Ustawianie systemu pod siebie

Mamy zainstalowany system, czas się po nim rozejrzeć i ustawić co trzeba.

Zaczniemy od katalogu Prefs. Zgodnie z nazwą ustawiamy tam swoje preferencje.

Najpierw podkatalog Presets

W lewej części okna widoczne m.in katalog Default z domyślnym tematem (motywem graficznym). Pozostałe zawierają inne predefiniowane elementy: AmiDock (do AmiDocka), Patterns (tła), Pointers (kursory), Sounds (dźwięki). Zajmiemy się tym potem.

W prawej części okna widać kilka tematów które wrzuciłem i nad tym się chwilę zatrzymamy.

Tematy („themes”) czyli motywy graficzne 

Tematy pojawiły się wraz z nową wersją Intuition w 2005 r. – z tej okazji Hyperion wypuścił 20th Anniversary Bonus Pack for AmigaOS 4.0 z 4 motywami: Atez, ZAmi, Classic i MT. Bardzo popularny jest motyw SilverGreen, dostarczany z AmigaOS 4.1.

Uwaga: w razie gdybyśmy za bardzo „namieszali” zawsze możemy wrócić do domyślnego motywu – ma nazwę Default.

Zmieniane jest wszystko – także belki okien, przyciski. Motywy oprócz wyglądu mają też zdefiniowane zachowania – np motyw classimple domyślnie zamyka po kliknięciu poprzedni folder. Jest to bardzo minimalistyczny temat, nie ma nawet domyślnie belki Workbencha u góry (oczywiście jedno i drugie łatwo to zmienić).

Jeżeli mamy zamiar ustawiać ulubiony wygląd pulpitu powinno się zacząć od motywu właśnie, gdyż najbardziej radykalnie ingeruje on w ustawienia.

Dla przykładu – niżej dwa motywy

Classic

classimple

Proszę zwrócić uwagę jak bardzo różnie może wyglądać nasz Workbench!

Nie chciałbym tracić tyle miejsca na same tylko tematy. Więcej  do pobrania stąd: link do tematów na OS4 Depot

Osobiście nie korzystam z motywów, wolę sobie „od zera” wszystko samemu „doszlifować”. Rzeczy które nie mógłbym a są w tematach (np. fikuśne belki) mnie nie kręcą.

 

AHI ustawienia dźwięku w komputerze

Widoczne opcje wyboru. Filesave jest wspólne dla wielu konfiguracji i nas nie interesuje. Musimy mieć wybrane ustawienie dla swojej karty. Nie jest to trudne, bo ustawienia dla kart które nie posiadamy nie będą dostępne. Tu wybrane EMU10kx jest typowe dla karty SB Live!

 

Input czyli urządzenia wejścia – ustawiamy mysz

Opcje są widoczne na obrazku

 

Font czyli czcionka

Opis zbędny.

 

GUI czyli graficzny interfejs

Sporo opcji, w większości „kosmetyka” – drobiazgi. Konfigurowanie wyglądu okien, a więc przede wszystkim ramek, także suwaków, gadżetów i in. Tu możemy ustawić np. wyświetlanie nazwy na środku belki, także jej cieniowanie, przezroczystości okien. Obrazki tutaj

 

Notifications czyli „notyfikacje” – powiadomienia

Niektóre programy mają możliwość wyświetlania powiadomień w formie małych karteczek na ekranie.

W zakładce „Applications list” można wyłączać te powiadomienia dla każdego z programu z osobna. W następnej zakładce „Preferences” można ustawić kolor tych „karteczek” (jest kilka do wyboru) i ich zachowanie (miejsce pojawiania się na pulpicie).

 

Pointer czyli wskaźnik myszy

Można tworzyć własne. Kursor nie jest animowany, ale dwustanowy. Jest to wystarczające.

(akurat domyślny kursor jest elegancki i zostawiłbym go w spokoju)

 

PopupMenu czyli menu podręczne (menu rozwijane kliknięciem prawego przycisku myszki)

Można określić jego wygląd, niżej obrazek z częścią opcji

 

ScreenBlanker czyli wygaszacz ekranu – ustawiamy wygaszacz ekranu

 

Sound czyli dźwięk – zmieniamy dżingiel odgrywany przy starcie

Ikonka płyty winylowej służy do odsłuchu. Kliknięcie w ikonkę folderu przy słowie „Próbka” pozwala wybrać sobie ulubioną „muzyczkę” odtwarzaną przy starcie systemu.

 

WBPattern czyli tła dla Workbencha – ustawiamy tapetę

Tu wybrane jest ustawienie „obrazek”. Klikając ikonkę folderu obok „Nazwa obrazka” możemy wybrać dowolny obrazek z dysku i ustawić go jako tło pulpitu.

Przy wybranym ustawieniu „wzorek” ikonki po prawej stronie na dole stają się aktywne. Dostajemy wtedy możliwość ustawienia jako tapety „kafelków” bądź zrobienia własnego „wzorku” (efekt raczej mizernie wygląda ale sama taka możliwość – że jest – mnie cieszy).

 

WBStartup czyli rzeczy ładowane przy starcie systemu

To co w Windowsie nazywają „Autostart”. W nowszych wersjach AmigaOS WBStartup nie jest folderem, lecz ma postać listy na której można „odptaszkować” czasowo nieużywane rzeczy, bądź usuwać czy dopisywać nowe.

 

Workbench – czyli „Warsztat” ;-)

„Stary, dobry” Workbench

Jak zmienić napisy wyświetlane na belce Workbencha?

Na pierwszej zakładce „Blat” przy opcji „Format belki ekranu” klikamy „Wstaw”

Otworzy nam się takie okienko:

Zaznaczając interesujące nas pozycje wstawiamy je pojedynczo. Możemy (a nawet musimy) to potem skorygować „ręcznie. Poszczególne sekcje zaczynają się od znaku %”. Można wpisać dowolny własny tekst. Klawisza spacji nie ma co oszczędzać – ładnie rozciągniemy sobie napis.

U mnie ta linijka wygląda tak:
AmigaOS %r uruchomiony na %c z %u z %mftmMB pamięci i %g% --- pamięci w użyciu %mum RAM

Skalowanie ikon (zmienianie ich rozmiaru)

Kolejna zakładka – Ikonki.

Widać że można ustawiać przezroczystość ikon, a także skalować ich wielkość – osobno dla ikon blatu i folderów.

Wiemy już gdzie ustawić motyw graficzny, dźwięk, myszkę, czcionki, powiadomienia programów, wygaszacz ekranu, muzyczkę odtwarzaną przy starcie, tapetę, wygląd Workbencha (przezroczystości itp) i listę programów uruchomianych wraz z systemem.

Tyle o katalogu Prefs. Nie omówiłem wszystkiego co tam jest, tylko to co na początku jest istotne. Czas na inne zagadnienia.

AmiDock

Jest to panel skrótów. Starszym pececiarzom może kojarzyć się z „wyrzutnią” (launcher) z OS/2 Warp, ci młodsi pewnie mają skojarzenia z  MacOS i komputerami Apple. AmiDock nie jest od dziś w AmigaOS, ale ostatnie wersje są naprawdę ładne i funkcjonalne.

Co możemy skonfigurować? Położenie AmiDocka (domyślnie jest na dole ekranu po prawej), jego wygląd, a przede wszystkim skróty programów które się w nim znajdują – bo takie jest jego główne przeznaczenie. Jak to zrobić? Kliknąć prawym przyciskiem myszy na niego i wybrać opcję Edytuj. Tam jest wszystko.

Galeria z obrazkami – tutaj.

Jak zmienić logo startowe?

Logo startowe znajduje się w katalogu SYS:Kickstart i jest to plik o nazwie bootimage. Niestety jest to plik kompilowany. Tak więc zmienić go łatwo, problem jest jak zrobić nowy. Ja nie wiem.

Przyspieszanie startu systemu

Możemy zyskać kilka sekund. W katalogu SYS:Kickstart znajduje się plik Kicklayout który określa które moduły Kickstartu są ładowane. Można go edytować (tak jak plik tekstowy) – usuwając wpisy odwołujące się do rzeczy których nie mamy (np. odnoszące się do kontrolerów dysków które nie posiadamy). Zalecana ostrożność i pełna świadomość tego co się robi.

 

Ciąg dalszy? Będzie, a jakże ;-) Czekam na sugestie. Może omówienie „utilków” dostarczanych z systemem?

opublikowano: 13.03.2012 r. 
ostatnia edycja: 1.01.2014 r.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: