Latarnik

Nieraz wpisujecie w wyszukiwarkę na tym blogu różne zapytania. Oczywiście ja to analizuję i zapytania te są dla mnie cenne, ponieważ są jakby „listą życzeń” – co chcielibyście się dowiedzieć.

Staram się żeby artykuły wyczerpywały temat, nieraz jednak wyskakują pytania nie dające się umiejscowić, zbyt różnorodne, a jednocześnie ważne. Zdecydowałem się utworzyć więc ten kącik.

Tu będę wpisywał pytania i odpowiedzi.

Pytania są „wygładzone”, przykładowo zamiast wpisanego w wyszukiwarkę „system Amigi na PC” jest (tak jak widać poniżej) „Czy AmigaOS jest na PC”.

8483387-latarnia-morska

Dlaczego Latarnik? Światło dla błądzących ;-)

Podsumowując: ta zakładka jest dla osób które nie posiadają komputera AmigaOS. Są albo jego przeciwnikami albo wahają się z zakupem. Ogólnie „zainteresowani tematem, ale mający wątpliwości”.

Amiga na PC

Czy AmigaOS jest na PC?

Nie jest i prawdopodobnie nie będzie. Można uruchomić pod emulatorem.

Jaki emulator Amigi na PC?

Podstawowy emulator Amigi to UAE w różnych wariantach, najlepiej rozwinięty to WinUAE pod Windows.

Czy można uruchomić AmigaOS na maszynie wirtualnej?

Nie.

Czy system AmigaOS 4.0 i nowsze chodzą pod emulatorem?

Aż do niedawna nie, ponieważ wymagają obecności procesora PPC który nie był emulowany.

Od wersji WinuAE 3.0.0 jest obsługa Amig z kartami PPC, co oznacza że można postawić na nim  system AmigaOS 4.1 Final Update. Prędkość działania może być powolna nawet na szybkich komputerach.

Czy jest demo AmigaOS 4?

Nie ma. System można obejrzeć i poczytać o nim na przykład na tym blogu, są też filmy na YouTube pozwalające obejrzeć AmigaOS w działaniu.

Czy system Amigi jest za darmo?

Nie jest, dotyczy to także starych wersji. Cena systemu w najnowszej wersji to było w przedpłacie w sklepie Retroami (Polska) 125 zł, normalnie była 3x wyższa.

Windows w amidze

Nie jest możliwe uruchomienie Windowsa na żadnym modelu amigi.

Ceny emulatora amigi 64 bitowego najnowszego

Emulator jest darmowy – na Windows to WinUAE, na pozostałe platformy różne odmiany UAE. Płatne natomiast są: ROM-y Amigi, system, oprogramowanie. Dość wygodnym zakupem jest pakiet „Amiga Forever”.

Stare gry adf

To obrazy dyskietek, niestety jest to piractwo i linków nie podam. Najlepiej szukać pod hasłem TOSEC – są to potężne zbiory.

AmigaOne XE

Czy do instalacji chłodzenia muszę wyciągać płytę główną?

Tak.

Co zrobić ze starym chłodzeniem procesora

Można zachować na pamiątkę, a może się i przydać przy sprzedaży kiedyś komputera – są ludzie którzy muszą mieć wszystko oryginalne, nawet jeśli tego nie użyją.

Chłodzenie CPU na śruby problem

Przy zastosowaniu chłodzenia nieoryginalnego czasem trzeba coś dołożyć. Tak musiałem zrobić montując Zalman VF900 – potrzebne były niewielkie podkładki pod śruby, groszowe sprawy tylko nie zawsze i nie każdy ma możliwość to dostać. Ja kupowałem na Allegro, ale szukać należy niekoniecznie w działach komputerowych.

AmigaOne X1000

Cena

Około 2200-2400 funtów, w zależności od konfiguracji. To jest cena komputera bez klawiatury i myszy, kosztów przesyłki.

Gdzie można ją kupić?

Można było w sklepie amigakit, przy czym raczej nie można już. Procesor zdrożał na tyle, że sprzedaż komputera szła praktycznie po kosztach, i została zakończona. Jest następca modelu X1000 – AmigaOne X5000.

Różne pytania

Dlaczego AmigaOne jest taka droga

Wynika to po części z zastosowania egzotycznego procesora czyli PPC. Ale głównie cena wynika z małoseryjnej produkcji. To znaczy zaprojektowanie i wypuszczenie płyty „pecetowej” w podobnej ilości (tysiąc sztuk) też dałoby wysoką cenę. Są po prostu pewne koszty nieuniknione (projektowanie, prototypy, testy, i t.d.) które rozkłada się na liczbę sprzedanych egzemplarzy. Jeśli ich jest mało to cena jednostkowa jest większa.

 

Poniżej dodałem jako „bonus” najczęściej wyrażane wątpliwości. Nie pochodzą one z haseł wyszukiwarki, ale powtarzają się na tyle często że uznałem że warto o nich wspomnieć.

To są zarzuty przeciwników wałkowane najczęściej na forach. Ewentualną polemikę proszę zgłaszać na priv, gdyż ten blog ma ograniczone możliwości zagnieżdżania wypowiedzi (bodajże do 5), to nie jest forum.

Zarzuty

AmigaOne to podróbka Amigi

Nieprawda. AmigaOne została stworzona przez firmę Amiga. Również system jest oryginalny.

AmigaOS to „HyperionOS”, twór Hyperionu

Nieprawda. AmigaOS był rozwijany przez Hyperion na zlecenie firmy Amiga, na podstawie legalnych źródeł. To AmigaOS do dziś posiada oryginalne rozwiązania które nie występują u konkurencji, przykładowo „twarz” Amigi czyli Workbench.

AmigaOne to pecet

Nieprawda. Zarówno procesory jak i płyty główne są odmienne jak w PC. Pecetowe są złącza, ale takie są obecnie światowe standardy – tak samo jest w Apple itd.

Jeden komentarz na temat “Latarnik”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: