O programie
Program pocztowy.
Dostarczana z Extras wraz z systemem AmigaOS wersja to 0.34. W internecie można znaleźć nowszą 0.38 – bezpośredni link do pliku => link
Na marginesie przygnębiający fakt – robiąc ten wpis zajrzałem na stronę autora – galeria programu ma 13 odsłon (w tym 2 moje). Taki mamy poziom aktywności amigowców…
Wcześniej używałem programu YAM, przesiadki nie żałuję. Podstawowe różnice jak dla mnie: Simple Mail jest mniej zaawansowany, za to prostszy w obsłudze, bardziej czytelny, nie wymagał dociągania tylu klas MUI tak jak YAM, jak dla mnie program ładniejszy, bardziej przyjemny w użytkowaniu – po prostu „Simple”
Instalacja
Jest banalna i polega na rozpakowaniu ściągniętego programu w miejsce na dysku gdzie chcemy go mieć.
Zmienione zostało logo programu- stare przedstawiające mitycznego Hermesa na znaczku pocztowym
zostało zastąpione przez nowoczesną symbolikę – niżej nowy ekran startowy
Tu widoczna nowa ikonka oraz pliki pomocy (jęz. angielski).
Program jest spolszczony.
.
Konfiguracja
Simple Mail wymaga najpierw rozciągnięcia okienka, ponieważ przycisk Konfig jest normalnie niewidoczny.
Ale jest też menu kontekstowe, które pozwala wywołać wszystkie opcje, w tym wspomniany panel Konfig.
.
W tym miejscu dodajesz konta i jest właściwa konfiguracja programu:
Ustawienia są oddzielne dla każdego konta, a poszczególne opcje oznaczają:
Aktywne – to konto będzie sprawdzane (będzie z niego pobierana poczta przy wciśnięciu przycisku Pobierz)
Nie pob. kopii – jeśli wiadomość jest ściągnięta nie będzie powtórnie pobierana
Kasuj wiadomości – po ściągnięciu wiadomości oryginał zostanie usunięty z serwera; ta opcja jest domyślnie odznaczona i bardzo dobrze (w przeciwieństwie do YAM-a)
.
Konfiguracja jest bardzo prosta – jak i sam program. Opcje menu kontekstowego – umożliwiają zapisanie wprowadzonych ustawień użytkownika (ot, np. ustawienie szerokości kolumn), a także zapisywanie indeksu wiadomości. Większość opcji jest typowa dla programu pocztowego i nie wymaga rozpisywania się.
.
Ewentualne problemy
Miałem przy pierwszym pobieraniu poczty (prawie 11.000 e-maili od początku jak założyłęm konto). Średnio co tysiąc była zwiecha (zamrożenie systemu). Jak już wszystko się ściągnęło – program przy każdym uruchomieniu skanował folder wiadomości, co też trwało każdorazowo kilka minut.
Zaznaczyłem wszystkie wiadomości a następnie określiłem jako przeczytane (opcja będzie w menu kontekstowym po kliknięciu w zaznaczone wiadomości). Usunąłem też pliki indeksu (które tworzyłem w miarę dociąganie e-maili w nadziei że kolejne skanowanie będzie krótsze) i zrobiłem nowe (robi się to dosłownie kliknięciem w głównym menu kontekstowym). Jest nieco lepiej.
.
Niedoskonałości programu
Nie jest to program wszystko-mający, nie ma np. podglądu otrzymanych zdjęć (trzeba korzystać z funkcji zapisz i wtedy obejrzeć) że nie wspomnę o innych nowoczesnych standardach.
Niżej widoczne zamiast podglądu wspomniane opcje „Pokaż” „Zapisz”
.
Można skorzystać z opcji głównego menu Czytaj, gdzie wiadomośc można pzreczytać w trybie tekstowym i HTML. Niestety obsługiwana jest stareńka wersja 3.2 tego standardu, co jak widać daje połowiczny rezultat:
.
Podsumowanie
Mimo wszystko program ma sporo opcji, jest schludny i przyjemny w użytkowaniu.
Biorąc pod uwagę skromną ofertę programową w tym segmencie – YAM i Simple Mail – polecam Simple Mail.
.
.
.
linki powiązane z artykułem
http://simplemail.sourceforge.net/index.php?body=downloads – strona programu, link prowadzi do podstrony Downloads gdzie są do ściągnięcia najnowsze wersje programu (0.39 jest na dziś aktualna, jest z grudnia 2012r.) Nowe wersje pojawiają się regularnie raz na rok w okolicach świąt Bożego Narodzenia.