TuneNet

Odtwarzacz plików muzycznych, ceniony głównie za funkcje radia internetowego.

Z systemem AmigOS 4.1 z Extras dostarczana jest starsza wersja. Zainstaluj ostatnią dostępną publicznie za darmo wersję V0.92.56

Na stronie autora są też różne wtyczki rozszerzające możliwości programu. Nie wszystko potrzebujesz mieć, ale mpega.library musisz.

Opis programu

Podstawowe menu posiada trzy zakładki

Pierwsza to Playlist

Wyświetlane są tu ostatnio odtwarzane stacje radiowe, poza tym jest to normalna playlista.

Druga zakładka to Internet Radio

Scan Now uruchamia wyszukiwanie stacji. Zakres wyszukiwanych stacji jest domyślnie ustawiony na 100 ale można go zwiększyć do 1000. Mi nigdy nie udało się znaleźć tylu (przed chwilą sprawdzałem – miałem 465). Odtwarzamy dwuklikiem. Przy zmianie stacji utwór jest ładnie stopniowo wyciszany. Opcje sterowania u góry nie wymagają wyjaśnienia.

Co się tyczy wyświetlania informacji o odtwarzanym utworze to jest to realizowane na 3 sposoby naraz:

1. wyświetlane na górze okienka po prawej stronie – okno programu jest skalowalne więc można je rozciągnąć tak żeby było widać cały napis

2. klikając w niebieską literkę „i” wywołamy tę samą informację z dodatkową okładką (prawdę powiedziawszy nie zdarzyło mi się nigdy zobaczyć okładki, no ale może akurat miałem pecha)

3. przez pojawiające się na chwilkę powiadomienia na ekranie

.

Dostęp do opcji uzyskujesz przez menu kontekstowe (klik prawym przyciskiem myszy w aktywne okienko programu)

Wśród dostępnych opcji trzeba wspomnieć o przełączeniu się na oskórkowany wygląd. Są oddzielne skorki dla normalnego wyglądu i dla programu zminimalizowanego do AmiDocka.

Ustawień dokonujemy tutaj:

podając odpowiednie ścieżki dla ulubionych skórek.

Dodatkowo można ustawić jak program ma domyślnie wyglądać przy starcie – opcja On Startup – GUI Level.

Wybrane SkinFX oznacza że program uruchomi się z wyglądem oskórkowanym. Jeżeli nie podałeś ścieżek do własnych zainstalowanych skórek w trybie SkinFX program wygląda tak jak poniżej:

A tak TuneNet wygląda przy wykorzystaniu możliwości pracy w docku (ostatnia „ikonka” po prawej):

w tym jednak przypadku przyciski są dla mnie zbyt maciupeńkie

Rozszerzenie możliwości programu

Przez wspomniane wyżej – dostępne na stronie autora programu – wtyczki czy jak kto woli pluginy. Dodają one obsługę zarówno zwykłych formatów (mp3, wma, midi, aac, flac itd.) jak i „modków” (25 formatów).

Dostępne są także tzw. skórki – inne dla programu normalnie otwartego, inne w amidocku ale jest niewielki wybór.

Parę słów o instalacji pluginów:

  • jeżeli zainstalowałeś najnowszą wersje TuneNet to nie potrzebujesz ściągać wtyczki do *.ogg  i mp3 cast –  z programem są nowsze wersje
  • aac wymaga dodatkowej biblioteki – ze ściągniętego stąd archiwum bierzesz tylko faad.library i wrzucasz do Libs
  • lame encode jest pod innym linkiem tutaj
  • nie trzeba wrzucać wszystkiego – z rozpakowanych archiwów wystarczy same pliki *.tnplug do katalogu wtyczek w TuneNet o nazwie Plugins
  • skórki są w trzech rodzajach: natywne, skonwertowane z Winampa, i dostosowane z AmiNet Radio – wszystko wytłumaczono w plikach pomocy dołączonych do nich

 

Wyżej moja ulubiona skórka z ANR o nazwie ANRG3PP_rec. Przedstawiłem ją w dwóch trybach: zwykłym i minimalistycznym; w tym drugim panel ma wielkość ikonki.

Jak widać (czerwony guzik) program może nagrywać muzykę z radia, oczywiście ciągiem „jak leci” a nie jako oddzielne utwory.

Oprócz instrukcji obsługi w pdf, w dokumentacji dołączonej do programu można znaleźć opis jak samodzielnie konstruować skórki.

Problemy i ich rozwiązania

Zainstalowałem nową wersję TuneNet i dodatki – radio dalej nie działa!

Ponieważ autor programu „przysnął”, i nie ukazała się aktualizacja dotycząca internetowych stacji radiowych. Można to prowizorycznie rozwiązać, przykład poniżej:

wejdź w preferencje internetowe (są w Prefs)

i w zakładce „Węzeł” dodaj „Nowy” – tam wpisz adres ulubionej stacji

Pojawił się też patch który usuwa problem – pobierz – wtedy ten węzeł jest niepotrzebny.

Instalacja patcha polega na skopiowaniu rozpakowanego pliku do katalogu z programem i uruchomieniu go. W czasie instalowania patcha będziesz proszony o tymczasowe dowiązanie do katalogu tunenet (wskażesz katalog i przypisz). Niżej komunikat z udanej instalacji:

Opis wyżej (z dodawaniem węzła) zdecydowałem się jednak zostawić jako przykład rozwiązania problemu, być może kiedyś będzie znów przydatny. Patch jest rozwiązaniem lepszym.

Przy próbie odtwarzaniu dźwięku otrzymuję komunikat błędu

Dzieje się tak dlatego, ze nie masz czym odegrać :-)

Wywołaj menu kontekstowe (prawy przycisk myszy i Properties) i zobacz na zakładkę:

Jeżeli przy przycisku AHI Mode masz **Unknown Audio Mode** – wybierz sobie jakiś klikając we wspomniany przycisk, przykładowo:

Nie mam dźwięku i nie mam żadnych komunikatów

Sprawdź w Prefs w opcjach AHI czy masz daną głośność dla wybranego Audio Mode (AHI Audio1 czy jaki tam sobie ustawiłeś). Domyślnie są wszystkie wyciszone, po instalacji systemu podgłaśnia się i testuje dźwięk – i jest wszystko ok. Ale właśnie zgłaśnia się jedno a zapomina się o pozostałych.

Radio gra, ale przy próbie odtworzenia dźwięku mam komunikat błędu

Chyba zepsute przypisanie dla rozszerzenia pliku (skojarzenie) – nie pamiętam jak rozwiązałem ten problem, ani jak powstał (prawdopodobnie naprawiłem przez zmianę we właściwościach pliku albo w Deficons).

Nagrane przez TuneNet pliki mp3 nie dadzą się otworzyć

To na pewno ustawiałem przez Deficons

O Deficons i ustawianiu skojarzeń plików oraz ikonek – tutaj link

Ustawiłem skórkę z ANR (AmiNet Radio) a wyświetla się domyślna

Nie wystarczy że wrzucisz je do właściwego folderu SkinFX

Nie wiem w czym to idzie. Błąd odkryłem u siebie, może za długa ścieżka do pliku łącznie z nazwą  – program był na partycji starego typu. Konieczne okazało się umieszczenie ich tak jak poniżej na obrazku:

Czyli zlikwidowałem jeden katalog nadrzędny „po drodze” (ANR_Skins). Oczywiście widoczne tu nazwy folderów mogą być inne, ważny jest schemat.

Dla pewności zamieszczę jeszcze przykładową zawartość:

Plik definiujący (.xml) koniecznie musi być na zewnątrz katalogu, który zawiera oryginalną rozpakowaną skórkę

Możesz korzystać z wielu skórek i nie ograniczać się do nielicznych dostępnych – jeśli opanujesz jak tworzyć te pliki .xml (jest to opisane w dokumentacji).

Linki

archiwum strony autora

wtyczki na OS4 Depot

.

dodane:

TuneNet jest dostępny teraz tylko wraz z systemem, oraz w odświeżonej wersji w pakiecie Enhancer. Dla osób które nie kupują Enhancer cały powyższy artykuł jest aktualny.

Dla tych którzy przymierzają się do zakupu – poprawiono obsługę okładek, dodano suwak przewijania, poprawiono listę stacji radiowych, dodano dokumentację. Reszta bez zmian.

ostatnia aktualizacja strony - 2 styczeń 2017 roku 
(podlinkowanie plików do wayback machine - teraz wszystkie linki działają).

Jeden komentarz na temat “TuneNet”

  1. W starych dobrych czasach gdy program byl intensywnie rozwijany i nie trzeba bylo uzywac zadnych latek (choc Ty wtedy chyba jeszcze nie miales A1) spokojnie mozna bylo znalezc te 1000 stacji. Natomiast gdy ukazal sie ten patch to TuneNet zawsze skanowal jedynie 100 stacji (bez wzgledu na polozenie suwaka), pamietam dobrze bo sam zglaszalem to autorowi na amigans.net, ktory zreszta zdawal sobie sprawe z tego ograniczenia. Nie wiem co i jak sie samoistnie naprawilo, ale dzieki za artka bo przynajmniej uswiadomilem sobie ze faktycznie jest te 465 stacji (przed chwila sprawdzilem), dobrze wiedziec.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: