Gry z PSX

Gry z PSX czyli z konsoli PlayStation 1.

Granie na Playstation było dość popularne wśród amigowców. Powód był prozaiczny, jak to zwykle życie przynosi. W pewnym momencie na Amigę przestały wychodzić nowe ciekawe rzeczy, a żeby nie przejść na PC – często dokupywało się do Amigi konsolę do gier PSX (zwaną dziś Playstation 1). Pamiętam swego czasu reklamy w czasopiśmie ACS (Amiga Computer Studio)  „Dokupiłeś PlayStation do Amigi – dokup PSM do ACS”. Co pokazuje jak powszechne było to zjawisko.,

Konsola ta w latach świetności była prawdziwym hitem na świecie, i nawet po wyjściu Playstation 2 ciągle była popularna przez kilka kolejnych lat.

Do rzeczy :-) Czego nam trzeba żeby zagrać w gry z PSX na AmigaOne?

Potrzebujemy emulator FPSE (Free PlayStation Emulator). Program napisali BERO i LDChen, a autorem amigowej wersji jest Mathias „AmiDog” Roslund.

Plik archiwum zawierający program FPSE w najnowszej wersji ściągniemy stąd:

http://www.amidog.se/amiga/bin/FPSE/20151029/FPSE-0.10.6-OS4.tar.gz

Potrzebować będziemy też bios z konsoli oraz oczywiście gry.

Niestety zarówno plik biosu konsoli PSX podobnie jak i ROM-y z grami nie można oficjalnie ściągać za darmo, więc nie mogę dać linków.

Krążą w internecie różne wersje tych biosów – scph1001.bin (bios z konsoli na rynek USA), można też łatwo znaleźć SCPH1000.bin (z konsoli na rynek japoński) i SCPH7003.bin (na rynek europejski). Każdy z nich w formie nieskompresowanej ma wielkość 512 kB. Z tego co się orientuję to wybór wersji nie ma znaczenia (a przynajmniej nie jest tak istotny jak w przypadku różnych wersji ROM-ów z Amigi).

Powiem tak: nie ma co kombinować za dużo, zazwyczaj pierwsze wyniki w Google nie bez powodu są pierwsze – ostatecznie w odpowiedzi na zapytanie „psx rom” stron wyrzuca zbyt wiele ;-)

Gry są w wersjach PAL/NTSC jak również niektóre tytuły są w różnych edycjach. Także formaty obrazów płyt są różne. Ale naprawdę – jest w czym wybierać – jest wszystko ;-)

Baza gier znajduje się tutaj http://www.amidog.se/fpsedb/

Nie znajdziemy tam obrazków czy opisów. Są tam podstawowe metryczki (określające jak dobrze działa gra pod emulatorem).

Gier które działają bardzo dobrze jest setki, a wśród nich prawdziwe hity. Co ważne – działa to płynnie z pełną prędkością. Panowie (i Panie) – jest dobrze!

Po rozpakowaniu i zainstalowaniu programu pierwszą rzeczą jest wrzucenie pliku ROM konsoli do katalogu dla niego i podanie dla programu położenia (ścieżki)

Opcji konfiguracyjnych jest sporo, ale wszystko jest przejrzyste i łatwe.

Miałem zrobić listę najciekawszych gier – no nie mam kiedy ściągnąć i przetestować te gry. Przepisywanie z innego miejsca w sieci – nie ma sensu. Proszę sugerować się ilością ściągnięć dla każdego tytułu.

opublikowano: 24.03.2012 r. 
ostatnia edycja: 30.03.2016 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: