AmigaOne i Linuks

Skąd się wziął na AmigaOne

Linuks był już wcześniej na Amidze – istniała dystrybucja APUS (był nawet uniks i NetBSD). To wszystko jednak zawsze był margines. Natomiast wejście Linuksa na AmigaOne było szersze.

Powód był oczywisty – na początku AmigaOS był przepisywany na PPC więc go jeszcze nie było, potem były wersje beta. W czasach gdy AmigaOS 4 dopiero powstawał w bólach aż do czasu finalnej wersji Linuks wręcz musiał być podstawowym systemem dla AmigaOne.

Pierwszy Linuks na AmigaOne pochodził (z tego co wiem) od firmy MAI Logic (to ta firma która robiła płyty główne Teron będące podstawą AmigaOne). Okoliczności były sprzyjające –  IBM stworzył otwartą specyfikację komputera PPC (płyty Teron były z nią zgodne), było też „parcie” dla opracowania linuksa na PPC.

Przegląd dystrybucji

Z Teronem oferowany był Yellow Dog Linux – nazywany w skrócie YDL.

Poniżej zrzut ekranu z Yellow Dog Linux 2.2 uruchomionego na płycie deweloperskiej AmigaOneG3-SE

W ofercie firmy Terra Soft był  YDL 2.3. Można o tym poczytać tutaj link

Symbol tej dystrybucji wygląda tak:

Dodatkowym atutem był MOL – MAC-on-Linux

To emulator Macintosha pod linuksy PPC. Ponieważ procesor nie musiał być emulowany działało to szybko.

Poniżej zrzut ekranu z MacOS 9.2 uruchomionego przez „Mac on Linux” na Yellow Dog Linux 2.2 uruchomionego na płycie deweloperskiej AmigaOneG3-SE

Emulacja Macintosha ma swoje tradycje (można powiedzieć że powtarza się historia ze ShapeShifterem – emulatorem Macintosha pod AmigaOS). Zawsze chodziło o to samo – aby nie przesiadając się na PC uzyskać dostęp do dobrego oprogramowania.

Dystrybucja Yellow Dog Linux jest rozwijana do dziś dla PPC, niestety skupia się na komputerach Apple, a także konsoli PS3. Dla naszego komputera musimy się zadowolić starszymi wersjami.

 

Turbo Linux PPC

Dostarczany na początku z płytami AmigaOne SE dla developerów (marzec 2002 r.). Ogólnie dystrybucja ta jest skierowana na rynek azjatycki (zwłaszcza japoński) i od wielu lat nierozwijana na PPC. Prawdopodobieństwo możliwości zdobycia tej wersji jest mniejsze jak spotkania białego nosorożca po wyjściu z domu. Również nie widzę sensu na dziś  korzystania z niego. Next! ;)

 

S.u.S.E PPC

Był dołączany na początku – w wersji 7.3 – do niektórych płyt głównych AmigaOne SE. Można też było nabyć go w Eyetech oddzielnie (Suse był i jest komercyjny – popularna współczesna odmiana openSUSE jest tylko „poligonem” testowym dla korporacyjnej wersji, podobnie jak Fedora dla Red Hata).

Jest to dystrybucja która w wersji PPC jest bardzo zapóźniona i raczej mało popularna. Ostatnia znana mi wersja PPC to 11.1 (link na końcu opracowania). Ciężko mi go polecać – mnie nie udało się go zainstalować, i sądzę że pasującą wersję (dla naszej AmigaOne XE) żeby znaleźć trzebaby sięgnąć za rok 2008 – czyli staroć.

Na obrazku wyżej Mac-On-Linux uruchomiony pod SuSE Linux 7.3 PowerPC Edition.

Poniżej – tak prezentował się SuSE 7.3 PPC na żywo na AmigaOneG3-SE

 

Kolejną dystrybucją i w zasadzie pierwszą z jaką zetknęła się większość posiadaczy AmigaOne to Debian.

Debian to najbardziej podstawowa wersja Linuksa – najbardziej uznana, i będąca podstawą wielu innych, nowszych odmian (np. Ubuntu). Na AmigaOne XE dostarczana była z płytą główną wersja 3.0 „Woody”.

Niżej logo systemu

pokaż powiększone

Poniżej Mozilla 1.0.0 pod Debianem na AmigaOneG3-SE

Kolejny zrzut to OpenOffice 1.0 pod Debianem na AmigaOneG3-SE

A to płyty dostarczane użytkownikom z AmigaOne XE

Potem (całkiem później, już po erze Eyetecha) były dostępne  nowsze wersje Debiana – „Sarge” i „Lenny”.

 

Odejście Linuksa – AmigaOS zastępuje go

AmigaOS 4.0 Pre-release ukazał się dopiero w 2004 r.  ale jego pojawienie się powitano z radością.

Chyba nie trzeba tłumaczyć ilustracji poniżej (pochodzi z płyty z systemem)

 

Powrót – czyli historia się powtarza

Linuks wrócił niestety – traktowany jako uzupełnienie AmigaOS. Niestety – bo na pewno lepiej byłoby żeby AmigaOS był tak rozwinięty i miał tyle aplikacji by posiłkowanie się drugim systemem w komputerze nie było potrzebne. Była to też konieczność, przede wszystkim ze względu na betatesty AmigaOne X1000.

 

Sytuacja Linuksa na AmigaOne dziś

Mało popularny i słabo wspierany. Wyjątkiem jest komputer AmigaOne X1000 na który jest dostępnych aż 5 dystrybucji: Debian, Mint, Crux, Gentoo i Ubuntu.

Ogólnie to większość dystrybucji PPC skupia się na Apple G4/G5 (może dlatego MOL nie jest już rozwijany) i PS3.

Jest obsługiwanych więcej komputerów PPC (m.in. z pozwalających zainstalować AmigaOS 4.1 – SAM 440ep i Pegasos 2) ale nas nie interesują.

Jest też więcej dystrybucji PPC (Crux, Fedora i inne) – co z tego jak są dla nas nieprzydatne.

Osobiście uważam że Linuks na starych AmigaOne nie ma racji bytu – jestem w stanie zrozumieć użytkowników AmigaOne X1000 która ma lepszą konfigurację, dostęp do najnowszych wersji i wsparcie. Natomiast dla zwykłych ludzi, na starych konfiguracjach – Linuks jest raczej dla masochistów.

 

Linki powiązane z artykułem:

http://www.amigalinux.org – podstawowa „wyrzutnia” do innych stron o linuksie na AmigaOne/SAM

http://amigaone-linux.sourceforge.net/ – linuks na starsze  AmigaOne (np. XE)

http://mac-on-linux.sourceforge.net/ – Mac-on-Linux, emulator MacOS pod linuksy PPC

http://download.opensuse.org/distribution/11.1/iso/ – repozytoria openSUSE, w tym PPC

http://cruxppc.org/ – Crux PPC  – 16.02.2012 r. koniec rozwoju dystrybucji

Opublikowano: 12.07.2012 r. 

Ostatnia edycja: 30.07.2017 r.

2 myśli na temat “AmigaOne i Linuks”

  1. Dla mnie plusem linuksa dla A1 XE jest mozliwosc uruchomienia najlepszej gry swiata czyli HoM&M III, ktora to niestety nie chce sie uruchomic na nowszych kernelach, dostepnych dla X1000. Natomiast co do poczatkow powstawania kernela, to nie wiem jak to bylo z Teronami i MAI, ale wiem ze pierwszy kernel dla Amigi One napisal kanadyjczyk polskiego pochodzenia, ktory sie potem niestety troche skompromitowal, czyli Adam Kowalczyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: