TV Paint

Historia programu

TvPaint powstał pierwotnie dla komputera Amiga w 1991 r.  jako program do obróbki grafiki bitmapowej. Potem zaczął się przenosić na inne platformy sprzętowe – PC (1994 r.) oraz SGI i Dec Aplha (1995 r.).

Program jest rozwijany do dziś głównie w wersji na PC (także MacOS X i Linux), ma inną nazwę (a w zasadzie kilka, bo rozpadł się na kilka odłamów) i skupia się głównie na obróbce animacji.

To co nas dotyczy czyli najnowsza wersja amigowa ma numer 3.6 (w sumie to jest 3,59) i pochodzi z 1995 r. (choć dostępna obecnie wersja zawiera nowsze pliki – podręcznik programu jest z 1999 r.).

TVPaint jest typowym amigowym programem, do tego dobrze napisanym pod system. Ma swoje wady (można pracować tylko na jednym projekcie, pracując tabletem nie rozpoznaje siły nacisku) ale długo nie powstanie nic lepszego.

.

Instalacja i konfiguracja

TVPaint można uzyskać legalnie za darmo z kilku źródeł (zarówno z internetu jak i płyt CD dołączonych do czasopism), ale te wersje nieznacznie się różnią zawartością (program jest ten sam). Ja skorzystałem z wersji od Amiga Future

Jak widać (w przeciwieństwie do wersji ze strony producenta) archiwum zawiera podręcznik do programu oraz oprócz plików instalacyjnych także program w rozpakowanej formie.

Podręcznik liczy 198 stron. Co do samej instalacji – u mnie był z tym kłopot. Nie jestem „dino” amigowym i nie wiem czy wymagane było rozpakowanie archiwów i instalacja z pomocą dyskietek. Miałem takie „kwiatki”:

niewidzialne napisy

i wysypanie się instalacji

więc po prostu nie instalowałem programu i korzystam z rozpakowanego – wykasowałem zbędne pliki instalacyjne (Install_TVPaint3.6 i 4 pliki .lha)

Przy każdorazowym uruchomieniu wyskakuje okienko z wyborem rozdzielczości

Dodatkowo przy pierwszym uruchomieniu będzie konieczność podania numeru licencji – jest zawarty w pliku tekstowym w paczce z programem. Najlepiej sobie go zapisać na kartce bo program uruchamia się w trybie pełnego ekranu i wklejanie tekstu nie zadziała.

.

Praca z programem

Ciemność widzę ;-)

Początki nie są łatwe. TVPaint ma swój unikalny interfejs i bez podręcznika jest ciężko.

Przykładowy projekt dostarczany z programem:

Jak widać do ładowania projektów guzik Load jest oddzielny (czyli są dwa przyciski Load). Klikanie w ikonki często otwiera kolejne panele z opcjami, które są „pływające” – można je ustawić w dowolnym miejscu ekranu. Tych okienek jest sporo ale biorąc pod uwagę dzisiejsze rozmiary monitorów – nie ma problemu. Można powiedzieć że TVPaint to program używany dawniej głównie przez profesjonalistów (wymagał karty graficznej) – dziś może korzystać każdy. Tylko dlaczego tego nie robi? :-/

Od czego zacząć

Nie znam programu na tyle dobrze by o nim pisać – tylko prezentuję go jako przykład wartościowej aplikacji.

Zacząć naukę proponuję od polskojęzycznego kursu TVPaint. „TVPaint w praktyce” Stanisława Węsławskiego zamieszczony był w czasopiśmie eXec (6 odcinków).

Pierwszy odcinek na zachętę umieściłem tutaj:
https://amigaone.wordpress.com/tvpaint-w-praktyce-kurs/

.

Linki powiązane z artykułem

http://www.amigafuture.de/downloads.php?view=detail&https://amigaone.wordpress.com/wp-admin/post.php?post=3436&action=editdf_id=3598 – program do pobrania z Amiga Future

http://www.amigau.com/c-graphics/TVPaint.lha – program do rozpakowania, bez instalera ale z podręcznikiem

http://www.tvpaint.com/forum/viewtopic.php?t=11 – program do pobrania ze strony producenta

http://www.youtube.com/watch?v=CxdsgchiZ_E – „Button via TVPaint Amiga” (filmik pokazujący jak zrobić prostą grafikę – przycisk)

http://www.exec.pl/do_pobrania.jsp#mag – archiwalne numery execa w formie elektronicznej (wymagana rejestracja aby móc pobrać)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: