skojarzenia plików

Do załatwienia w tym tekście są dwie sprawy:

– chcę pokazać jak tworzyć skojarzenia plików by móc otwierać pliki które nie dawały się otworzyć

jak dodawać ikonki by mieć ustawione własne ulubione dla każdego typu plików

Podstawowa kwestia – żeby dany plik się otworzył musi być w systemie odpowiedni datatyp bądź program który potrafi dany plik otworzyć.

Jak utworzyć skojarzenia – pokażę jak zrobić programem DefIcons, a za przykład posłuży problem z programem TuneNet.

DefIcons

Jeśli komuś nazwa DefIcons kojarzy się z definiowaniem ikon – to bardzo słusznie. Tym razem nie będę wnikał w historię tylko zajmiemy się programem.

TuneNet (opisałem go tutaj => link) jest przede wszystkim radiem internetowym, i umożliwia nagrywanie audycji radiowych. Poniżej na obrazku katalog z takimi właśnie nagraniami, które jednak nie dadzą się odtworzyć.

Jak widać pliki maja prawidłowe rozszerzenia i zdefiniowane ikonki, w systemie jest też program do odtwarzania. Więc dlaczego nie gra?

Klikając na pliku prawym przyciskiem myszy możesz wywołać menu kontekstowe a w nim wybrać opcję Informacje, która da ci dostęp do wyboru jaki to program ma otworzyć

Takie postępowanie jest jednak jednorazowe – stworzysz w ten sposób skojarzenie dla tego konkretnego pliku, drugiego już nie. Aby otworzyć wszystkie pliki tego samego typu musisz skojarzyć je jako typ, a więc uruchomić program DefIcons. Program DefIcons – znajduje się w Prefs.

Przedstawienie opcji

Jak widzisz okno programu podzielone jest na dwa panele. Z lewej strony masz wypisane różne typy plików pogrupowane w kategorie. Z prawej zaś – definicje tychże plików. Jak to działa?

Jak plik (przykładowo mp3) może być otwarty skojarzonym programem:

WZORZEC – na podstawie rozszerzenia (właśnie to *.mp3)

DOPASUJ – na podstawie analizy nagłówka pliku (sprawdzana jest początkowa zawartość pliku w której są charakterystyczne dla danego rodzaju pliku znaki)

Pod przyciskami Dodaj masz dodatkowe opcje które możesz dopisać do „Akcji” (tak jak masz teraz WZORZEC i DOPASUJ). Są to: ZNAJDŹ, WIELKOŚĆ PLIKU, ATRYBUTY, LUB, ASCII, MAKRO. Nie polecam tego ruszać. Jeżeli jesteś bardzo ciekawy możesz pododawać sobie wybrane kryteria – zawsze można je skasować (przycisk Skasuj użyty na wybranym kryterium).

Kolejny przycisk to Naucz. Jest to ciekawa funkcja, można wybrać kilka plików (musi być minimum dwa)  i na ich podstawie będą rozpoznane podobne.

Jak zaznaczyć kilka plików? Klikać poszczególne trzymając wciśnięty klawisz Shift.

Przykładowo dodane dwa widoczne nagrania z TuneNet dały taki efekt:

Jak widzisz powtarzają się w nich dopasowania zdefiniowane wcześniej  (np. xFF) więc nie tu leży przyczyna.

Ustawianie skojarzeń dla plików

Na obrazku wyżej nie widać gdzie wybiera się jaki to program ma otworzyć plik. Ale wystarczy zrobić dwuklik na mp3 w lewym panelu alby otworzyło się okienko:

Tu klikając na ikonkę będziesz mógł nie zmienić ją ale uruchomić skojarzony program, więc jeszcze nie to. Natomiast w drugiej zakładce:

przy pozycji Program wybierasz program jakim ten typ plików ma być otworzony – i o to chodziło

Jakkolwiek to okienko jest bardzo podobne do tego z trzeciego obrazka w tym tekście – rzut okiem na belkę okienka mówi wszystko. Tam był plik mp3 i ścieżka do niego, tutaj definicje mp3 w preferencjach.

To mamy „z głowy”.

Czas na:

Ustawianie ikonek

Klikając prawym przyciskiem myszy w widoczne wyżej okienko wywołasz menu kontekstowe. Jest w nim masa opcji, między innymi przywracanie ikonki domyślnej, wybór własnej a nawet uruchomienie systemowego edytora ikon żeby samemu narysować.

Robienie własnej ikony

Stara ikonka – modyfikujesz starą, Nowa ikonka – robisz nową od zera. I tak dalej – wszystko proste i logiczne.

Potem wywołujesz menu kontekstowe i zapisujesz nowa ikonkę – Zapisz jako

w jakiejś lokalizacji którą będziesz pamiętał że tam wrzuciłeś.

Aby użyć ikonki wybierz żądany plik info. Duża kolekcja ikon znajduje się na Masonicons link  – są tam archiwa jak i obrazki z podglądem zawartości, więc można obejrzeć przed ściągnięciem co dana paczka archiwum zawiera. A nie jest to jedyne źródło ikon (przykładowo – ikonki na OS4 Depot są w kategorii Graphics » Icon link), i jak wyżej wspomniałem można zrobić własną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: