Historia procesorów

Jak w temacie – przedstawię pokrótce jak przewijały się różne procesory w Amigach. Bez wchodzenia w zawiłości – krótki przegląd.

Klasyczne „Motorolki”

68000

L_Motorola-MC68000P8

Jego nazwa pochodzi od liczby tranzystorów. Bardzo udany procesor, debiutował w 1979 r. Wspólny dla wielu komputerów domowych, mających swój boom w latach 80-tych (Commodore, Atari, Apple). Pojawił się też w pierwszej Amidze, a także późniejszych „małych” Amigach – 500 i 600, oraz „dużej” Amidze 2000.

Bardzo wiele lat produkowany, i powstało wiele odmian tego procesora. W pierwszej Amidze był właśnie taki jak na zdjęciu – 64 pinowy (liczba „nóżek”), taktowany 7,09 MHz, o mocy 0,7 MIPS-ów

68020

Standardowo montowany w komputerze Amiga 1200 (pierwsza Amiga 32-bit), także w akceleratorach (kartach turbo) do Amigi 500.

motorola-MC68EC020FG25

Wersja użyta w komputerze Amiga 1200 to „ekonomiczna” (68EC020) czyli przestrzeń adresowa ma nie 32 a 24 bity, bez koprocesora, i może zaadresować 16 MB. Częstotliwość taktowania to 14 MHz, a wydajność w MIPS-ach to 1,33. Wygląda to nędznie, ale wraz ze wzrostem MHz i po dołożeniu pamięci komputer znacznie przyspieszał (w potocznej opinii samo dołożenie pamięci „Fast” dawało dwa razy większą wydajność).

68030 i 68040

Standardowo montowane w Amigach 3000 i 4000. Najczęściej spotykane w kartach turbo do Amigi 1200. Różne taktowania. To pierwszy procesor  z MMU (zarządzanie pamięcią) . Jeśli chodzi o wydajność  to dla 68030 z zegarem 30 Hz było to 11 MIPS-ów,  dla 50 Hz  to 18 MIPS-ów.

600px-KL_Motorola_XC68040

68040 posiadał tez FPU (wbudowany koprocesor matematyczny do operacji zmiennoprzecinkowych). Wydajność dla wersji 40 MHz to 44 MIPS-y

68060

Dostępny tylko z akceleratorami, pozwalał m.in. na emulowanie komputera Macintosh szybciej jak oryginał (najszybszy Macintosh miał 68040). Jest to ostatni, najwyższy model procesora z serii 68000.

Posiadał superskalarną implementację procesora 68000, 2,5 mln tranzystorów i wydajnościowo był na poziomie najmocniejszych procesorów 486 Intela (optymiści mówią o pierwszych Pentium 60 MHz). Sądzę że wydajność FPU była słabsza jak w Pentium.

535px-KL_Motorola_MC68060

Moc dla wersji 66 MHz to 88 MIPS , a dla 75 MHz to 110 MIPS-ów.

Era kart turbo PPC

603e i 604e

Dostępne tylko w akceleratorach dwuprocesorowych do Amig 1200, 3000 i 4000 (zawierających także „klasyczną Motorolkę)”. Procesory te to tzw. G2 (druga generacja PPC).

Motorola_PowerPC_604e_233MHz_2

Na zdjęciu PowerPC 604e na karcie Cyberstorm do Amigi 4000. Procesory te były szybsze o 5-10 razy (w zależności od modelu) od Motoroli 68060 i to właśnie PPC stał się „sercem” amig nowej generacji.

Pierwsza generacja komputerów AmigaOne

PPC G3 i G4

Procesory użyte w komputerach AmigaOne. W AmigaOne SE był to IBM G3 (750CX) 600 MHz. W AmigaOne micro był to G3 (750FX bądź GX), a w AmigaOne 800 XE – najczęściej G4 (7455) 800 MHz

.g4800

Na procesorach widać oznaczenie Motorola, ale już wtedy była to własność Freescale. I to ta firma obecnie jest czołowym producentem procesorów PPC na świecie.

Druga generacja komputerów AmigaOne

460 ex

460EX_ext

Procesor firmy AMCC (Applied Micro Circuits). Użyty w modelu AmigaOne 500 taktowany 1,1 GHz.  Nie jest to rewelacja, technologia wykonania 90 nm, brak jednostki Altivec ale wydajność układu szacuje się na 2 MIPS-y na 1 MHz czyli jest dobra. Układ typu SoC (ang. System-on-a-chip).

PA Semi

pasemi_2

Użyty w modelu AmigaOne X1000. Oznaczenie to PA6T-1682M. Może być taktowany 500 (tryb oszczędny) bądź 1.8 GHz. Moc to 8,800 MIPS dla 2 GHz.

QorIQ 5020 i 5040

cyruspluscpu

Procesory firmy Freescale wybrane do najnowszych modeli AmigaOne – AmigaOne X5000/20 i X5000/40 (póki co są płyty główne „Cyrus+” w fazie testów).

Więcej o procesorze 5020 – link

Co dalej?

Prawdopodobnie w przyszłości procesory od Freescale. Przy czym trzeba zwrócić uwagę na to, że PPC idzie w ilość rdzeni a nie w zegar, i że są to procesory często energooszczędne. Tak że nie ma mowy o dogonieniu wydajnościowym  do świata PC. Ale też i nie ma potrzeby gonienia.

 

Linki

http://www.cpu-world.com/info/id/Motorola-identification.html – identyfikacja procesorów Motorola po oznaczeniach

https://www.power.org/ – najważniejsza strona dla interesujących się procesorami PPC i ich zastosowaniem

http://en.wikipedia.org/wiki/Power.org – informacja w angielskiej Wikipedii czym jest Power.org

4 myśli na temat “Historia procesorów”

 1. Adamie tak wielki i ciekawy temat potraktowałeś bardzo po macoszemu a szkoda, bo pisałeś, że tematów ciekawych nie ma chwilowo. A ten akurat mogłeś bardzo rozwinąć i stworzyć olbrzymi artykuł wręcz kompendium wiedzy np. o rodzinie PPC, historia powstania, koalicje IBM-Motorolla-Apple i dokładne specyfikacje modeli a także gdzie takowe na rynku jeszcze były użyte – to już może bardziej pobieżnie. Zresztą podobnie można by zrobić z rodzinną m68k. Temat aż się prosi o dwa takie potężne artykuły. Ja wiem, że to wszystko można znaleźć w sieci. Ale jak tak by podchodzić do tematu to faktycznie o niczym by wtedy nie opłacało się pisać bo gdzieś niby w sieci to jest. Adam nie podołałeś zadaniu w tym artykule a właściwie jego namiastce. Przepraszam za tą krytykę ale naprawdę zawiodłem się po „przebiegnięciu” przez ten artykuł a wiem, że potrafisz dobrze pisać.

 2. Zasugerowałem się dyskusjami na polskim forum (PPA) że najważniejsze są „oryginalne custom chipy”, uznałem więc że temat procesorów jest mało ciekawy – to dlatego potraktowałem go luźno, jako obowiązkowe wypełnienie luki na blogu.
  Przyzwyczajony jestem w internecie do odbiorców typu „na tacy mi tu w dwu zdaniach bo nie mam czasu” i piszę coraz krócej – to nie z lenistwa, i jestem zaskoczony komentarzem. Spokojnie mógłbym napisać więcej, myślałem że nie ma dla kogo.

  1. [quote]Zasugerowałem się dyskusjami na polskim forum (PPA) że najważniejsze są “oryginalne custom chipy” [/quote]

   NIe no, Adam proszę, tylko bez jubilizmów, te zostawmy średnio rozgarniętej młodzieży, która nauczyła się korzystać z Blendera i dobrze, żeby przy tym została i nie męczyła ludzkości jak jej się zaczyna nudzić.

   [quote]Przyzwyczajony jestem w internecie do odbiorców typu “na tacy mi tu w dwu zdaniach bo nie mam czasu” i piszę coraz krócej – to nie z lenistwa, i jestem zaskoczony komentarzem. Spokojnie mógłbym napisać więcej, myślałem że nie ma dla kogo.[/quote]

   Może i tak bywa ale jak ktoś nie ma czasu się na wczytanie tzn. że temat tak naprawdę nie interesuje go tak bardzo jak próbuje to pokazać. Istnieją tematy na które nie da się napisać dużo, żeby tego sztucznie nie wydłużać laniem wody ale są tematy na tyle ciekawe i zarazem tak obszerne, że napisanie o nich po łepkach to po prostu profanacja i lepiej po prostu w ogóle nie pisać, niż tylko wspomnieć o istnieniu. Ja osobiście często tu zaglądam bo informacje o Amiga ONE i Amiga OS (zresztą podobnie jak każdy inny sprzęt czy system oprócz wiodących proszków a więc Haiku, QNX, BSD, Aros czy nawet Linux :D ) a także cała technologia na której się opierają mnie żywo interesuje. A pamiętam jeszcze te czasy gdy oprócz x86 (ARM celowo nie wspominam) na rynkach swoje miejsce miały PowerPC, PA-RISC, SPARC, MIPS czy nieodżałowana chyba najbardziej według mnie Alpha. Sam bym napisał na ten temat ale w tym momencie po prostu sam mógłbym tego nie zrobić w sposób na jaki ten temat zasługuje więc się do tego nawet nie przymierzam. I wydaje mi się, że jest dla kogo pisać jak ktoś nie przeczyta dziś to zawsze to może zostać dla potomnych.

  2. Jest dla kogo,,, ja tu przekopuję te 64 artki i czekam z logiką wzrostu do 128 artykułów :)
   Myślę że można to pociągnąć jako uzupełnienie lub Turbo art. o prockach.
   Warto wspomnieć o MC 68881 i MC 68882, o ich scaleniu w 68040.
   Mało było o 68030 a to wg. mnie najmniej ciekawy procesor i fajno byłoby podać dlaczego.
   Fajnie byłoby podać jakieś „głębsze” info o konstrukcji wewnętrznej, zaletach, wadach, kompatybilonpści z „rodzinką”

   Wspomniałeś o Pentium vs mc68060, Pentium miał zawsze podwojony zegar kooprocesora więc dlatego rozwalał rodzimą konkurencję z AMD, Cyrix, WinChip i innych, więc z 60-tką też chyba by nie miał problemów po przecinku..

   Konkluzja : „myślałem że nie ma dla kogo”….Adam to internet, zapewne ludzie z innych krajów próbują tłumaczyć twoje pisanie !

   Ale dzięki za to co jest !!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: