Projekty

Propozycje projektów

Dla każdego coś się znajdzie (projekt 1 nie wymaga nawet posiadania komputera z AmigaOS).

Przedstawiam poniżej 6 pomysłów na popularyzację amigi.


Projekt 1 – Jay Miner

W grudniu 2011 podałem pomysł utworzenia strony mu poświęconej. Otrzymałem propozycję – żeby strona kiedyś nie przepadła – utworzenia jej w domenie PPA.

Miało być pięknie: zadeklarowało się do pomocy kilka osób. Miałem mieć przydzieloną domenę i miejsce, miał być panel tłumaczy. (Panel tłumaczy opiera się na idei tłumacza i korektora. Tłumacz rezerwuje materiał, tłumaczy, a później przekazuje korektorowi).

https://www.ppa.pl/forum/komentarze/24045/zapis-rozmowy-z-jayem-minerem/2

Utworzyłem szkielet strony w wordpressie z linkami do materiałów źródłowych i czekałem na przydział. I czekam do dziś – mimo przypominania się sprawa stanęła w miejscu. Trudno mi powiedzieć czemu tak się stało (może tłumaczenie ze słuchu wywiadów okazało się za trudne?)

Szukam osób które popchnęłyby to dalej, fundament jest zrobiony i leży tutaj => założenia i koncepcja strony

Tam jest przedstawiony pomysł i źródła do dalszej pracy.

status: nieaktualne 

Z powodu braku zainteresowania projekt skasowałem. Źródła tam użyte wrzuciłem tutaj


Projekt 2 – wiki programistyczne, tłumaczenie

Jakiś czas temu greccy amigowcy zrobili stronę o AmigaOS – tak dobrą, że do dziś najlepszą. W tej chwili jest to oficjalna strona, wręcz fundamentalna – mam na myśli http://www.amigaos.net/

Potem powstał kolejny ich projekt i na nim chcę się skupić. Mowa o AmigaOS Documentation Wiki

Jest to współczesna amigowa wikipedia. Są wydzielone materiały dla użytkowników i programistów. Problemem jest, że nie wiem jak to ugryźć. Jest to pod patronatem Hyperionu, czyli ciężki temat.

Nie chciałbym jakichś dzikich tłumaczeń porozrzucanych po sieci, tylko polską zakładkę, jak w zwykłym wiki. Dużo materiałów dotyczy programowania i niezbędna jest pomoc osoby znającej angielski bardziej niż dobrze, ze względu na użyte specjalistyczne słownictwo. Nie jest dużo pracy, bo spora część to kody źródłowe które są niezmienne.

Są tam dosyć restrykcyjne zasady co do tworzenia materiałów, nie istnieje też żadna narodowa wersja. Być może lepiej po prostu utworzyć to polskie wiki oddzielnie nie oglądając się na dogadywania z ciężkimi ludźmi, ewentualnie prosząc o zgodę na tłumaczenie poszczególnych autorów, niestety sam tego nie zrobię.

status: aktualne, oczekuję pomocy 


Projekt 3 – książka

Współczesny podręcznik amigowca, skupiający się tylko i wyłącznie na AmigaOS 4.

Tu potrzebna jest pomoc nie tyle doświadczonych użytkowników (korektę ostateczną może zrobić jedna osoba) co paradoksalnie początkujących.

Chodzi o opracowanie książki w taki sposób aby była „lekkostrawna” dla początkujących. To ma być podręcznik wprowadzający w świat AmigaOS, dlatego zdanie początkujących jest bardzo ważne, oni sami wiedzą najlepiej o czym chcieliby poczytać, w jakiej formie najlepiej to podać.

To jest ważna sprawa, dlatego że na dziś nie ma żadnej publikacji, ostatnia książka o Amidze drukiem ukazała się wieczność temu, a podręcznik użytkownika dostarczany z systemem jest po angielsku.

Wszystko jest sprawą otwartą, począwszy od spisu treści i układu książki.

Złożone byłoby to do PDF.

status: nieaktualne 

Książkę podjął napisać się Krzysztof Radzikowski (bez związku z powyższym) w formie podręcznika użytkownika, podstawą był komputer AmigaOne X5000. Książka została wydana w 2017 r.


Projekt 4 – SAM 440/460

Jeśli chodzi o informacje dla amigowców jest tego sporo:

PPA (portal ogólny dla wszystkich amigowców), exec (nacisk na AmigaOS 4), strony Pekdara, Mufy i moja – także AmigaOS 4 (przy czym jakby podzieliliśmy się „działkami” – Pekdar klasyk z PPC, Mufa AmigaOne X1000, ja AmigaOne XE).

Działka SAM 440ep i wogóle nowszych SAM „leży”.

Pojawiają się w polskim internecie artykuły czy wątki na forum ale jeśli chodzi o „centralę” to nie ma czegoś takiego. A SAM jest komputerem z założenia tańszym i podstawowym dla popularyzacji Amiga OS w najnowszej odsłonie.

Tu oferuję pomoc w postawieniu takiej strony na darmowym wordpressie i zebraniu materiałów źródłowych. Samą zaś stronę musi prowadzić użytkownik takiego komputera.

status: nieaktualne 

Komputery już nie są w sprzedaży. Od czasu jak używam AmigaOne 500 (konstrukcyjnie zbieżna z SAM 460) i piszę tu na blogu na jej temat – wezwanie do kolejnego projektu o tym samym jest marnowaniem sił. Wycofuję się z wezwania do wsparcia w tym temacie.

Projekt 5 – strona o AmigaOS 4 w domenie PPA

Nie jest to moja inicjatywa, po prostu wiem że ta strona jest zapuszczona i poszukiwany jest chętny który to pociągnie dalej. Nie tak dawno wspominał o ty tamtejszy admin, grxmrx

Co prawda nie uzgadniałem z nim tego wpisu tutaj, tylko przekazuję informację. Strona leży tu => http://www.ppa.pl/os4/   http://os4.ppa.pl/

Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach – zachęcam do dopisywaniu własnych haseł do Amiga FAQ  http://www.ppa.pl/faq/

status: aktualne, oczekuję pomocy 


Projekt 6 – reaktywowana strona amiga.org.pl

Celem jest wciągnięcie nowych osób do środowiska. W zasadzie działam, potrzebne są osoby do pomocy przy redagowaniu treści. Chodzi o takie tematy:

  • emulacja (PC, Apple, Linuks, urządzenia mobilne)
  • współczesne formy retro (typu Minimig i inne oparte na nowoczesnej elektronice)
  • inne systemy nowej generacji wyrosłe z Amigi – MorphOS, AROS

status: aktualne, oczekuję pomocy 


Jak dołączyć do projektu

Osoba zainteresowana pisze do mnie na adres:

adamus7@interia.pl

podając numer projektu.

Dalsza komunikacja i współpraca odbywa się w uzgodniony drogą e-mail sposób.

 

opublikowano: 8.11.2012 r. 
ostatnia edycja: 25.10.2017 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: