zespół ExecSG w składzie: Thomas Frieden, Tony Wyatt, Olaf Barthel, Colin Wenzel, Jamie Krueger, Fredrik Wickstrom i Steven Solie. Wydzielenie oddzielnej ekipy da możliwość dołączenia programistów, którzy do tej pory nie chcieli współpracować z Hyperionem. Prace będą nadzorować: Trevor Dickinson, Timothy de Groote i Steven Solie.

Logo zespołu deweloperskiego ExecSG. Prawie jak nowy początek.

Dużo slajdów, które może zapierają dech w piersiach zwykłym użytkownikom, ale nie zawierają szczegółów istotnych dla programistów (no bo jak rozumieć np. „ExecSG is an integrated part of AmigaOS and also the underlying firmware”?). O tyle jest jasna sprawa, że rozwój w coraz większej części odbywa się poza Hyperionem – jemu pozostał Intuition, Amiga DOS i Workbench.

Pomarańczowy kolor – Hyperion, czerwony – ekipa ExecSG

ExecSG będzie opierał się o oryginalny Exec zaprojektowany przez Carla Sassenratha, z włączeniem komponentów takich jak: exec.library, expand.library, utility.library, emulator.resource, AmigaBoot, Kicklayouts, DumpDebugBuffer itp.
Z prezentacji wynika, że kompatybilność ze starym oprogramowaniem ma wysoki priorytet: emulacja 68k (bez JIT-a), dołożenie obsługi Zorro. Dla mnie ciekawszą nowością jest obsługa UTF-8, obsługa wielu rdzeni, implementacja GART, obsługa 64-bitów oraz obsługa do 4 GB RAM. Jednym słowem – rewelacja.

Steven Solie. W tle młode pokolenie działa malując ;)

W tym samym dniu Mark Ritter zaprezentował swój edytor kodu „struct” oraz przedstawiono postępy przy nowej bibliotece DMA. Drugi dzień konferencji deweloperów to dzień wyzwań, najciekawszym punktem była chyba prezentacja Toniego Wyatta na temat programowania sterowników graficznych. Miał on też później inny wykład, na którym pokazywał narzędzie do naprawy partycji z systemem plików NFSG. Steven Solie rozważał możliwość przeniesienia znanych z Windows narzędzi, co powinno zachęcić deweloperów.

Edytor dla programistów „Struct”

Trevor Dickinson zaczął od wspomnienia o Gamescom, na którym pokazano (pod AmigaOS 4 rzecz jasna) „Wings” i „Diablo”.

‚Tabor’ zostanie wydany w formie poprawionej o nazwie Mark II. Początkowo 5 płyt testowych, potem (zapewne po Nowym Roku) pierwsza partia 100 szt. Edycja nazywać się będzie ‚Early Adopter’. Trevor Dickinson dwukrotnie wspomniał o zakupie grupowym Polaków (mnie osobiście wydaje mi się mało prawdopodobne, żeby praktycznie cały wsad poszedł do Polski – typuję 40 szt.). Kolejne edycje pewnie będą droższe – na razie cena to 450 dolarów, w tym jest płyta główna, system operacyjny i gwarantowana aktualizacja sterowników.

Co do pakietu Enhancer 2.0 to poszło już >24 obrazów beta, obecnie testowana jest wersja Release Candidate, pakiet ma zostać wydany w grudniu. Będzie zawierał wszystkie najnowsze sterowniki.

Ma zostać wydana odświeżona wersja X5000, czyli X5000+, z kartą graficzną Polaris, dojdzie nowa karta dźwiękowa na PCI-e i karta Wi-Fi. Wogóle ma być więcej opcji konfiguracji w sklepie.

Było też o kartach graficznych. Mam nadzieję, że się nie przesłyszałem i wspieranych jest ok. 650. Jest trochę zamieszania, ale prace idą ostro do przodu.

Dickinson poinformował też o zbiórce na wsparcie m68k w kompilatorze GCC:
https://www.bountysource.com/issues/80706251-m68k-convert-the-backend-to-mode_cc-so-it-can-be-kept-in-future-releases

Był też Michael Battilana, który nie podał żadnych nowych szczegółów odnośnie dalszego biegu spraw własnościowych (scheda po Amiga Inc) bo nie mógł. Mówił dużo ciepłych słów o pięknie i zgodzie, jedyny konkret to deklaracja że strona amiga.com nie będzie ciągle zawierać jedynie motto i kiedyś zapełni się treściami. Te sprawy wymagają czasu (same rozmowy o przejęciu rzeczy po Amiga Inc, trwały 2 lata). Na razie trzeba czekać na rozstrzygnięcia.

Mike dostaje upominek od Steve’a na zakończenie swojego wystąpienia
‚Tabor’ jednego z uczestników AmiWesta w obudowie In-Win X-Frame 2.0.
Co się tyczy oficjalnej – na pewno nie będzie to Checkmate (za droga, choć z pewnością o wiele tańsza od powyższej).

Poniżej najciekawsze moim zdaniem prezentacje:

Trevor Dickinson z A-EON-u mówi o swoich planach dotyczących przyszłości projektów AmigaOne
Tony Wyatt mówi o programowaniu grafiki dla Amiga OS 4.1

Filmów jest więcej, ale ponieważ są jeszcze usuwane i wrzucane nowe wersje zostawiam link do kanału: https://www.youtube.com/user/BIOSJERBIL/videos

Ogólne wrażenie z AmiWest 2019 – wyraźny podział kto za co odpowiada i czym się zajmuje, co daje jaśniejszą wizję rozwoju i więcej optymizmu.

[ ↑ ]
Zabierz mnie na górę!

Jeden komentarz na temat “AmiWest 2019”

  1. USB i SATA w AmigaONE X5000 także wymaga odświeżenia, bo jest ciągle w wersji 2.0.
    Aktualne standardy to SATA 3, USB 3.2., M.2.
    USB 3.1 Gen 2 (SuperSpeed+) Standard ogłoszony 31 lipca 2013.
    USB 3.2 Standard ogłoszony we wrześniu 2017

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.