Technikalia

Dokumentacja

Dostępna na stronie producenta http://www.acube-systems.biz/index.php?page=hardware&pid=5

Bezpośredni link do pliku PDF http://www.acube-systems.biz/download/Sam460ex_EndUserManual_v1.3.pdf


Schematy


Opis złącz

Złącze panelu obudowy
J29 przy złączu zasilania ATX –
1-2 HD led (dioda dysku twardego)
3-4 Power led (dioda zasilania)
5-6 Przełącznik zasilania
7-8 Przełącznik resetowania
Uwaga: w przypadku komputerów z pojedynczym przyciskiem wyłączania/resetowania należy podłączyć przycisk do styków 5-6 na J29. Aby zresetować naciśnij krótko przycisk. Aby wyłączyć komputer, naciśnij przycisk przez 2-3 sekundy.

Jak widać na obrazku poniżej w J29 wpięte mam w środkowe bolce (3-4 i 5-6) dwie „wiązki” ciągnące się od przedniego panelu. Te maleńkie wtyczki są opisane na bocznych płaszczyznach. Przykład: widoczna wtyczka z czerwonym i czarnym przewodem ma na boku (nie widoczne na zdjęciu) opis „Power switch” (przełącznik zasilania – patrz lista wyżej).

Złącze zasilania
J36 – ATX

Standardowa wtyczka zasilania w rogu płyty głównej. Przy wyciąganiu trzeba pamiętać o wciśnięciu górnego zacisku.

Na zdjęciu oznaczyłem też J22 czyli złącze Lattice.

J22 – Lattice

Złącze pokazałem, ale jest to 80-pinowe wyjście. Na płycie jest układ o tej nazwie, ale jest kilka rzeczy do pokazania „po drodze”.

Troszkę w zbliżeniu – w prawym dolnym rogu „znajome” złącze Lattice. Po lewej – J28 to wewnętrzne złącze USB, ale 4-pinowe czyli słabo przydatne. Nieco wyżej złącza wideo – J23 to  LVDS, a J40 to Zoom Video port. Otulają one układ SM502GF AC. Jest to układ wideo o małych możliwościach. Pozostałe wyjścia od niego to J27 czyli gniazdko na wtyczkę VGA z tyłu obudowy komputera, oraz blisko niego J43 – wyjście SVideo wymagające wpięcia karty w 4-pinowe złącze J42.

Idąc nieco „wyżej” dochodzimy do układu Lattice (lewa górna ćwiartka zdjęcia). Jest to jeden z niewielu układów w całej tej egzotyce który ma sterownik pod AmigaOS.

Towarzyszą mu złącza J19 (wspomniane w dokumentacji) oraz J20, J21 i J7 (niewymienione).

Przy lewej krawędzi zdjęcia widać diody (pionowy rząd) opisane (czytając od dołu) D3, D4, D5 i D6. Nie są wspomniane w dokumentacji, i takich diod na płycie jest więcej. Zwracam na nie uwagę ponieważ przy „zwieszce” komputera robią „dyskotekę” – coś sygnalizują, niestety nie jest to nigdzie opisane. Ze względu na to że D3 świeci się cały czas podczas pracy komputera, a wszystkie znajdują się wzdłuż (niewidocznego na zdjęciu) złącza karty graficznej – być może pokazują problemy z przegrzewaniem się, bądź problemy z zasilaniem.

RAM – J4
DDR2 – 200-stykowy SODIMM, maks. 2 GB (zalecane użycie modułu 667/800 Mhz)

RAM można wyciągnąć (wątpię czy zajdzie taka potrzeba, ponieważ dobrany moduł jest optymalny) poprzez delikatne odchylenie zaczepów. Pamięć wysuwa się pod kątem. Bardzo zakurzone styki mogą spowodować problem z wystartowaniem komputera, ale przy chęci czyszczenia pamiętać trzeba o tym by nie dotknąć ciałem styków – ładunek elektrostatyczny dla nas niewyczuwalny, mógłby uszkodzić pamięć.

Po lewej stronie pamięci jest 22-pinowy port rozszerzeń Audio oznaczony jako J25 (jest opisany w dokumentacji), powyżej puste miejsce na płycie to J3 (nie wspomniane), oraz w prawo J2 – 16-pinowe złącze, także nie wymienione w dokumentacji. Po prawej jest – tak, to co myślicie – złącze antenowe. Poniżej niego – widoczne tylko oznaczenie J35 – jest slot na kartę SIM.

Widać że pamięć RAM jest narażona na przegrzanie ponieważ znajduje się w bezpośredniej bliskości procesora. Nałożony nań radiator to 40×40 mm. W nowszej wersji komputera, AmigaOne 500 plus, jest na radiatorze wiatraczek.

O wiele bardziej przydatne jest złącze kart pamięci SD opisane jako J31. Użyć można np. do potestowania innego systemu, takiego jak MorphOS. Korzystanie z karty pamięci uwalnia nas od zamieszania z partycjami – trzeba tylko w U-boocie wybrać nośnik bootowania. Złącze jest z drugiej strony płyty, dlatego dobrym pomysłem jest opisanie go na blasze:

Widoczne zakreślenie flamastrem.

USB 

Poza wspomnianym wcześniej wewnętrznym złączem USB (4-pinowym, obsługiwanym przez SM502), są te przeznaczone do zwykłego użytku. Gniazdo z tyłu obudowy komputera (2x USB) ma w pobliżu złącza J13, J 12 i J 41.

Na zdjęciu powyżej zostały wykorzystane w następujący sposób:

J13 i J12 – podłączenie USB z przedniego panelu

J41 – doprowadzenie złącz audio (jack słuchawki i mikrofon) z przedniego panelu

Pisząc „przedni panel” mam na myśli czytnik kart pamięci ze złączami USB i audio, umieszczony z przodu obudowy w zatoczce 2,5 cala.

W lewym górnym rogu zdjęcia, nie zakreślone, złącza opisane jako J24 – to do podłączenia napędu Audio CD, oraz J26 – wyjście typu jack, dla układu dźwiękowego na płycie.

Złącz jest więcej, ale nie mają dla nas zastosowania.

Złącza kart rozszerzeń 

PCI-express x16 – fizycznie 16x, rzeczywista prędkość to x4, obłożone karta graficzną

PCI – karta musi mieć 3,3 V (nie 5 V – uszkodzenie sprzętu); najczęściej obłożone kartą kontrolera dysków

PCI-express 1x – obłożone przez kartę muzyczną

Pokazałem złącza „na żywca” – czysta goła płyta jest na zdjęciach pod tym linkiem:

https://www.ppa.pl/sprzet/sam460ex.html


U-Boot

Poza dostępnym interfejsem, jest możliwe korzystanie z linii poleceń. Wykorzystywane jest to najczęściej do wyłączenia ze skanowania nieużywanych (nie posiadanych) napędów.

Podstawowe polecenie to

nvgetvar

Jego użycie skutkuje podaniem listy zmiennych ustawionych w U-boocie.

c.d.n.

%d blogerów lubi to: