AmiCygnix

Co to jest

AmiCygnix to program, który dostarcza tak zwane „środowisko” X Window (a dokładnie X11) dla uruchomienia programów z uniksa pod AmigaOS.

Jak to działa

Nie  jest tak że wystarczy mieć AmiCygnixa i można odpalać uniksowe programy. To muszą być specjalnie przygotowane dla AmiCygnixa wersje.

Oczywiście można zapytać: „A to nie lepiej przepisać program pod AmigaOS zamiast tworzyć takie kombinacje?” Pytanie jak najbardziej zasadne – na pewno lepiej, ale wcale nie łatwiej.

Instalacja

Program ściągniemy stąd: http://os4depot.net/share/network/misc/amicygnix-base.lha

Oczywiście jak to z (prawie) wszystkim ze świata uniksa MUSI być tysiące pliczków- ale co to jest ;->

Można sobie zrobić kawę, poczytać artykuł w gazecie, nauczyć się suahili… (a po rozpakowaniu program wypadałoby jeszcze kulturalnie zainstalować…)

AmiCygnix po uruchomieniu otwiera własny ekran

Konieczny był restart komputera żeby wszystko działało jak należy (niestety guzik Shutdown nie wiem jak zmusić do współpracy, ale opcja wylogowania się w menu zadziałała bez problemu).

Jest to normalnie ściągalny ekran, z tym że wszystko na nim żyje własnym życiem – tzn. mamy jakby system w systemie.

W lewym dolnym rogu (przycisk AmiCygnix) jest rozwijalne menu (wogóle pierwsze wrażenie po uruchomieniu – ta tapetka, menu rozwijalne typu „Start” – zapachniało mi Win 95). Wrażenie szybko minęło po zapoznaniu się z dołączonymi programikami. Mamy zegar, kalkulator, dokumentację, oraz różne pchełki (wyjątkowo toporne, charakterystyczne dla uniksa gnioty).

Oczywiście AmiCygnix jest konfigurowalny, ale nie polecam zwiększać rozdzielczości ekranu – może zrobić się naprawdę wolno. Miejscami jest troszkę po niemiecku, ale nie rzutuje to na komfort pracy z programem ;->

Zachodzi obawa, że zniecierpliwiony ktoś wreszcie zapyta: „No dobrze, ale chyba zalety jakieś muszą być skoro się z tym męczymy?”

Są. Dostęp do nowoczesnych programów z uniksa, które „łatają” luki w oprogramowaniu Amigi.

Praktyczne wykorzystanie AmiCygnixa

Lista programów obejmuje blisko 20 pozycji, z czego na pewno najpopularniejszy jest program graficzny Gimp. Jest to program dosyć znany w PC światku (zdobył swoją popularność nie dzięki linuksowi, a umieszczeniu go w programie dla szkół na lekcjach informatyki; sporo linuksowych „sztandarowych” pozycji jest dostępne pod Windows, jako że są to programy  o otwartych źródłach). Jeśli komuś nie przeszkadza niestandardowy interfejs Gimpa – możliwości programu są naprawdę spore. Inne warte wspomnienia: AbiWord (edytor tekstu), Gnumeric (arkusz kalkulacyjny).

Nie ukrywam, nie jestem miłośnikiem AmiCygnixa, a Gimpa wręcz nie trawię, ale byłoby nieuczciwe ukrywać istnienia rozwiązań, które dla wielu osób mogą okazać się na tyle użyteczne, że zachęcą do częstszego korzystania z Amigi.

Pełna lista programów, wraz z krótkimi opisami (jęz. ang.), ilustracjami i linkami do plików – znajduje się na stronie projektu autora:

amicygnix-logo

Tyle w temacie AmiCygnixa ode mnie.

dodano:

Powyższy opis bazuje na AmiCygnix w wersji 1.0.

Wersja 1.1 wprowadziła istotną nowość – możliwość uruchomienia programów bez otwierania ekranu AmiCygnixa – tak jakby był to normalny program AmigaOS.

Przez lata w użyciu była wersja 1.3 R2 z 2013 r. Niestety niekompatybilna z kartami Radeon HD 7xxx i wyżej (czyli nie pracującymi w trybie Big Endian ). Co oznacza że AmiCygnix na takich konfiguracjach miał ograniczenia – np. przekłamania kolorów w natywnym, własnym trybie pełnoekranowym. Zalecane jet wówczas uruchamianie programów w oknie Workbencha w trybie graficznym 16 bit.
Była nieoficjalna poprawka, którą można uzyskać pisząc do autora, ale nie rozwiązywała ona wszystkich problemów. Kłopoty zakończyły się z nadejściem wersji 1.4 (listopad 2018 r.).

Aktualna wersja zawsze znajduje się pod adresem:
http://os4depot.net/index.php?function=showfile&file=network/misc/amicygnix-base.lha


opublikowano: 1.05.2012 r.  ostatnia edycja: 17.03.2018 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: