zTools

Zakupu dokonałem w AMIStore (o sklepie pisałem tutaj). Głównie skusił mnie SysMon – liczyłem na nową wersję. Nie bez znaczenia był fakt że to jedna z tańszych pozycji w ofercie sklepu. Nie jest to jeden program a pakiet, a liczba programików w nim zawartych (18) sugerowała korzystny wskaźnik cena/wartość.

Kompilacja ZTools nosi numerek 1.8.  Autorem wszystkich programów jest Guillaume „zzd10h” Boesel. Jako programista, bo w „credits” przewija się wiele nazwisk. Większość programów wcześniej była za darmo na OS4Depot, tu dorobiony jest instalator.

Instalacja

Instalator jest interesujący. Programy w nim podzielone są na kategorie.

zTools instalator

Każdy program ma dołączony (pod przyciskiem About) zrzut ekranu  z nadrukowanym na górze obrazka lakonicznym opisem. Pozwala to podjąć decyzję czy warto go zainstalować.

Mam tu obiekcje do przycisków Uninstall – powinny być wyszarzone dla niezainstalowanych aplikacji a dostępne dla tych które można odinstalować. A są – jak chcą.

Wszystkie programy przypominają się pod koniec instalacji o dodanie do docka wyświetlając jego okno ustawień. Kilka z nich ponadto proponuje dodanie się do menu kontekstowego (archiwizer Fast, Attache Mail) i najwygodniej zrobić to właśnie wtedy.

Tak wyglądały wszystkie programy wyciągnięte na oddzielny dock: ztools_01

Zrzut poglądowy, potem okazało się że z niektórych programów nie da się korzystać w ten sposób.

Prezentacja

SysMon 

Posłużę się obrazkiem dołączonym do pakietu (to o czym pisałem wyżej).

aa1

Jest to dobry program narzędziowy, podający dużo informacji o systemie. Przebył długą drogę, pamiętam pierwsze wersje pisane w Reaction, miał wtedy ledwie kilka zakładek. O SysMon pisałem kiedyś tutaj.

Takie drobiazgi z mojej konfiguracji – na start mam 85 tasków. Z kilku benchmarków wybrałem wynik pomiaru prędkości łącza:

ztools_sysmon_net

Jak widać bardzo wolno mam jak na łącze światłowód synchroniczny 20/20, ping też wysoki, na PC o wiele lepsze rezultaty. To tak trochę prywaty, jakby ktoś miał jakiś pomysł jak to zmienić proszę podzielić się w komentarzach.

Flip Paper 

ztools_flip_paper

To jest program do automatycznego zmieniania tła blatu WorkBencha.

FastCompress

Podczas instalacji potwierdzana jest chęć instalowania określonych modułów. Bo program składa się z 4 oddzielnych dla różnych formatów kompresji (LHA. LZX, ZIP, 7z) i możemy wybrać czy chcemy mieć wszystkie. Jest to poniekąd związane z obsługą – pliki bądź katalogi przeciąga się na ikonkę docka i pakuje.

ztools_fast_7z

Niestety u mnie grimowało ostro, po 6 komunikatów w każdym module, ale pakowania powiodły się. Z wyjątkiem modułu 7z gdzie było o 1 grim więcej i program nie był w stanie zakończyć zadania (zawieszki nie było – szedł licznik pakowania, pliki były spakowane, ale nie zapisywało na dysk).

Szybkość pakowania jest różna, zrzuty ekranu (kilka MB) pakowało: LHA – 7 sekund, LZX -12 sekund, ZIP – 10 sekund.

W sumie to już wolę AmiARC.

FastHide

Poniżej okno ustawień

ztools_fasthide

To działa tak że jest lista programów które „zanikają” i można je przywołać z listy. Pobawiłem się tym chwilę i w sumie wolę normalną „ikonifikację” na pulpit WB niż takie wynalazki.

FastNote

„Żółta karteczka”. Można dołączyć do WBStartup (właściwie tylko wtedy ten program ma sens). Zawartość jest zachowywana po zamknięciu i restarcie ciepłym/zimnym. Można minimalizować, niestety jest tylko jedna instancja.

Poniżej widoczne okno ustawień:

ztools_fast_note

Ikonki obsługi są niewidoczne, pokazują się tylko w trybie edycji notatki (po kliknięciu w nią). Między innymi ikonka zapisu, ale zawartość notatki i ustawień jest zapisywana automatycznie po umieszczeniu kursora poza karteczką.

AttachMail

Program współpracujący z klientami poczty YAM i Simple Mail. Simple Mail musi być w wersji minimum 0.39 (przy okazji zaktualizowałem go do  0.41, ale wiązało się to z dociąganiem klasy Popplaceholder).

Najlepiej pracuje się z nim z menu podręcznego, na zasadzie „wyślij przez YAM” i otwierany jest klient poczty. Warto zrobić przypisanie do menu w procesie instalacji, bo edycja pliku konfiguracyjnego jest mało wygodna:

attachemail_config

aTunes

Zarządzanie zbiorami muzycznymi, z możliwością odtwarzania, edycją tagów, możliwością robienia playlisty i obsługą strumieniowego odtwarzania z internetu. Przy czym wymagane jest posiadanie innego odtwarzacza – program współpracuje z AmigaAmp i TuneNet.

aTunes

Dla mnie wtórny. Niby „od przybytku głowa nie boli” ale konieczność posiadania zewnętrznego odtwarzacza dyskwalifikuje ten program w moich oczach. Żeby chociaż aTunes jakoś „pasożytował” w bardziej ukryty sposób. Gdzie tam, jawnie otwierany jest TuneNet. To już wolę sam TuneNet i ok. 70 wtyczek do niego niż jakieś nakładki.

W zasadzie nic ciekawego aTunet nie oferuje. Schludny wygląd i nawiązująca do Apple nazwa. To ja poczekam na następcę TuneNet, czy inny „AmiTunes”.

FastView

Do wyświetlania i zarządzania zdjęciami. Tworzy miniaturki i podaje podstawowe informacje w tym EXIF. W sumie dla mnie przydatny tylko ze względu na funkcje wprowadzone w ostatnich wersjach – robienie zrzutów ekranu oraz wysyłanie obrazków na e-mail

ztools_fastview

Dla porządku dodam że program posiada podstawowe opcje edycji obrazków a nawet efekty takie jak Equalize, Alienify, Emboss, Wave i inne. Nie znalazłem za to „Undo” (może zaćmienie, bo opcji jest naprawdę sporo) ale to nie jest problem bo można tworzyć duplikaty i pracować na nich.

WebReplay

Do oglądania stacji telewizyjnych transmitujących programy w internecie na żywo. Jest określona pula obsługiwanych adresów, która z wersji na wersję jest coraz dłuższa. W przeciwieństwie do protoplasty czyli AmiYouPorn większość kanałów jest polityczna (CNN i t.p.). Program wymaga trochę zabawy z konfiguracją.

U mnie to nie pójdzie. Zainstalowałem wymagane pakiety (oprócz dokumentacji oczywiście) i chodziło to pod OWB z prędkością 1 klatka na sekundę. Próbowałem pod OWB-MUI ale niestety u mnie system wysypuje się po zajętości ok. 530 MB więc można powiedzieć że programu nie sprawdziłem. Według mnie działa to na szybszych konfiguracjach całkiem fajnie, ale zrzuty ekranu z internetu na których widać 20 okienek – no nie kupuję tego żeby to miało płynnie tak „masowo” działać.

CPUDock, GFXDock, RAMDock

Na docku pokazują zajętość w formie wykresu. Poniżej w powiększeniu 2x

ztools_wskazniki

Jeden klik powoduje przełączanie się pomiędzy pokazywaniem zajętości procentowej a podanej w MB. Dwuklik powoduje wyciągnięcie na blat, widoczne jest wtedy więcej parametrów.

ztools_cpu ztools_gfx ztools_ram

Wszystkie wyciągane są na środek ekranu. U siebie nie mogę mieć więcej niż jedno bo nakładają się – nie udało mi się przesunąć tego ani nie znalazłem opcji.

NetDock

Zadokowany pokazuje poprzez zmiany kolorów ekraników (na błękitne, na ikonce) obciążenie sieci.

LittleBrother

Pokazuje obraz z publicznych kamer. Domyślnie po instalacji widoczny jest podgląd na wieżę Eiffela. Poniżej powiększenie 2x

ztools_littlebrother

Inspiracją był „BigSister” autorstwa Massimiliano „Massi” Tarano. Tutaj pomysł polega na realizacji podglądu kamer na docku. Według mnie jest to słaby pomysł, a konfiguracja nieintuicyjna. Dla mnie program bez sensu, takie coś wolę oglądać w dobrej rozdziałce i na pełnym ekranie.  No ale taki miał być ten program.

Podsumowanie

Czy warto kupić? Tak!

Nie chodzi tu o jakieś „wspieranie”, cena jest dobra (niecałe 5 funtolków to przecież mniej jak 30 zł)  i nawet jak nie wszystkie programy okażą się przydatne – nawet dla kilku jest to wciąż dobra oferta. Z wyżej wymienionych zostawiłem na dysku SysMon, FlipPaper, FastNote, FastView oraz CPUDock, GFXDock, RAMDock czyli ok. 1/3.

Z tego co się orientuję można liczyć na update w AMIStore, jak również autor ma dobry kontakt z użytkownikami i śmiało można zgłaszać błędy i sugestie.

Jeśli chodzi o moje oczekiwania – kolejny zakup to z pewnością będzie nowy TuneNet. Przejęty przez A-Eon w maju, strona autora usunięta (przekierowanie na AMIStore) tylko nic nie widać na horyzoncie…

Jeden komentarz na temat “zTools”

  1. Wydaje mi się że ustawienia dla CPUDock, GFXDock i RAMDocka są w tooltype’ach. Też nie czytałem manulala i miałem z tym problem ;-p

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: