Enhancer

Wprowadzenie

Nakładki rozszerzające możliwości systemu nie są nowością – w przeszłości firma Microsoft rozwijała coś takiego jak Microsoft Plus!. To najbardziej znany przykład, ale i na naszym poletku było coś takiego jak „Amiga Enhancer Software” śp. Commodore. Współczesny pakiet Enhancer jak nazwa sugeruje miał być także rozszerzeniem systemu. Zapowiedzi pojawiły się na AmiWest 2015. Opinie na temat okoliczności powstania pakietu na pewno są różne. Łagodne określenie to „niezbędnik”. Ja nie jestem tak poprawny politycznie i napiszę: system stanął w miejscu, Trevor wziął na siebie jego rozwój na tyle na ile jest to możliwe – zajął się jego otoczką: sterownikami i narzędziami, a także rozwojem kluczowych programów. Jeśli kogoś nie przekonują (na potwierdzenie tej tezy) choćby różnice między wersją premierową 1.0 a aktualną 1.1 – to nie mam pytań. Dla mnie kierunek rozwoju pakietu jest oczywisty, i już teraz na wstępie chcę to jasno określić: warto go mieć.

Enhancer miał powstać w dwóch wersjach: 68k classic oraz PowerPC. Ta pierwsza wersja ciągle jest w powijakach, ta druga ukazała się nawet w wersji „pudełkowej”. Skupmy się na tym co istotne i nas dotyczy.

Bazą pakietu są: sterowniki Radeon HD, Workbench CANDI (program do ożywiania blatu Workbencha), sterowniki Warp 3D Nova oraz radio internetowe TuneNet (znany i o dużych możliwościach odtwarzacz muzyczny z funkcją broadcast czyli nadawania). Są dwa warianty Enhancera: Standard i Plus, przy czym pierwszy zawiera „biedniejsze” sterowniki z linii 1.x oraz okrojoną wersję Candi. Nie mam zamiaru rozwodzić się nad początkami pakietu a skupić się na recenzji najnowszej wersji 1.1.

Pierwsza wątpliwość która rodziła opór „czy warto kupić” była powtarzalność elementów. Wiele osób kupiło wcześniej sterowniki Radeon jak i Warp 3D, i tylko TuneNet w odświeżonej wersji mógł być tym czynnikiem który przeważa o chęci do zakupu. Druga wątpliwość to wysoka cena.

Swój pakiet (w wersji Plus) otrzymałem jako podarunek od Marcina „Emu” Skawińskiego. AMIStore posiada funkcję dodawania znajomych, tworzenia listy życzeń oraz kupowania prezentów (opcja Gift) – wszystkie te możliwości zostały wykorzystane ;) Przy okazji wyszło że AMIStore posiada drobne błędy (np. związane  z odświeżaniem zawartości listy życzeń jak i koszyka) co jednak nie rzutowało na sam proces przekazania podarku.

Proces instalacji i zawartość pakietu

Program jest instalowany w typowy dla AMIStore sposób – ściągane są do katalogu programu pliki instalacyjne z których tworzony jest jeden plik instalacyjny z proponowaną lokalizacją w RAM dysku. Jego objętość to 122,57 MB (przekłada się to na skompresowane ok. 3 tys. pliczków) czyli sporo tego.

Programy instalują się nadpisując starsze wersje. Czyli jeśli ktoś miał na AmiDocku skrót do AmiDVD – teraz po uruchomieniu zobaczy wersję z logo A-Eon.

Sam proces pobierania i instalowania z domyślnymi ustawieniami trwał u mnie około 8 minut. Rzeczy w które możemy ingerować to:
– backup plików (domyślna lokalizacja to SYS:Storage)
– kolor ikon nowych rzeczy (A-Eon proponuje czarne, ale można tradycyjne niebieskie)
– instalowane datatypy: MOD, MPEGA, SimpleHTML, Sound, WAV
– instalowane gadżety i klasy: Clock, InfoWindow, OptionButton, PieChart, ProgressBar, Shared Image, TickBox
– programy użytkowe: AmiDVD, AmiPDF, CANDI i CANDI Preferences, Clock, InfoWindow, MultiEdit, MultiViewer, PartitionWizard, TuneNet i X-Dock
– Commodities: ClipViewer, Exchanger
– komponenty systemu: Format, Notifications
– biblioteki: OpenGL ES 2.0 i Warp3D Nova
– elementy Kickstartu: Diskcache Library, RadeonHD v2 i SmartFileSystem 2
– komendy i narzędzia CLI: RequestChooser

Wybór jest pozorny ze względu na wzajemne powiązania. Szczegół na który warto zwrócić uwagę: nieliczne komponenty wymagają zainstalowanego SDK.

Jak wynika z powyższej listy – kupno sterowników oddzielnie jest nieopłacalne. Enhancer załatwia całkowicie temat, praktycznie cała reszta wychodzi za darmo.

Prezentacja zawartości Enhancer Plus

Radeon HD – sterowniki bez których nie da się korzystać z kart RadeonHD 7xxx oraz Radeon Rx serii Southern Island wyposażonych w pamięci GDDR 5. Karty te stały się standardem, ale zarazem osoby które używają innych kart graficznych mają o wiele mniej powodów do zakupu pakietu Enhancer.

Warp 3D Nova – to sterowniki 3D. Są następcą Warp 3D które jest w systemie. I tu jest problem bo Warp 3D Nova nie jest kompatybilne ze starym Warp 3D, co oznacza że przydatność jest ograniczona do obejrzenia kilku dołączonych demek.

Sytuację może podźwignąć jedynie obsługa OpenGL i tu wchodzi kolejny komponent i zarazem nowość – OpenGL ES 2.0. Jest to import ze świata urządzeń mobilnych, gdzie jest to standardowe API do akceleracji gier, stanowiące podzbiór OpenGL 3D. Co prawda od 2012 r. jest OpenGL ES 3.0, a aktualna wersja ma numer 3.2, lecz starsza wersja 2.0 jest ciągle w użyciu, oferując potężne możliwości.

opengles2_stenciltestopengles2_boing

Powyżej dołączone demka. Teraz czekamy kiedy pojawią się te produkcje typu gry które wykorzystają możliwości sterowników.

Kończąc temat akceleracji grafiki trzeba wskazać na Workbench CANDI które służy do ożywiania blatu Workbencha. CANDI zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie.

Pierwsze wersje nie grzeszyły wydajnością, obecnie jest to dosyć lekkie. Obserwowana zajętość procesora u mnie to okolice 12% (przy wybraniu opcji Low CPU jest o połowę mniejsza). Moja ulubiona animacja to Autumn (jesienne liście).

2_candi-preferencesOkno preferencji.

Po zaznaczeniu opcji CANDI rotation możemy wybrać więcej jak jedną kompozycję (możemy i wszystkie) – będą one odtwarzane w ten sposób że co jakiś czas kompozycja będzie się zmieniać. Czas ten ustawiamy suwakiem w zakresie od 1 minuty do 30 minut (gwoli ścisłości – wartości są w sekundach).

Warto podkreślić że animacje w wielu kompozycjach są losowe. Przykładowo w Summer liczba, miejsce pojawienia się, i kierunek ruchu krabów i ptaków jest za każdym razem inny, podobnie jak pozycja łódek na tafli morza.

Interesująca opcja to Custom backdrops pozwalająca ustawiać własne tła. Widać wtedy jak działa CANDI – animowane elementy pracują oddzielnie jako pierwszy plan.

Miałem nagrany film z wszystkimi kompozycjami, i pokazujący opcje w działaniu (kręcony smartfonem ze statywu), ale uznałem że jest za niskiej jakości do publikacji. Dam tylko kadr z wspomnianego wyżej Summer żeby było widać o czym pisałem.

wp_20161007_18_55_38_pro-mp41

Niedawno wyszedł nowy SRec zoptymalizowany pod względem wydajności więc nie wszystko stracone. W każdym razie uwierzcie na słowo – CANDI Workbench jest fajne.

Jeśli chodzi o nowe datatypy, klasy i t.d. ich wprowadzenie ma bezpośredni związek z programami MultiEdit i MultiViewer oraz zaktualizowanymi komponentami.

Przejdźmy do użytków.

MultiEdit

Jest to następca systemowego Notepada. Przewaga to możliwość edycji kilku dokumentów.

1_multiedit

Współpracuje ze schowkiem ClipViewer

5_clip-viewerSchowek ma 255 slotów, w każdym można umieścić więcej jak jeden wycinek. Można też wskazać istniejący dokument i jego zawartość zostanie przeklejona przez schowek.

Ringhio

To serwer notyfikacji czyli powiadomień

3_notifications

Istotną nowością jest wprowadzenie obsługi dźwięku – jak widać jest możliwe ustawianie nie tylko różnych sampli ale i różnych poziomów głośności dla każdego programu. Do tej pory mieliśmy niemało opcji, w tym różne kolory dymków, ale to powiadomienie dźwiękowe jest tym co rzeczywiście jest niezbędne w tego typu programach, ta nowość wnosi nową jakość.

4_ringhio_przyklad-gdzie-dokumentacjaWidoczny link do dokumentacji w Wiki – jest to coraz częstsza praktyka w programach.

X-Dock

To następca AmiDocka. Nie jest lepszy, jest tylko inny. Domyślnie otwiera się na środku ekranu zasłonięty przez zegar (o nim później). Nie jest kompatybilny ze starymi docky i już samo to wystarczy żeby się nim nie jarać. Zdarzyło się że powiesił mi komputer przy edycji nazwy subdocka (ale po restarcie okazało się że zmiany zostały zapisane). Ma nowoczesny wygląd i jest w nim coś fajnego, ale myślę że sporo czasu musi upłynąć by stał się następcą.

xdock

Poniżej mój blat w trakcie „miodzenia” – edycja X-docka.

6_nowy-pasekUstawiłem sobie CANDI oba, tzn, górny subdock to Prefs, skrajna lewa ikonka na docku to program. Po co ona? Jednym klikiem można wyłączać i włączać CANDI.

Ostatecznie X-dock u mnie powędrował na prawą część ekranu w ustawieniu pionowym. Opcja Lock nie działa prawidłowo – przybija pasek centralnie pośrodku ekranu. Na szczęście jej użycie jest zbędne, pozycja jest zapamiętywana po restarcie bez tego.

Clock – zegar

7_clock-domyslnyDomyślny zegar w systemie zastępujący stary

Można też otwierać zegar we własnym okienku tak jak dawniej był otwierany, podobnie działa też opcja Digital czyli zegar w formie paska wyglądający jak krótka belka okienka.

Zegarów jest 21, i występują  w rozmiarach 64, 80, 120, 180 i 256. Oraz w dwóch formach: okrągłej i kwadratowej.  Obrazki są w formacie PNG więc zapewne każdy może stworzyć własny.

zegar-2zegar-1Powyżej dwa według mnie najbardziej sensowne w zestawie. Pokazuję w największym rozmiarze i z włączonym najlepszym wygładzaniem.

Zegar posiada duże możliwości modyfikacji koloru i wielkości wskazówek (każdej z osobna). Oprócz tego zawiera całkiem znośny kalendarz z przypomnieniami.

zegar-6

Poświęcam dużo miejsca temu, ale jak na tak skostniały element w systemie zmiany są olbrzymie. Typuję że kolejnym odnowionym elementem Enhancera będzie inna „świeżynka” systemowa – Kalkulator.

AmiPDF

Kolorowe ikonki w rozwijanym menu – czyli kosmetyka. Zmiany w samych programie – niewidoczne.

ami-pdf-1

Podobna sytuacja dotyczy TuneNet, AmiDVD oraz PartitionWizard – ten ostatni został tylko dostosowany do poprawnego działania z AmigaOne X1000.

TuneNet bardzo mnie rozczarował. Oprócz podpicowania ikonek w menu podręcznym, dodano plik dokumentacji oraz wsparcie dla lokalizacji (nie ma jeszcze wersji polskiej). Poza tym nie widzę nic istotnego. Zlikwidowana strona autora z wtyczkami, skórkami do dziś nie ma następcy (niedawno A-EON utworzył stronę programu, ale jest zwyczajnie pusta). Pozostawione niedogodności oryginału (konieczność dociągania bibliotek). Okładki podobno działają (Mufa na forum nawet zamieścił zrzut ekranu na dowód), niestety nie uświadczyłem ani jednej (naprawdę nie jestem koneserem muzycznym). Załadowałem listę ponad 800 stacji i doszedłem może gdzieś do 1/4 listy – ani jednej. Nie wiem co o tym myśleć, może trzeba trafić na Britney albo Biebera ;] Przy okazji – ta wersja TuneNet nieraz jakoś nie może „zaskoczyć” przy przełączaniu stacji, przynajmniej u mnie. Najlepiej dać stop i wtedy zmienić.

Wcześniej pisałem że TuneNet mógłby być tym programem który zachęci do zakupu Enhancera osoby mające już kupione wcześniej sterowniki grafiki bądź nie potrzebujące ich. Niestety na dziś nowy TuneNet niczego nie wnosi względem wcześniejszej darmowej wersji. To raczej tylko taka moja wiara w sens kupna ze względu na wsparcie w przyszłości.

Wogóle to AISS „rządzi”. Podobnie co rzuca się w oczy – to że nazwiska Andy Broad czy Guillaume „zzd10h” Boesel przewijają się coraz częściej. Widać że grono programistów jest wąskie, ale pracowite.

Podsumowując – słów kilka

Recenzja jest krótka, ale zdajmy sobie sprawę z faktów: część składników jest „niewidoczna” (np. sterowniki), a dołączone programy zawierają zmiany które są kosmetyką.

Jak widać pakiet dostarcza niezbędne sterowniki nowoczesnych kart graficznych i podstawowe programy. Zakup jest rozwojowy bo wątpię czy w przyszłości te sterowniki będą tak jak do tej pory rozbite na oddzielne produkty. Kupując Enhancer – będzie mieć się lepsze wsparcie. Tak myślę.

Ważną rzeczą jest fakt że aktualizacje są darmowe, i raczej pewne jest że zawartość pakietu będzie coraz bogatsza. Choć z pewnością wersja 68k nie będzie w pełni wartościowa w porównaniu do „NG”.

Zakup według mnie obowiązkowy. Cena może zabić, ale zdajmy sobie sprawę że nieprędko będzie nowa wersja systemu, a tu przynajmniej jest jakiś sensowny i stale rozwijany produkt rozszerzający jego możliwości, składający się w większości z  – w sumie niezbędnych (pomijając CANDI) – rzeczy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: