Zakupu dokonałem w AMIStore (o sklepie pisałem tutaj). Głównie skusił mnie SysMon – liczyłem na nową wersję. Nie bez znaczenia był fakt że to jedna z tańszych pozycji w ofercie sklepu. Nie jest to jeden program a pakiet, a liczba programików w nim zawartych (18) sugerowała korzystny wskaźnik cena/wartość.
Kompilacja ZTools nosi numerek 1.8. Autorem wszystkich programów jest Guillaume „zzd10h” Boesel. Jako programista, bo w „credits” przewija się wiele nazwisk. Większość programów wcześniej była za darmo na OS4Depot, tu dorobiony jest instalator.
Instalacja
Instalator jest interesujący. Programy w nim podzielone są na kategorie.
Każdy program ma dołączony (pod przyciskiem About) zrzut ekranu z nadrukowanym na górze obrazka lakonicznym opisem. Pozwala to podjąć decyzję czy warto go zainstalować.
Mam tu obiekcje do przycisków Uninstall – powinny być wyszarzone dla niezainstalowanych aplikacji a dostępne dla tych które można odinstalować. A są – jak chcą.
Wszystkie programy przypominają się pod koniec instalacji o dodanie do docka wyświetlając jego okno ustawień. Kilka z nich ponadto proponuje dodanie się do menu kontekstowego (archiwizer Fast, Attache Mail) i najwygodniej zrobić to właśnie wtedy.
Tak wyglądały wszystkie programy wyciągnięte na oddzielny dock:
Zrzut poglądowy, potem okazało się że z niektórych programów nie da się korzystać w ten sposób.
Prezentacja
SysMon
Posłużę się obrazkiem dołączonym do pakietu (to o czym pisałem wyżej).
Jest to dobry program narzędziowy, podający dużo informacji o systemie. Przebył długą drogę, pamiętam pierwsze wersje pisane w Reaction, miał wtedy ledwie kilka zakładek. O SysMon pisałem kiedyś tutaj.
Takie drobiazgi z mojej konfiguracji – na start mam 85 tasków. Z kilku benchmarków wybrałem wynik pomiaru prędkości łącza:
Jak widać bardzo wolno mam jak na łącze światłowód synchroniczny 20/20, ping też wysoki, na PC o wiele lepsze rezultaty. To tak trochę prywaty, jakby ktoś miał jakiś pomysł jak to zmienić proszę podzielić się w komentarzach.
Flip Paper
To jest program do automatycznego zmieniania tła blatu WorkBencha.
FastCompress
Podczas instalacji potwierdzana jest chęć instalowania określonych modułów. Bo program składa się z 4 oddzielnych dla różnych formatów kompresji (LHA. LZX, ZIP, 7z) i możemy wybrać czy chcemy mieć wszystkie. Jest to poniekąd związane z obsługą – pliki bądź katalogi przeciąga się na ikonkę docka i pakuje.
Niestety u mnie grimowało ostro, po 6 komunikatów w każdym module, ale pakowania powiodły się. Z wyjątkiem modułu 7z gdzie było o 1 grim więcej i program nie był w stanie zakończyć zadania (zawieszki nie było – szedł licznik pakowania, pliki były spakowane, ale nie zapisywało na dysk).
Szybkość pakowania jest różna, zrzuty ekranu (kilka MB) pakowało: LHA – 7 sekund, LZX -12 sekund, ZIP – 10 sekund.
W sumie to już wolę AmiARC.
FastHide
Poniżej okno ustawień
To działa tak że jest lista programów które „zanikają” i można je przywołać z listy. Pobawiłem się tym chwilę i w sumie wolę normalną „ikonifikację” na pulpit WB niż takie wynalazki.
FastNote
„Żółta karteczka”. Można dołączyć do WBStartup (właściwie tylko wtedy ten program ma sens). Zawartość jest zachowywana po zamknięciu i restarcie ciepłym/zimnym. Można minimalizować, niestety jest tylko jedna instancja.
Poniżej widoczne okno ustawień:
Ikonki obsługi są niewidoczne, pokazują się tylko w trybie edycji notatki (po kliknięciu w nią). Między innymi ikonka zapisu, ale zawartość notatki i ustawień jest zapisywana automatycznie po umieszczeniu kursora poza karteczką.
AttachMail
Program współpracujący z klientami poczty YAM i Simple Mail. Simple Mail musi być w wersji minimum 0.39 (przy okazji zaktualizowałem go do 0.41, ale wiązało się to z dociąganiem klasy Popplaceholder).
Najlepiej pracuje się z nim z menu podręcznego, na zasadzie „wyślij przez YAM” i otwierany jest klient poczty. Warto zrobić przypisanie do menu w procesie instalacji, bo edycja pliku konfiguracyjnego jest mało wygodna:
aTunes
Zarządzanie zbiorami muzycznymi, z możliwością odtwarzania, edycją tagów, możliwością robienia playlisty i obsługą strumieniowego odtwarzania z internetu. Przy czym wymagane jest posiadanie innego odtwarzacza – program współpracuje z AmigaAmp i TuneNet.
Dla mnie wtórny. Niby „od przybytku głowa nie boli” ale konieczność posiadania zewnętrznego odtwarzacza dyskwalifikuje ten program w moich oczach. Żeby chociaż aTunes jakoś „pasożytował” w bardziej ukryty sposób. Gdzie tam, jawnie otwierany jest TuneNet. To już wolę sam TuneNet i ok. 70 wtyczek do niego niż jakieś nakładki.
W zasadzie nic ciekawego aTunet nie oferuje. Schludny wygląd i nawiązująca do Apple nazwa. To ja poczekam na następcę TuneNet, czy inny „AmiTunes”.
FastView
Do wyświetlania i zarządzania zdjęciami. Tworzy miniaturki i podaje podstawowe informacje w tym EXIF. W sumie dla mnie przydatny tylko ze względu na funkcje wprowadzone w ostatnich wersjach – robienie zrzutów ekranu oraz wysyłanie obrazków na e-mail
Dla porządku dodam że program posiada podstawowe opcje edycji obrazków a nawet efekty takie jak Equalize, Alienify, Emboss, Wave i inne. Nie znalazłem za to „Undo” (może zaćmienie, bo opcji jest naprawdę sporo) ale to nie jest problem bo można tworzyć duplikaty i pracować na nich.
WebReplay
Do oglądania stacji telewizyjnych transmitujących programy w internecie na żywo. Jest określona pula obsługiwanych adresów, która z wersji na wersję jest coraz dłuższa. W przeciwieństwie do protoplasty czyli AmiYouPorn większość kanałów jest polityczna (CNN i t.p.). Program wymaga trochę zabawy z konfiguracją.
U mnie to nie pójdzie. Zainstalowałem wymagane pakiety (oprócz dokumentacji oczywiście) i chodziło to pod OWB z prędkością 1 klatka na sekundę. Próbowałem pod OWB-MUI ale niestety u mnie system wysypuje się po zajętości ok. 530 MB więc można powiedzieć że programu nie sprawdziłem. Według mnie działa to na szybszych konfiguracjach całkiem fajnie, ale zrzuty ekranu z internetu na których widać 20 okienek – no nie kupuję tego żeby to miało płynnie tak „masowo” działać.
CPUDock, GFXDock, RAMDock
Na docku pokazują zajętość w formie wykresu. Poniżej w powiększeniu 2x
Jeden klik powoduje przełączanie się pomiędzy pokazywaniem zajętości procentowej a podanej w MB. Dwuklik powoduje wyciągnięcie na blat, widoczne jest wtedy więcej parametrów.
Wszystkie wyciągane są na środek ekranu. U siebie nie mogę mieć więcej niż jedno bo nakładają się – nie udało mi się przesunąć tego ani nie znalazłem opcji.
NetDock
Zadokowany pokazuje poprzez zmiany kolorów ekraników (na błękitne, na ikonce) obciążenie sieci.
LittleBrother
Pokazuje obraz z publicznych kamer. Domyślnie po instalacji widoczny jest podgląd na wieżę Eiffela. Poniżej powiększenie 2x
Inspiracją był „BigSister” autorstwa Massimiliano „Massi” Tarano. Tutaj pomysł polega na realizacji podglądu kamer na docku. Według mnie jest to słaby pomysł, a konfiguracja nieintuicyjna. Dla mnie program bez sensu, takie coś wolę oglądać w dobrej rozdziałce i na pełnym ekranie. No ale taki miał być ten program.
Podsumowanie
Czy warto kupić? Tak!
Nie chodzi tu o jakieś „wspieranie”, cena jest dobra (niecałe 5 funtolków to przecież mniej jak 30 zł) i nawet jak nie wszystkie programy okażą się przydatne – nawet dla kilku jest to wciąż dobra oferta. Z wyżej wymienionych zostawiłem na dysku SysMon, FlipPaper, FastNote, FastView oraz CPUDock, GFXDock, RAMDock czyli ok. 1/3.
Z tego co się orientuję można liczyć na update w AMIStore, jak również autor ma dobry kontakt z użytkownikami i śmiało można zgłaszać błędy i sugestie.
Jeśli chodzi o moje oczekiwania – kolejny zakup to z pewnością będzie nowy TuneNet. Przejęty przez A-Eon w maju, strona autora usunięta (przekierowanie na AMIStore) tylko nic nie widać na horyzoncie…
Wydaje mi się że ustawienia dla CPUDock, GFXDock i RAMDocka są w tooltype’ach. Też nie czytałem manulala i miałem z tym problem ;-p