Niezbędnik poinstalacyjny

Kiedyś po ukazaniu się AmigaOS 4.1 opisywałem proces instalacji dokładnie, łącznie z błędami jakie mogą wystąpić, oraz konfiguracją systemu (ustawienie pod siebie). Zamieściłem też listę polecanych programów.
Instalacja cz.2
Instalacja cz.3 – błędy
Ustawianie systemu pod siebie
Assign – przypisz
Skojarzenia plików
To było jednak dosyć dawno temu, i zamieszczam jedynie jako rozszerzenie i uzupełnienie – na wypadek jakby ktoś coś zapomniał, lub wystąpiły jakieś kłopoty. Normalnie nie ma potrzeby tam sięgać.

Ponieważ teraz działam na nowym komputerze, przeprowadzałem cały proces od nowa. Poniżej kolejność w jakiej to robiłem, i jaką polecam. Są linki i podstawowe informacje.

Wstępne czynności instalacyjne – system stawiany od nowa

Założenia początkowe:

 • partycje w systemie SFS/02
 • dysk systemowy około 20 GB (więcej nie trzeba)
 • zainstalowany system razem z Extras
 • co najmniej jedna partycja oprócz systemowej

Następnie kolejno czynności:

 • konfiguracja internetu
 • aktualizacja AmiUpdate
 • przeprowadzenie aktualizacji
 • konfiguracja dźwięku – AHI

AmiUpdate aktualizuje się sam przez siebie jako pierwszy. Kolejne aktualizacje to te powiązane z AmiUpdate i sam je znajdzie – czyli AISS (pakiety ikon do pasków narzędziowych), MUI i inne.

Poniższe zestawienie dotyczy programów i łatek których nie dostarcza AmiUpdate.

Polecam utworzenie na partycji niesystemowej katalogu na pliki instalacyjne. Jest to wygodne w przypadku reinstalacji systemu.

Następnie pobieranie plików – do ściągania z Aminetu i OS4Depot wystarczy IBrowse – przeglądarka lekka i szybka.

Do ściąganych nowych i zainstalowanych programów zrobiłem oddzielnego AmiDocka. Na nim ustawiłem pojawianie się zminimalizowanych programów. Ale to już każdy zrobi jak uważa.

Niezbędnik

przeglądarka internetu

Ciągle jest z tym problem, bo świat ucieka do przodu ze standardami. Dostarczane z systemowym Extras – czyli IBrowse i OWB – są przestarzałe i mogą być traktowane tylko jako konieczność na słabszych konfiguracjach sprzętowych. Na dziś najlepsza to Odyssey 1.23r4 (maj 2016).

Najbardziej aktualna wersja zawsze tutaj: Oddysey

Oprócz przeglądarki trzeba zainstalować AmiSSL po to by korzystać ze stron używających bezpiecznego protokołu (czyli tych wszystkich zaczynających się od htpps://)

łatanie TuneNet

Nie u każdego to będzie konieczne, zwłaszcza w przyszłości (wszak mamy odnowioną wersję  w pakiecie Enhancer która jest aktualizowana). Warto jednak mieć to pod ręką:

mpega library– ze ściągniętego archiwum wziąłem tylko plik mpegaPPC.library, zmieniłem mu nazwę na mpega.library i wrzuciłem do LIBS

faad library– z pobranego archiwum wziąłem tylko plik faad.library i wrzuciłem do LIBS

Tunemp3_encode (kodek Lame do mp3) – z archiwum wziąłem tylko wtyczkę TN_MP3_Encode.tnplug i wrzuciłem do katalogu programu z resztą wtyczek o nazwie Plugins (pliki o rozszerzeniu *.tnplug)

aktualizacja listy stacji radiowych

Na temat TuneNet pisałem tutaj -> TuneNet (opisy błędów, konfiguracja, instalacja dodatków, i t.d.)

Na tym etapie mam dobrą przeglądarkę, TuneNet leci w tle – działam dalej

odtwarzacz wideo

Z systemowym Extras dostarczany jest tylko DvPlayer w wersji SE. Standardem obecnie używanym jest mplayer, który składa się z programu i nakładki graficznej na niego – Liveforit Mplayer + Mplayer GUI

LiveForIt-mplayer

Ważne żeby GUI powiązać z właściwą wersją pliku wykonywalnego – są dwie: dla procesorów z jednostką Altivec i bez niej.

Najnowszy odtwarzacz to Emotion – do nabycia w AMIStore i w Alinea. Emotion jest wolniejszy (korzysta z nowych kodeków FFMpeg) za to czyta więcej formatów (praktycznie wszystkie).

sklep z oprogramowaniem

AMIStore

Założenie konta nie wiąże się z opłatami, a lepiej mieć dostęp do sklepiku niż nie mieć.

Teraz jest moment by zakupić oprogramowanie komercyjne, typu sterowniki karty graficznej.

płatne sterowniki karty graficznej

Kupno sterowników ma sens jeśli posiadamy karty z serii Radeon HD. Jeśli chodzi o sterowniki do 3D to są alternatywne dla Warp 3D i darmowe ale o mniejszej wydajności  – Wazp 3D

Więcej o sterownikach i kartach graficznych napisałem w modernizacja komputerka

W tym miejscu mamy: aktualny system, współczesne odtwarzacze muzyki i filmów i przeglądarkę internetową.

Do tego miejsca był. tzw. jedyny słuszny wybór, dalej to już można wybierać programy według preferencji – bo wybór jest. Menadżery plików, przeglądarki grafiki i  różne programy użytkowe.

Co po „Niezbędniku”?

Proponowane rozszerzenia systemu

SDK – niektóre programy wymagają tego. Jest do pobrania na stronie Hyperionu – SDK 53.30

Qt – zestaw bibliotek i narzędzi programistycznych do tworzenia interfejsów programów. Wymagane przez programy „importowane” i jeśli ktoś nie programuje wystarczy wersja minimalna, do uruchomiania programów – Qt 4.7 Minimal

AmiCygnix – dostarcza środowisko X 11 z uniksa, potrzebne do programów takich jak GIMP. Jest to jednak rozwiązanie które wymiera ze względu na brak rozwoju programu (potrzebne wsparcie dla nowszych kart graficznych).

Na tym kończę Niezbędnik. Więcej propozycji programów, także komercyjnych, pojawi się w odświeżonym artykule Polecane programy (wisi na stronie już kilka lat i wymaga napisania od nowa).

opublikowano: 16.02.2016 r. 
ostatnia edycja: 17.03.2017 r.

Jeden komentarz na temat “Niezbędnik poinstalacyjny”

 1. „Możliwe że zmieni się odtwarzacz filmów”

  Skoro wczesniej pisałeś że masz Radeona HD 6570 to w zasadzie odtwarzacz filmów musi się zmienić Liveforit Mplayer + Mplayer GUI. No chyba że się nie ma sterów Radeon HD w wersji 2.x wówczas ma to mniejsze znaczenie. Niemniej i tak polecałbym wersję od Liverorita, która jest najzwyczajniej w świecie znacznie młodsza i bardziej aktualna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: