Software pack

Na stronie Intuition Base ukazał się Software Essentials 1.2 dla AmigaOS. W chwili gdy piszę te słowa (24.02.2013 r.) jest on niedostępny. Został usunięty bardzo szybko (jeden dzień) ze względu na czyjeś roszczenia związane z prawem autorskim.

software essentials

Dlaczego więc opisuję coś czego nie ma? Dlatego że sama idea ma solidne podstawy i taki zestaw oprogramowania wcześniej czy później ktoś złoży. Nawet w oświadczeniu powyżej jest zapowiedź nowej wersji.

Instalacja

Archiwum lha ma objętość 323 MB.

Żeby je rozpakować musiałem wpierw skopiować plik na dysk, ponieważ próba rozpakowania z pendrive kończyła się zawieszeniem komputera już na etapie wczytywania zawartości.

Prawdopodobnie wina leży po stronie dużej ilości plików (ponad 19 tys.).

se1

Skopiowane archiwum na dysk rozpakowuje się kilka minut (może 5?) – dosyć dłuży się czas oczekiwania.

Nie obyło się bez komunikatów:

se2

Tak się zastanawiam jak to jest możliwe?

Po rozpakowaniu folder instalacyjny wygląda tak:

se3

Do dzieła.

Z początku myślałem ze to przekłamanie grafiki – ale nie, taki właśnie porządek w obrazkach wymyślił sobie ten, kto projektował grafikę symbolizującą instalowane programy:

se4

Instalacja trwa ciut krócej jak rozpakowanie?

se5

se6

Niestety nie,  spokojnie można zaparzyć kawę.

se10

se11

W sumie całość zajęła więcej jak 25 minut.

Czas przyjrzeć się zawartości.

Zawartość

Przeglądając wcześniej katalog instalacyjny mogłem już obejrzeć czego się spodziewać – i faktycznie struktura katalogów po instalacji jest taka sama.

se12

Tak się zastanawiam co tyle czasu robił instalator? Samo kopiowanie nie trwało by tyle.

Całość prezentuje się niemalże imponująco:

se13

Jak widać oprogramowania jest dużo.

Wrażenia

Czy wszystko działa jak powinno? Nie.

Zacząłem od programów mi nieznanych – NetSpeedo zawiesza system od razu.

Z kolei Perfect Paint wyrzuca komunikat:

se14

Dziwna sprawa, bo w dołączonym pliku pomocy (z 2006 r., z rozczulającymi dziś adresami typu http://teleinfo.pb.bialystok.pl/tte/) ten plik nie jest wymieniony.

TuneNet jest już spatchowany. Nie wiem tylko czemu się wiesza – wersja którą mam na dysku w innym miejscu  – nie (ta sama wersja programu, tez spatchowana).

Znalazło mi aktualizację Rangera  a nie znalało mi SysMon – czyli niedopracowane.

NetSurf – „Could not open hubbub.library v1”

Te programy wszystkie – mają niespójny interfejs, przeglądając je po kolei czułem się  jak w początkach masowego linuksa.
Po ochłonięciu dochodzę do wniosku, że każdy mógłby sobie zrobić taki „pack”, może nawet lepszy. Nie dlatego że swój zestaw programów, ale dlatego że wie co robi – nic by nie żyło własnym życiem (przykładowo wspomniane update Rangera i SysMon). Tzw mieszane uczucia.

Oczywiście nie wszystko działa źle, nie ze wszystkim na początku są problemy, bo to byłby bezsens.

Najświeższa pozycja jaką odnalazłem  to SketchBlock w wersji z 6 lutego. Ale już SysMon w najnowszej odsłonie (2.8 z 11 lutego) nie załapał się. Co świadczy o tym, że jakiś rozwój w oprogramowaniu jest, nawet w krótkim odcinku czasowym.

Ocena

Dostateczny.

Sens robienia paczki oprogramowania jest taki, żeby na start mieć wszystko co potrzeba. Tu stawia się użytkownika w sytuacji, że musi coś dociągać i szukać. Więc słabo jak na „pack„, chyba że trzymamy się oryginalnej nazwy Essentials. Dla mnie jest to niedopracowane.

Większość programów jest mi znana i wiem że są dobre. Może nie wszystkie są dla mnie przydatne, ale na pewno jest punkt odniesienia. Zebrane to co najlepsze.

Sam pomysł jest dobry, jest to rozwinięcie Extras dołączonego do systemu. Niemniej uważam, że każdy może sam sobie zrobić taki pack lepiej.

Czekam na kolejne wersje.

Wykaz programów:

Astronomy – 3DStars, Celestia

Audio – ADRipper, AmigaAMP3, AmiPodder, AmiSoundED, Audio-Evolution, DigiBooster, HD-Rec, Hively Tracker, Milky Tracker, Phonolith, TuneNet

Emulators – AmiNES, Basilisk2, DOSbox_0.73, FPSE, Hatari, KEGS, Vice, WarpSNES

Graphics – AmiFig, blender, Grafx, PerfectPaint, PPaint, SketchBlock, TVPaint, WarpView

Internet – AmiFTP, AmIRC, AmiTwitter, Clipdown, Jabberwocky, Netsurf, Newscoaster, OWB_(MUI), pFTP, RDesktop, SabreMSN, SimpleMail, Transmission, TwinVNC, Wookiechat, XNet RSS

Office – AmigaWriter, Antiword, Cinnamon, MathX, MUIbase, PointRider, StarAm_Plan, WordNet

Utilities – Annotate, Cranu, DevInfos, DiskImageGUI, Filer, NetSpeedo, NoWinED, PlayCDDA, Ranger, Scout, SGrab, SysMon

Video – FFmpeg, MPlayer, MPlayer-GUI, MUIMPLayer, Videoeditor

Jeden komentarz na temat “Software pack”

  1. No cóż zapewne zanim skończyłeś pisać reckę, rzeczony pack zniknął już z serwerów. No ale artek będzie przypominał że próby stworzenia czegoś takiego były.

    P.S.
    Fajnie że po miesiącu coś napisałeś, w ostatnim czasie nie było Cię widać ani tutaj, ani na amigowych forach. Już myślałem że kolejny człowiek rzucił amigowanie w diabły;)

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.