Update 6

Dosyć nieoczekiwana aktualizacja – po niewiele wnoszącym Update 5 większość spodziewała się raczej wersji 4.2 systemu.

Sama aktualizacja wnosi niewiele i jednocześnie jest istotna. Mianowicie dołączono do systemu program AmiUpdate. Jest to mała rewolucja, gdyż od tej pory nie będą przygotowywane kolejne Update. Aktualizacja systemu będzie odbywać się mniejszymi porcjami ale częściej. Osiągnięto to przez integrację tego programu z systemem.

Początek tej nowości miał falstart – zarówno pierwsza wersja Update 6 miała błąd, jak i w początkowym okresie nie działało to dobrze na wszystkich konfiguracjach (np. na AmigaOne XE). W chwili gdy to czytasz wszystko działa prawidłowo.

Przygotowanie do instalacji

Przed instalacją zalecam usunąć dotychczasową wersję AmiUpdate (domyślnie jest w katalogu Utilities) jak również preferencje tego programu z Sys:Prefs/Env-Archive/Sys

Wesjia dostarczana z Update 6 instaluje się w katalogu System. Powyższe postepowanie uchroni przed sytuacją gdy system korzysta z dwóch kopii AmiUpdate jednocześnie, co prowadzi do błędów i kłopotów z aktualizacją.

Zalecam także pobrać nową wersję biblioteki update.library stąd => http://www.amiupdate.net/

Instalacja i aktualizacja

Po instalacji będziesz mieć program AmiUpdate w wersji 2.22. Zaktualizuje się on sam przez siebie do najnowszej (na tę chwilę jest to wersja 2.27).

Jak to się sprawdza

Aktualizacje pojawiają się częściej ale są to pojedyncze pliki bądź biblioteki. Aktualizować można albo uruchomiając opcję na belce Workbencha „System Update” albo wchodząc w Prefs w AmiUpdate i uruchomiając na pierwszej zakładce opcję „Scan now”.

Oczywiście tak jak to było wcześniej z tym programem, niektóre aktualizacje muszą być skopiowane ręcznie.  Takie pliki znajdziesz w ramdysku.

Opis zmian

Nowa ikonka to detal. Istotne nowości biorą się z programu – jest panel konfiguracyjny dla aktualizacji. Zajrzyj do Prefs.

aktualizacja 3

 

Pierwsza zakładka określa sposób aktualizowania się.

aktualizacja 4a

Tu przykładowo ustawiłem na Never aby aktualizacja nie robiła się automatycznie. Jak widać domyślna ścieżka do ściąganych aktualizacji to ramdysk. Poszukiwania aktualizacji dokonujesz wciskając guzik Scan now.

 

Tutaj jest lista serwerów aktualizacji.

aktualizacja 4b

Może się zdarzyć że na liście sewerów nie będzie tego z aktualizacjami od Hyperionu – tak jak na obrazku poniżej. Wtedy dopisz go – przycisk Add i podaj adres:

update/amigaos.net/ (bez przedrostków http, www)

 

W trzeciej zakładce określono gdzie ma być umieszczona kopia starych wersji plików.

aktualizacja 4c

Usługa nazywa się Rollback, ale proszę zwrócić uwagę że domyślna lokalizacja to ramdysk. Co oznacza, że jeśli nie zmienisz tego na jakąś lokalizację na dysku – po restarcie te kopie utracisz.

 

Ostatnia zakładka z opcjami.

aktualizacja 4d

Domyślnie log z aktualizacji zapisuje się do ramdysku. Zaznaczona jest opcja zachowywania archiwów z aktualizacjami jeśli nie zainstalują się automatycznie. Na samym dole możesz ustawić uruchomienie się programu w postaci zminimializowanej do ikony.

 

Tu przykładowa aktualizacja.

amiupdate styczen 1

Szukanie to Scan now, jak widać można odznaczać to czego nie chcesz mieć. Po wybraniu kliknij w przycisk Update i to wszystko.

Weryfikacja legalności AmigaOS

Aktualizacje można pobierać bez ograniczeń za wyjątkiem tych od Hyperionu. Przeznaczone są dla zarejestrowanych klientów.

Przy pytaniu o login i hasło trzeba podać te którymi logujesz się na stronie Hyperionu. Nie jest wymagane podanie numeru seryjnego (wszak raz go już podawałeś gdy tam się rejestrowałeś). Weryfikacja jest jednorazowa – dane użytkownika zostają zapisane na dysku w pliczku tekstowym, przy kolejnych aktualizacjach program sobie tam w tle sięga nie przeszkadzając.

Inne funkcje

Istnieje możliwość ignorowania niektórych aktualizacji – wtedy nie będą przy kolejnych skanowaniach zgłaszały się. Można je przywrócić – opcje są w menu kontekstowym.

Nowości w systemie

Pierwsze aktualizacje to sterowniki karty graficznej, biblioteki systemowe, kernel. Zmiany nie są przełomowe ale cieszą. Zwłaszcza że nie trzeba czekać miesiącami aż się uzbiera paczka plików na Update – jest aktualna wersja biblioteki czy sterownika to możesz już ściągać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: