2. Amiga Inc. – równia pochyła

Wspominałem w Amiga DE – rewolucja której nie było o tym, że Amiga Anywhere okazała się niewypałem. I że do 2005 r. była to już tylko wegetacja firmy. A co nastąpiło potem? Co zrobiła Amiga Inc.?

W 2006 r. podpisała umowę o współpracy z brazylijską siecią telefonii komórkowej Mobilezon dotyczącą Amiga Anywhere, ale było jasne że musi wyjść z czymś nowym.

Ratunkiem mógł być

To ciekawa technologia firmy Giesecke & Devrient. Jest to firma która jest liderem w dziedzinie „inteligentnych” kart (bankomaty, służba zdrowia, bezpieczeństwo).

Chodzi o SIM (także do telefonów komórkowych) korzystający ze swych właściwości „flash”. Dzięki sporej pojemności (64MB do 512MB) SIM do telefonu zamiast być prymitywnym zbiorem (książka telefoniczna) – stawał się urządzeniem do przechowywania treści takich jak mp3, klipy wideo,  programy edukacyjne, gry. Tu Amiga widziała swoją szansę.

Jak się skończyło? – pytanie retoryczne.

Nowe projekty, nowe obietnice – komputery z ACK

W 2007 r. Amiga Inc. podpisała umowę o współpracy z firmą ACK . Miały powstać nowe modele komputerów PPC.

Nic z tego nie wyszło, więcej w AmigaOne X1000 – historia projektu (początek artykułu, sekcja „Przygrywka”).

Oderwanie się AmigaOne i AmigaOS

Firma Amiga Inc. w 2007 r. wytoczyła proces firmie Hyperion. O co? O to że Hyperion naruszył umowę o marketingu OS 4 – poza zakresem licencji przyznawał osobom trzecim prawa do dystrybucji OS 4, i używał znaków towarowych Amigi; odmawiał przekazania kodów źródłowych OS 4, i nie dostarczył OS 4 w zgodzie z harmonogramem określonym w umowie.

O dziwo proces ten Hyperion wygrał (pomimo że oficjalnie zakończył się ugodą). Przebieg procesu przedstawiony jest tutaj link (ang.)

Od tej pory Hyperion ma prawa do AmigaOS, AmigaOne i „boinga”.

W sumie dobrze się stało, bo prawdopodobnie po wygranym procesie Amiga Inc. nie zobaczylibyśmy ani nowych wersji AmigaOS, ani nowych modeli AmigaOne.

Złożenie broni czy ostatnie podrygi?

Przysłowie mówi „tonący brzytwy się chwyta”.  Amiga zrezygnowała ze swoich rozwiązań. Ostatnim podrywem było przywrócenie wygasłej strony internetowej i ogłoszenie (01.11.2010 r.) chęci sprzedaży znaków towarowych poprzez firmę Pluritas.

Dokument: pluritas_press_release_amiga_tm_sale_november1_2010

Jedynym namacalnym dowodem tego aktu desperacji było użyczenie firmie I-Contain Ltd. (luty 2011 r.) logo Amiga. Dzięki czemu mogły ukazać się telefony, tablety, komputery all-in-one czy nawet telewizory z logo Amiga (co było powodem kpin na pewnym forum amigowym – że już nie „Amiga Anywhere tylko „Amiga Everywhere”, kiedy mikrofalówka Amiga itp.).

Oficjalna informacja ze strony firmy Amiga – tutaj link

Na stronie Amiga Inc.  w ofercie były dwa tablety. Xpedio 7 MT (189$) i Xpedio 10 MT (289$). Oba pracujące na Androidzie 2.2 z opcją upgrade do 3.0 w przyszłości.

Amiga Xpedio 7 MT

tu z dołączoną obudową  z klawiaturą na USB

 

Amiga Xpedio 10 MT

 

Co konkretnie wypuściło I-Contain z logo Amiga?

Tablety (Amiga Xpedio), telewizory plazmowe (Amiga XHibeo), komputery wbudowane w monitor (Amiga Sentio – serie TI, BR i RO), telefon (Amiga Sermo).

Pełną ofertę można było znaleźć pod adresem:

http://us118874505.fm.alibaba.com/productlist.html

 

Czy to już koniec Amiga Inc.?

Trudno powiedzieć. Ostatni „skok na kasę” to chyba będzie gdy Biill McEven napisze autobiografię, bądź inną ciekawą książkę, w której dokładnie przedstawi kulisy swojej działalności ;->

 

Opublikowano: 6 lipca 2012 r. 

Ostatnia edycja: 26 kwietnia 2016 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: