klasyka

Dlaczego stare gry nie dadzą się po prostu uruchomić?
Pisane były tak żeby wycisnąć max możliwości z komputera, z pominięciem systemu, odwołując się bezpośrednio do sprzętu. W nowych amigach nie ma starych układów i gra nie może zadziałać.
Trzeba więc ją niejako oszukać – stworzyć programowo środowisko do uruchomienia takiej gry. Czyli – potrzebujemy tzw. emulacji i emulatora (programu który „udaje” stary komputer z wszystkimi podzespołami i systemem).

Jak to jest rozwiązane w AmigaOS 4.x?
Z update 4 do AmigaOS 4.1 dostarczana jest odmiana znanego emulatora Amigi – UAE. Nasza wersja nazywa się RunInUAE.
Instalacja RunInUAE jest opcjonalna wraz z Update 4 – kto nie chce ten nie ma.
Co otrzymujemy?

Jak widać na obrazku – oprócz samego programu dostajemy także okrojonego Workbencha 3.1 oraz ROM-y do Amig z tym systemem.

.

Konfiguracja

Uruchamiamy program

– opcje są tam gdzie powinny (czyli klikamy prawym przyciskiem w okienko programu)

Można tam ustawić podstawowe opcje, wybrać czy ma być symulowany dźwięk stacji dyskietek (domyślnie jest włączony), wielkość ekranu, jeden ze zdefiniowanych ustawień sterowania klawiatury/dżojstika.
Nic nie kombinując wybrałem sterowanie z klawiatury, ekran dałem 640×480.

Gramy

Skąd by tu legalnie gierkę? Jest miejsce w sieci gdzie można znaleźć rodzynki ;-)  ja pobrałem grę Wacuś – link

Po rozpakowaniu otrzymaliśmy 3 pliki *.adf. Są to obrazy dyskietek z gry.

Uruchamiamy grę klikając w adf bądź przeciągając plik adf na okienko programu.
Przy pierwszym uruchomieniu gry będziemy zapytani o możliwość utworzenia pliku konfiguracyjnego. Jeśli zgodzimy się otworzy nam się notatnik gdzie można wpisać określone parametry.
Jeśli ktoś nie ma pojęcia o co chodzi – może zobaczyć np. na plik o rozszerzeniu *.uaerc_RunInUAE w katalogu z programem, bądź sięgnąć do dokumentacji (jest w formacie zwykły tekst i guide).

Wrażenia z gry
Domyślnie odpaliła się na pełnym ekranie, przy czym na panoramicznym ekranie z lewej strony obraz był czarny (obcięty). Przy pytaniu o kody trzeba wpisać dowolny 4 znakowy (źródło gry jest legalne, została udostępniona przez twórców).

No „spoko” było :-) „Wacuś – The Detectitive” to gra „z jajem” jest. Platformówka.

Wyjście z gry
Wychodzimy z emulatora kombinacją klawiszy Ctrl+Alt+Q

.

Nie wspominałem jeszcze o wersjach HD (HD w tym przypadku to skrót od „hard disc”) i programie WHDLoad które to umożliwiają grę bez żonglowania dyskietkami – wirtualnymi co prawda ;)

.

To tylko szkółka, mająca pokazać jak w 5 minut coś zrobić. Zachęcam do zapoznania się z dokumentacją programu.

.

dodano:

Pojawiło się Update 5 które miało usprawnić emulację. Chyba nie bardzo natrudził się Hyperion, bo to co dodano nie jest ich autorstwa. Pojawił się wreszcie pełny Workbench 3.1 oraz nowa wersja programu RunInUAE.

Wacuś znów poszedł na „warsztat”. Nie miałem już komunikatu „Jezuśku, 060 inside” (pewnie przez wierną emulację 500-tki)  ale jedna rzecz się nie zmieniła – ekran gry dalej jest obcięty, zarówno w trybie pełnego ekranu jak i w okienku, w różnych rozdzielczościach.

Co ciekawe plansza tytułowa wyświetlana jest prawidłowo.

Niżej widoczne artefakty są prawdopodobnie winą odpalonego równolegle SGrab.

Sama emulacja jakby działa lepiej. Na pewno usprawniono tworzenie plików konfiguracyjnych – mniej to upierdliwe teraz jest.

Ważna uwaga: nie zalecana jest instalacja WHDLoad – są konflikty. Jeśli masz taką sytuację i chcesz powrócić do otwierania plików adf przez UAE- edytuj przypisania przez Deficons.

Opublikowano: 05.05.2012 r. 

Ostatnia edycja: 05.01.2014 r.

Artykuł ten będzie zastąpiony nowszą wersją.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.