VoxelNoid 3D

Gra darmowa, do tego klon Arkanoida. Czy coś za darmo i wtórne może być interesujące?

Gwoli prawdy – darmowa jest tylko na systemy amigowe. Pierwsza wersja VoxelNoid 3D zajęła pierwsze miejsce na Gerp 2014 demo-party’s w kategorii „Wild competition”. Została udostępniona za darmo, ale jakoś nie widziałem jej wcześniej, mimo że jest to już ósma wersja (1.02 2016 r.). I pomimo że stronę autorów – cherry darling – znam, a nawet kiedyś recenzowałem jedną z ich produkcji – Ace of Hearts – jakoś przeoczyłem. Czas nadrobić zaległości.

W instrukcji w pliku readme znajduje się wiele ciekawych i przydatnych informacji – od listy autorów (można powiedzieć że to śmietanka), różnych linków, poprzez instrukcję instalacji, sterowanie, także dla dwóch graczy naraz.

Grę pobrałem ze strony twórców, jest też na OS4 Depot. Archiwum lha ma tylko 7,4 MB. Wymagany jest Warp 3D, ale może być Wazp 3D.

Po uruchomieniu będzie możliwość wpisania nicka i adresu e-mail. Jest prowadzona tabela wyników, także online, i to ze względu właśnie na ten ranking online jest ta „rejestracja”. Na skrzynkę nic nie przychodzi – może coś po imporcie wyników, ale domyślnie do wyboru z przeglądarek w systemie miałem stare OWB i nie zadziałało, zwyczajnie nie chciałem się wgryzać w temat, może jak przejdę całą, albo faktycznie będą dobre wyniki to wrócę do tego.

Domyślnie VoxelNoid 3D otwiera się w oknie. Rzecz jasna jest kilka opcji konfiguracyjnych, typu poziom głosności (oddzielnie dla dźwięków i muzyki), stopień trudności i inne. Interesująca jest opcja Camera FX Strength – zwiększa dynamikę rozgrywki. Językowo jest słabo – do wyboru angielski USA/UK, niemiecki i szwedzki.

vlcsnap-2383-04-20-06h58m56s711

vlcsnap-7247-03-29-21h42m41s094

Przy ustawieniu na pełny ekran i tak każdorazowo po uruchomieniu będziemy pytani o wybór rozdzielczości. Co do samej rozgrywki – jest wsparcie dla dżojstików i dżojpadów. Ja wahałem się między korzystaniem z myszy i klawiatury, wygrała myszka – bo statyw zasłaniał klawiaturę ;] Nie od razu wpadłem na to, że grając patrząc w ekranik smartfona funduję sobie najgorszy input-lag – taka mała wskazówka jakby ktoś robił podobne filmiki.

Oprawa muzyczna – jest klasycznie. Jak dla mnie moduł jest nieco nużący – najpierw podobał mi się, potem go nie cierpiałem, ostatecznie przywykłem – pomaga „złapać rytm”. Jest więcej „muzyczek” ale jakoś za rzadko coś wybija się ponad główny motyw.

Jakieś nowatorskie różnice względem zwykłego Arkanoida? Nie bardzo. Mamy spadające klocki – s daje spowolnienie, g – przylepienie piłeczki, e – powiększenie paletki, jest też tak że jest kilka piłeczek na raz. Jest i coś przypominające kostkę do gry z trzema oczkami – zapewne jakaś stylizowana „zła twarz” – i to nas rozwala. Zresztą to wszystko można zorientować się w dwie minuty. Nie polecam łapania spowalniaczy – nie ma potrzeby spowalniać sobie rozgrywki bo nie jest trudna. Na poziomie „normal” jest relaksująca. Przejście kilku plansz bez „skucia się” nie stanowi problemu.

vlcsnap-4693-05-28-23h04m42s124

Jeżeli miałbym coś wymienić oryginalnego – to te „voxele”. Rozbijane klocki zamieniają się w „pierzynę” z takich drobnych właśnie „voxeli”. Po polsku to określić obrazowo… trójwymiarowe piksele? Mają fajną właściwość – przyciągają się do siebie nawzajem, a po zebraniu się jak szarańcza pędzą do naszej paletki, która je zasysa. Powoduje to wzrost paska paliwa po lewej stronie ekranu. Tym samym przyciskiem którym odbijamy piłeczkę – gdy go przytrzymamy – uruchomimy właśnie taki słup miotacza ognia, który podsmaża kafelki i działa na nie jak odbijanie piłeczki. Jest to duże ułatwienie, dodatkowo w czasie wypalania piłeczka zwalnia. Można też rozsypane voxele wypalać na bieżąco, ale według mnie zuboża to rozrywkę jak jest za czysto. Właśnie jak jest dużo „śmiecia” tak że ledwie widać piłeczkę – jest dynamicznie.
Z innych miłych rzeczy – warto wspomnieć system medali.

VoxelNoid 3D posiada dodatki – ze strony można pobrać coverart (okładkę) i presspack (materiały promocyjne). W sumie na podstawie tego można zrobić „oryginalną” grę tzn. z nadrukiem na krążku, okładką i pudełkiem. Dodatkowo jest możliwość zakupu ścieżki dźwiękowej, i to też jest fajnie zrobione – można wpisać dowolną kwotę czy dołączyć wiadomość do twórcy utworów (DJ Arvy aka Triace ). Muzyka jest w formacie MP3 i FLAC (jako bonus oryginalne modki czterokanałowe w formacie protrackera), a cały album zawiera siedem utworów.

Cóż, polecam. Nie dlatego że jest za darmo. Zwyczajnie VoxelNoid 3D jest dobry, ma ciekawą właściwość – połączenie tradycji z nowoczesnością, pikseli z przestrzennością. Do tego chiptune – to musi być fajne, i jest.

Poniżej – gra do pobrania oraz muzyka z niej.

VoxelNoid 3D – Duel Edition
http://cherry-darling.net/voxelnoid/

The VoxelNoid EP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: