AMIStore – 2018

W 2015 roku opisywałem dokładnie w dziale „Pod lupą” sklep A-Eonu -> AmiStore

Oprócz zachwytów nad współczesnym podejściem do klienta, było też trochę uwag krytycznych. Sklep miał aktualizacje, oferta powiększała się. Minęło trzy lata i pora przyjrzeć się jak wygląda sklep dzisiaj. Nie będę powielał treści z linkowanego artykułu, chcę skupić się na ofercie.

Oprogramowanie wymienię według schematu: kategoria, nazwa produktu, cena, dodatkowe informacje oraz ocena użytkowników.

Dla wyjaśnienia: T.B.A. to skrót od „to be announced” czyli „będzie ogłoszone”. Oznacza produkt jeszcze niedostępny.

Books

Trevors Blog – darmowy. Pod przyciskiem Brochures jest dokument [1] reklamujący blog Dickinsona. Natomiast pod Download jeden artykuł z 18.09.2015, automatycznie wygenerowany na podstawie strony PDF. Trzystronicowy, ale tylko druga zawiera treść – pozostałe to nagłówek i stopka [2]. Ocena 1/5, zapewne za bylejakość wygenerowanego PDF-a i brak aktualizacji.

Total Amiga Complete Archive – Price T.B.A. Archiwalne numery nieukazującego się magazynu „Total Amiga”. Zmarnowana szansa sprzedaży, bo cóż to za trudność sprzedawać PDF.  Ocena – brak.

Drivers

Radeon HD 1 (na dziś to 1.7) – 41,32 euro. To całkowicie podstawowe sterowniki, dające osiągnięcie natywnej rozdzielczości monitora. Ocena 5/5. [3]

Radeon HD 2 (na dziś to 2.10) – 58,96 euro. Lepsza wersja sterowników, daje dodatkowe funkcjonalności (np. akcelerację 2D). Ocena 3/5. [4]

Warp 3D  SI – 35, 65 euro. To Warp 3D do kart Radeon „Southern Island”. Ocena 5/5.

Swego czasu było dużo dyskusji na ten temat, dlaczego sterowniki są płatne oddzielnie. Sprawa wygląda tak, że w zasadzie klienci A-Eon nie płacą bo dostają je z Enhancerem w komplecie. Płacą posiadacze komputerów ACube i innych.

Games

M.A.C.E. – 15,99 euro. Strzelanką w kosmosie z ładną grafiką. Ocena 5/5

Tales of Gorluth – 7,38 euro. Ocena 4/5.

Balance Blocks – 5,59 euro. Ocena 4/5.

Swamp Defense – 11,19 euro. Ocena 4/5.

Tap Jewels – 9,59 euro. Ocena 4/5.

Alinearis 2 – 6,39 euro. Logiczna typu „kulki”. Ocena 3/5.

Swamp 2 Defense – 14,74 euro. Ocena 5/5.

Bubbelsche Deluxe – 5,59 euro. Ocena 3/5.

A Frog Game – 5,59 euro. Oceny brak.

Bubble Shoter Deluxe – 11,19 euro. Ocena 5/5.

AmiJeweled – 6,12 euro. Oceny brak.

The Secret of Midle City – 10,54 euro. Oceny brak.

Spencer – 15,99 euro. Ocena 5/5.

Graphics

DvPlayer – T.B.A.. Ocena 5/5

MPlayer – T.B.A. Oceny brak.

Personal Paint NG PPC 7.3 – 22,14 euro. Ocena 2/5.

Personal Paint 68k 7.3 – 22,14 euro. Oceny brak.

Radiance – T.B.A.. Pakiet: Radeon HD 2.4, nowa wersja MPlayera 6.2 i MPlayerGUI 1.53, Workbench CANDI, animowane ikony Sketchblock 2.7 z dodatkiem Fractal, Personal Paint, kolekcje tapet i plakatów. Ten pakiet to jedna z pierwszych rzeczy reklamowanych w sklepiku (opis był aktualizowany). To mógł być hit (choć pewnie zależne by to było od ceny), niestety wygląda na to, że nigdy się nie ukaże.

Workbench CANDI – 11,73 euro. Animowany pulpit, dostępne wiele tematów. Ocena 4/5.

Sketchblock Lite – 14,76. Do rysowania i malowania. Ocena 5/5.

Fractals for Sketchblock – 7,38. Oceny brak.

AmiWebView – 5,90 euro. Do kamerek internetowych, oparty o ReAction GUI. Oceny brak.

AmiPhoto – 14,76 euro. Menadżer zdjęć. Ocena 4/5.

Alladin 4D – T.B.A. Oceny brak.

ImageFX – T.B.A. Oceny brak.

Music

Kategoria pusta.

Networks

Easy Net – 22,14 euro. Program dla AmigaOS 3.x, bez opisu i oceny.

operatng systems

Ubuntu live for AmigaOne x1000 – 24,57 euro. Ocena  5/5.

Pictures

Workbench Backdrops – 17,71 euro. Zestaw tapet Kevina Saundersa. Oceny brak.

Posters Collection – 2,95 euro.  Trzy plakaty. Oceny brak.

Productivity

Kategoria pusta.

Sound

Score for AmigaOS 4.1 – T.B.A. Bez opisu i oceny.

Nemo Sound – 4,69 euro. Ocena 5/5.

Prisma Megamix – no charge (bez opłat, ale niedostępny). Oceny brak.

Ultlites

Ranger – 5,41 euro. Diagnostyczny, starsza wersja dostarczana z systemem, nowa wersja płatna. Ocena 5/5.

ANotice 2 – 5,90 euro. Do notatek. Ocena 3/5.

Sentinel X Logger – brak. Do karty diagnostycznej na Xorro. Dostępna tylko broszura [5]

zTools – 5,26 euro. Drobne narzędzia, dosyć opłacalny zakup. Opisywałem tutaj. Ocena 5/5.

MultiViewer NG – 8,85 euro. Ocena 5/5.

Enhancer Software Standard Edition – 58,38 euro. Ocena 5/5.

Enhancer Software Plus – 70,84 euro. Ocena 4/5.

Multi Edit OS 4 – 7,38 euro. Oceny brak.

MKShare – 7,38 euro. Do współdzielenia klawiatury i myszy pomiędzy dwa komputery z AmigaOS 4. Ocena 5/5.

Enhancer Software Special Edition – 28,04 euro. Ocena 4/5.

Freeware SDK Browser – darmowy. Do przeglądania dokumentacji.

Emotion – 25,78 euro. Odtwarzacz oparty o nowe kodeki FFMpeg. Bez oceny.

AOrganiser Diary – 14,76 euro. Ocena 5/5

Enhancer Plus opisywałem tutaj -> Enhancer. Najlepiej opłacalny jest zakup wersji najdroższej czyli Plus ze względu na to, że w pakiecie jest taniej, a ten pakiet jest największy. Zapowiedziano Enhancera 2.0 (na razie figuruje w zapowiedzi z oznaczeniem 2.0B12) więc do wersji 1.x nie będzie już aktualizacji; dlatego polecam wstrzymać się z zakupem i poczekać na wersję 2.0.

Videos

Video Collection – T.B.A.

Obserwacje i wnioski

Nieraz jest tak, że jest aktywny przycisk Brochures, a na serwerze nic nie ma. Dość powiedzieć, że podlinkowane wyżej PDF to  wszystkie jakie można pobrać – 5 szt. Czasem brakuje opisu, albo obrazka. Ktoś powie – a po co PDF jak jest opis; co z tego, że brakuje czegoś tu czy tam, jak można kupić produkt, a informacje znaleźć gdzie indziej? No tak, ale jeśli coś jest proste do zrobienia to czemu nie jest zrobione przez kilka lat? Zrozumiałbym to w sklepie, który ma asortyment liczony w setkach, ale tutaj? Pozycje figurujące jako T.B.A. bez sensu, o których wiadomo, że nigdy nie wyjdą?

Pozycje opisane jako „purchased” to te, które mamy, ale nie możemy pobrać. Na szczęście te dwie to darmówki.

Część pozycji oznaczonych jako T.B.A. nie jest już przeważająca jak kiedyś, jest mało tego. Niemniej widoczne są rażące zaniechania – braki aktualizacji oferty. Całość sprawia wrażenie, jakby ktoś zajmował się sklepem incydentalnie. Na pewno wielkim plusem jest to, że sklep działa. Bo różnie jest z dostępnością oprogramowania, czasem coś znika – np. zniknęła strona Personal Painta firmy A-Eon, czy strona AmiBoing Entwickler-X – a tu oprogramowanie jest dostępne cały czas. Niemniej pasowałoby zrobić gruntowny przegląd. Pouzupełniać opisy, może zweryfikować niektóre ceny. Widać dużą niemoc osoby zajmującej się tym, np. można dokopać się do AskUp i DirMeUP, które przecież są dostępne od lat i ciągle aktualizowane – a wprowadzić je do sklepiku to jakaś wielka trudność (widać je poniżej na zrzucie).

Widoczne AskUp i DirMeUP – może to nie będzie kolejne „wieczne” T.B.A .

Podane oceny użytkowników są orientacyjne – niekoniecznie są miarodajne. Są tutaj istotne czynniki, takie jak mała liczba glosujących oraz możliwość oddawania głosów na produkty T.B.A. Te dwie rzeczy zmuszają do ostrożności przy interpretacji ocen.

Sklep ma potencjał, ale od razu widać, że zajmuje się tym Leaman. Chyba znany jest fakt,  że swego czasu książka ‚radzika’ o AmigaOS 4 nie trafiła do sklepiku, bo Leaman ma „gdzieś” mejle pisane do niego przez autora. Moim zdaniem ten AMIStore mógłby mieć większą ofertę. Ale tak to już jest – jak „na bezrybiu i rak ryba” mówi przysłowie, więc sytuacja się nie zmieni. Cieszmy się, że oferta mimo wszystko rośnie, i działa to w miarę sprawnie.

Głównym moim celem było przedstawienie oferty cenowej osobom, które nie mają możliwości jej przejrzenia (program obsługi sklepiku działa tylko pod AmigaOS 4).

[ ↑ ]
Zabierz mnie na górę!

2 myśli na temat “AMIStore – 2018”

  1. Rzeczowy tekst, aczkolwiek mam dwie uwagi. Piewrsza rzecz to sterowniki dla Radeona HD, przestrzegałbym czytelnika przed ich zakupem, a przynajmniej zaznaczyłbym w tekście że najnowsza wersja to 2.21, ale znajduje się tylko w ES. Zatem rozwój sterowników od dłuższego czasu odbywa się wyłącznie via ES. Nie opłaca się więc kupować sterowników osobno, nie tylko ze względów finansowych, ale przede wszystkim dlatego że kupujemy starą wersję bez szans na aktualizację. Leaman uznał bowiem że ludzie, ktorzy zapłacili za funkcjonalności sterownika V1 i V2 otrzymali je na poziomie 1.7 i 2.10, a co dodano powyżej tych wersji jest już czymś extra, za co nie płacili. Jest to zagranie mocno nie fair wobec kupującego, ale takie są fakty, więc STEROWNIKÓW OSOBNO NIE WARTO KUPOWAĆ.

    Druga rzecz to zdanie o aktualizacji ES. Fakt że zapowiedziano na ten rok wersję V2 z nowymi sterownikami, niemniej nie jest tak jak piszesz że wersja 1.x nie doczeka się aktualizacji, gdyż według zapowiedzi Leamana taka aktualizacja będzie miała miejsce jeszcze w czasie tych wakacji.

  2. Nie wiedziałem o tej zapowiedzianej aktualizacji 1.x na wakacje, ale ona tu nie zmieni tego, że trzeba się nastawić na ES 2. Już nie chciałem wchodzić w szczegóły, po prostu poleciłem poczekać na ES 2, bo to on będzie miał wsparcie. Ale dobrze że dokładnie opisałeś o co chodzi – przynajmniej choć raz nie ja ;)
    Ciekawym jak to jest technicznie rozwiązane pod spodem. I czy mógłby np. nasz Zalepa stworzyć drugi taki sklepik.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: