Extras

Extras to dodatki. Z systemem AmigaOS dostarczane są programy będące uzupełnieniem narzędzi dostarczonych z systemem.

Ten zestaw jest po części skostniały i archaiczny – zawiera nierozwijane programy. W przeszłości była próba stworzenia alternatywnego pakietu – Software Pack – próba nieudana.

To nie jest tak, że Extras dostarczany z systemem jest takim zlepkiem „żeby coś było na start”. Jak również nie do końca tak jest że wydłużająca się lista „Extras” ma przykryć zastój rozwoju systemu. Jest w pakiecie wiele programów przydatnych, i większość decyduje się jednak z nich korzystać.

W założeniu mają one pokrywać podstawowe potrzeby użytkownika komputera. Wspominałem o tym kilkukrotnie, choćby przy okazji opisów instalacji systemu, czy nawet opisując pojedyncze (np. Simple Mail), ale dziś pokażę to całościowo.

Programy przedstawione są w takiej kolejności w jakiej znajdują się na liście instalatora Extras. Na początku każdego elementu podałem wersję (jeśli była podana na liście) dostarczoną z systemem AmigaOS 4.1 FE w kompilacji 53.58 czyli dla AmigaOne 500/SAM 460 . Ewentualne aktualizacje poszczególnych programów z Extras – tych nieobsługiwanych przez AmiUpdate -podam w Niezbędniku.

AISS (Amiga Image Storage System)

AISS 4.12 (18.09.2011)

To są ikonki do pasków narzędziowych (ok. 3.500). Twórca tego zestawu to Martin ‚Mason’ Merz. Jest on znany z „Masonicons Collection” czyli zestawów ikon publikowanych w pakietach w latach 2000-2010.

Czy można obyć się bez AISS? I tak i nie. Kiedyś posypał mi się AISS (po instalacji SDK) i miałem okazję zobaczyć jak to wygląda. Część programów działała normalnie – przykładowo DiskImageGUI miał wtedy ikonki „ubogie” – większe, niekolorowe. Część programów nie chciała się uruchomić. W sumie problemem był brak dowiązania – wystarczyło dopisać w skrypcie użytkownika linijkę (dowiązać wolumen TBimages) i sprawa załatwiona.

Ilustracji AISS nie zamieszczę, ikonki są widoczne na paskach narzędziowych w wielu programach, to jest jakby „spójny styl”.

20th Anniversary Bonus Pack

Jeden z pierwszych dodatków w systemie, wypuszczony przez Hyperion w 2005 r. jeszcze dla AmigaOS 4.0. Miał pokazywać nowe możliwości Intuition. Są to motywy (albo jak kto woli – „tematy”) pulpitu, czyli zmieniony wygląd belek, okien, wszystkiego. Pierwsza wersja zawierała motywy: „Atez”, „ZAmi”, „Classic” i „MT”. Z AmigaOS 4.1 dołożono motyw „SilverGreen”.

atez_themeMotyw Atez. Ze względu na specyfikę działania programu do robienia zrzutów ciężko złapać widok aktywnej belki, oryginalnie jest żółta. Widać też że belki mają efekt wypukłości i są niestandardowo skrócone.

mt_themeA to motyw MT, przywodzący na myśl czasy systemu w wersji 3.9. Widać że belki jak i tła w folderach mogą mieć tekstury.

Wszystkie te rzeczy można ustawiać w systemie bez konieczności instalowania motywów, te tematy to są gotowce, jakby szablony. Niemniej nie korzystam z nich ponieważ nie wyświetlają polskich znaków, niestety. Nie wiem od której wersji systemu czy aktualizacji, ale tak jest (widać na zrzutach). Można tworzyć samemu motywy więc być może jest to rzecz do naprawy.

MediaCube backgrounds

Kolekcja 8 profesjonalnych fotografii do wykorzystania jako tło blatu. Profesjonalizm oznacza tyle co sztuka współczesna ;] Dla mnie te obrazki są przeciętne, jedyny plus że każdy z nich jest w wielu rozdzielczościach tak że z dopasowaniem do posiadanego monitora nie ma problemu.

Pokazywałem to przy okazji opisywania Update 5 dla AmigaOS 4.1, żeby sobie nie nabijać odsłon – przeklejam ten obrazek.

tapetkiDla formalności – autorem jest Yannis Tsitouras.

Mixer

Prosty mikser dźwięku (suwaki ustawień głośności dla różnych źródeł dźwięku), obsługuje praktycznie wszystkie układy dźwiękowe pod AmigaOS.

PCI Catweasel Driver

Sterownik kontrolera Catweasel. Niegdyś popularna i pożądana karta na PCI umożliwiająca podpięcie stacji dyskietek i odczyt wielu formatów zapisu, między innymi odczyt amigowych dyskietek pod PC.  Sterownik jest na licencji GPL, w wersji dla AmigaOS jest dołączany od AmigaOS 4.1 Update 5.

AmiDVD

AmiDVD 1.49 (12.12.2010)

Program do nagrywania płyt CD/DVD.

amidvd

AmiFTP

AmiFTP 1.943 (14.04.2009)

Klient ftp, nie korzystałem nigdy dlatego na zrzucie nieskonfigurowany.

amiftp

DirectoryOpus 4

DirectoryOpus 4.18.29 (01.10.2009)

Bardzo rozbudowany i konfigurowalny menadżer plików.

dopus4

DiskImage

DiskImage.device 52.67 (15.11.2010)

Rozszerzenie systemu pozwalające montować obrazy dyskietek i płyt CD/DVD. Jest przyjazny interfejs – DiskImage GUI

diskimagegui

DiskMaster

DiskMaster 2.7 (15.10.2009).

Menadżer plików. Kiedyś tego używałem, ostatecznie porzuciłem. Nie cierpię programów składających się z kilku niezależnych okien.

diskmaster

DvPlayer

DvPlayer 0.72 OS4 Special Edition (04.05.2008).

Bardzo fajny odtwarzacz wideo, z oskórkowanym interfejsem, szybki („dobrze napisany”). Niestety nierozwijany, być może coś drgnie po tym jak wykupił go A-Eon.

dvplayer

Filer

Filer 53.31 (27.04.2010)

Menadżer plików, dobry coś szybko znaleźć, zajmuje mało miejsca na blacie.

filerMa ciekawą cechę która nie każdemu może odpowiadać – nie jest dwupanelowy. Można otworzyć wiele instancji i działać pomiędzy nimi.

IBrowse

IBrowse 2.4 OEM (22.12.2006)

Przeglądarka internetu. Diabelnie szybka, niestety nie obsługuje współczesnych standardów. Dla mnie niezastąpiona do buszowania po prostych stronach typu aminet czy OS4 Depot, ma zresztą skróty przygotowane do kluczowych miejsc w sieci.

ibrowsePierwszy program po AmiUpdate jaki odpalam. Cały czas się łudzę że powstanie nowa wersja, niestety opóźnienia względem świata są olbrzymie (przykład – obsługa CSS).

OWB

OWB (Orygin Web Browser) 3.32 (25.4.2011)

Niegdyś podstawowa przeglądarka. Po nakręceniu się społeczności na Timberwolfa Joerg Strohmayer ogłosił zaprzestanie rozwoju. Ostatnia wersja jaką widziałem to była 3.33, nie wiem czy miała błędy bo szybko zniknęła.

owbPrzeglądarkę da się używać i dzisiaj do większości stron, ale nie da się ukryć że czas robi swoje.

pFTP

Pete`s FTP 1.1 (3.5.2010)

Rozbudowany klient FTP. Wymaga OpenSSH w wersji powyżej 52.3 (nie powinno być z tym problemu; aktualna wersja tutaj).

peteftpNigdy nie korzystałem z niego. Takie rzeczy jak FTP to dla mnie archaizm na równi z IRC czy BBS. Na pewno są osoby którym ftp się przydaje (np. do wgrywania plików na serwer przy prowadzeniu własnej strony) – dla mnie bezużyteczny.

SimpleMail

SimpleMail 0.38 (25.12.2011)

simplemail

Program do obsługi poczty, dosyć przyjazny jak widać. Opisywałem, go tutaj

Ranger

Ranger 1.52 (29.09.2011)

Program diagnostyczny dla systemu.

rangerNajnowsza wersja jest płatna.

RDesktop

RDesktop (23.11.2010)

Program umożliwia zdalną obsługę komputera z Windows, od 98 po 7. Nie wiem jak z wyższymi wersjami.

rdcNigdy nie korzystałem z niego, nie miałem takiej potrzeby. Nie ma co do pokazywania na zrzucie, po uruchomieniu widać pulpit Windows i tyle. Jeżeli ktokolwiek korzystał z programów typu TeamViewer pod Windows to wie o co chodzi.

TuneNet

TuneNet V092.56 (14.03.2010)

Bardzo dobry program, nie tylko do odtwarzania plików muzycznych. Przede wszystkim radio internetowe.

tunenet Ma imponująca liczbę wtyczek, obszernie program opisywałem tutaj. Czekam na nową wersję, po przejęciu programu przez A-EON jest pewne jej ukazanie się (jest to program wymieniony na liście pakietu Enchancer który jest opracowywany).

YAM

YAM 2.7 (OS 4/PPC) (25.12.2011)

Klient poczty, bardziej rozbudowany od Simple Mail. Twórcy mają jakieś krzywe poczucie humoru, bo domyślnie ustawione jest kasowanie wiadomości na serwerze po pobraniu, jak również starych wiadomości lokalnie. Zawsze czysto ;] Polecam to sobie skonfigurować przed pierwszym pobieraniem.

yamTak naprawdę to oba programy (SimpleMail i YAM) troszkę odstają od współczesnych standardów, na szczęście regularnie są aktualizowane.

Timi

To jest syntezator programowy MIDI. W przeciwieństwie do poprzednika czyli Timidity, nie bazuje na SDL ale korzysta z AHI. Timi służy do strumieniowania MIDI w systemie – jest furtką dla programów, przeglądarek, emulatorów. Są opcje konfiguracji dla General Midi i karty Gravis (np. do wykorzystania pod DOS-boxem).

CinemaWare Games

Stare klasyczne gry z Amigi firmy Cinemaware, rozprowadzane przez Hyperion. Każda gra zawiera dodatkowo zeskanowane instrukcje. Kilkanaście tytułów, najbardziej znane to Wings i Defender of the Crown. Są one wstępnie skonfigurowane do uruchomienia z użyciem RunInUAE.

DSC01027

RunInUAE

RunInUAE r7-c (10.01.2013)

Amigowa wersja emulatora Amigi. Działa to dosyć transparentnie – można uruchamiać przez przeciąganie na okienko programu, albo zwyczajnie dwuklikiem. W zależności czy gra ma własne ustawienia konfiguracyjne czy też korzystamy z domyślnych programu.

runinuae

W porównaniu z pierwszymi wersjami – jest dobrze, nie ma zgrzytów z WHDLoad. Autor – Christopher Handley – zaprawdę świetną robotę wykonał.

Podsumowanie

Mniej więcej wiadomo teraz co do czego i czy warto instalować. Temat oprogramowania jest wbrew pozorom prosty, nie ma takiej obfitości jak pod Windows. Uzupełnieniem i rozwinięciem będzie rozpoczęty Niezbędnik poinstalacyjny w którym podam co i w jakiej kolejności instalować po postawieniu systemu, oraz najlepsze moim zdaniem darmowe i komercyjne oprogramowanie i gry. To da pełen obraz czego można używać pod AmigaOS i co polecam.

3 myśli na temat “Extras”

 1. Ftp to nie taki archaizm ja np. z AmiFTP korzystam bardzo często, choćby po to by dostać się na serwer Hyperionu. Ustawienia klienta poczty, które Ty uznajesz za dziwne to również rzecz gustu. Ja od zawsze w każdym kliencie pocztowym mam ustawione kasowanie wiadomości po pobraniu. Bardzo przydatna rzecz, zwłaszcza jak się ma konto na wykupionym serwerze, który nie jest z gumy a na którym hostuje się dodatkowo forum czy bloga.

  Ogólnie po przeczytaniu tego tekstu stwierdzam że chyba może poza DiskImage.device nasz wybór, czego z tego zestawu używać jest kompletnie inny.

  1. Domyślne ustawienia jakiegokolwiek programu nie powinny powodować wprowadzania nieświadomie przez użytkownika nieodwracalnych zmian. Nie wyobrażam sobie że jestem na mieście i potrzebuję coś doczytać na poczcie ze smartfona (np. wczorajszy mejl) a tu klops, trzeba do domu iść amigę włączyć bo na serwerze pusto. Próbuję sobie wyobrazić gościa w korporacji jak tłumaczy szefowi że służbowa skrzynka jest pusta bo Amiga mu pobrała wczoraj, i ma w domu :)
   Każdy ma inny kontekst „działania”. Ja mam nielimitowane konto na interii (darmowe – płatne różni się tylko brakiem spamu od interii). I jak widać po zrzucie są tam nawet wiadomości sprzed ponad 10 lat. Może cię to dziwić po co komuś takie stare mejle, ale np. jak potrzebuję sobie przypomnieć pewien szczegół z przejściówki PowerLeap do procesora K6 która kiedyś kupowałem na Allegro – to „przez szukajkę” na poczcie mam. Nie sądzę żeby ktokolwiek robił notatki z tego co może się kiedyś przydać, mam śmietnik (ponad 20 tys na skrzynce mejli) ale też i nie mam problemu z tym. Nie kasowanie poczty parę razy ocaliło mi tyłek w razie odtworzenia pewnych informacji. No co kto lubi.

   Bardzo możliwe że używamy różnych rzeczy, ale to zarazem oznacza że wszystko jest potrzebne. Ja mam niewielkie wymagania, i AmigaOne nie jest moim podstawowym komputerem (dlatego nie korzystam na niej z poczty – na przykład). Może cię nawet zdziwi ale do prostych rzeczy nawet nie odpalam menadżera plików tylko działam z blatu – lubię WorkBencha.
   Z Extras używam: AISS, AmiDVD, DirectoryOpus 4 (od niedawna przekonałem się do niego; wcześniej był Filer, jeszcze jak nie był w Extras), DiskImage, IBrowse, TuneNet i RunInUAE.
   Czekam na Enchancer.

   Jeśli szukasz inspiracji na artykuł – poczytałbym o tym jak robić własne motywy.

   1. Co do poczty to ja by nie mieć bałaganu na 20 000 w skrzynce, co ważniejsze wiadomości trzymam w folderze „archiwa” lokalnie w kliencie pocztowym. Dzięki temu nie mam 20 tysięcy ważnych, mniej ważnych i całkowicie niepotrzebnych śmieci. Tylko powiedzmy 1000 naprawdę przydatnych wiadomości, wówczas łatwiej poszukać.

    Na marginesie gdy ja zakładałem 17 lat temu swoje konto na Interii, to wtedy limit na skrzynkę wynosił bodaj 10MB i każdy kasował maile po pobraniu. Stare przyzwyczajenia niekiedy u człowieka zostają na całe życie.

    Co do propozycji artka, może to jest jakiś pomysł na techniczny tekst do Amigazynu lecz co do bloga to aktualnie pracuję nad innym artykułem. To będzie być może najbardziej obszerny materiał w moim dotychczasowym dorobku, więc nie pojawi się szybko i nie wykluczam że aby nie było zbyt dużego przestoju wcześniej rzucę czytelnikom nieco „drobnicy”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: