zmiana chłodzenia procesora

Rzut pod maskę komputera – wszystko jasne – procesor się przegrzewa.

Ale po kolei.

Żeby wymienić oryginalne chłodzenie trzeba go odkręcić od modułu procesora (procesor jest na oddzielnej karcie, wpiętej w płytę).  Niestety  – nie da się ściągnąć starego radiatora bez wyciągnięcia modułu.

Moduł procesora z kolei jest przykręcony do płyty głównej, przy czym 2 śruby mają nakrętki z drugiej strony płyty – a więc musimy praktycznie rozebrać cały komputer, niestety… Czyli: wyjąć bebechy, żeby wyciągnąć płytę główną, odkręcić moduł procesora, ściągnąć stare i założyć nowe chłodzenie, i zmontować wszystko spowrotem. Wszelki opór jest bezcelowy ;-)

Zdecydowałem się na Zalman VF-900 z kilku powodów: był ilustrowany opis w sieci jak zamontować, Zalman to  firma znana (a więc dobra jakość), no i miedziany i lekki (to jest ważne – są bardzo podobne chłodzenia z aluminium, gorsze i cięższe). Zasadniczo ten model przeznaczony był do kart graficznych PC – nie jest to istotne. Ważne żeby zgadzał się rozstaw śrubek z otworami na module procesora. Może też być chłodzenie pasywne.

Co jeśli nie możesz dostać nigdzie tego Zalmanna?

Jakiekolwiek chłodzenie będzie lepsze niż oryginalne – w starym zużyte łożyska powodują… zresztą sami posłuchajcie.

Tt to skrót od Thermaltake – dziś może takie wycięte logo wygląda ciekawe, ale wtedy samo chłodzenie było wręcz niewyszukane, można i trzeba wymienić na nowe bez żalu

Płyta główna

Wypnij wszystkie taśmy, kabelki i wtyczki z płyty głównej. Odkręć i wyjmij wszystkie karty rozszerzeń. Upewnij się że nic nie jest podłączone do płyty i odkręć ją. Wskazana delikatność przy wyjmowaniu z obudowy. Następnie odkręć moduł procesora i odłącz go od płyty, po czym ściągnij stare chłodzenie.

Tak wygląda  płyta – góra

i plecki

Nie pamiętam już, ale chyba wpierw odkręciłem moduł, a potem chłodzenie – tak mi było wygodniej.

Czyli najpierw przewróciłem pleckami do góry  – u mnie moduł procesora był przykręcony bardzo mocno (musiałem sobie pomóc kluczykiem nastawnym łapiąc za nakrętkę, a z drugiej strony kręcić śrubokrętem). Po odkręceniu go i wypięciu z płyty samo ściągnięcie starego chłodzenia jest łatwe – nie jest przykręcone śrubami, trzyma się na plastikowych kołeczkach.

Wiwisekcja starego chłodzenia

Oryginalna warstwa przewodząca działała sprawnie (dotykając metalowej części można było się spiec) , niestety widać po odcisku że chłodzenie nie przylegało równomiernie.

Po usunięciu tej taśmy termicznej można dostać się do 3 śrubek montażowych.

Wygląda to dość tandetnie ;-/

Szukałem nowego „oryginalnego” Thermaltake na wymianę po serwisach komputerowych –  nie znalazłem; nawet podobnego pasującego (nawet do „zepsucia” aby pozyskać samo „śmigło”). Gdyby ktoś faktycznie się zawziął kupić takie samo nowe (nie polecam) to model nazywa się Thermaltake Crystal Orb.

Tu widać bezpośrednią przyczynę przegrzewania się – wyrobione łożysko skutkowało ocieraniem się łopatek o żeberka; nie było to na całym obwodzie ale całość pracowała wolniej i hałaśliwie (bo z oporowaniem)

Moduł procesora

Trzeba się z nim obchodzić „jak z jajkiem” – zapasowego nie kupimy za żadne pieniądze, nie ma szans. Te które można wyciągnąć ze starych Apple nie będą pasować.

Uwaga na te żółte kondensatory (żeby nie zawadzić śrubokrętem czy w inny sposób nie uszkodzić) – są bardzo blisko otworów montażowych, ostrożność wskazana.

Zwróćmy też uwagę na położenie przełączników DIP do ustawienia procesora – raczej “same” nie powinny się przestawiać ale licho nie śpi. Widoczne ustawienie na zdjęciu jest odpowiednie dla taktowania procesora 800 MHz przy szynie 100 MHz (przy szynie 133 MHz byłoby inne – wszystko jest w instrukcji do płyty).

(BTW – płyta główna ma „od groma” różnych zworek, i nie dotykajmy niczego, czego nie musimy)

Tych białych nakrętek nie ruszamy. Jak widać z drugiej strony – oprócz śrub jest jeszcze gniazdo – przyjrzyjmy się zatrzaskom (więcej „otem – potem”)

Montaż

Opis był tu http://www.debornell.dk/VF900cu/

Filozofii wielkiej nie ma, wymagana jest sprawność manualna i spokój. Ważne żeby nic nie uszkodzić.

Autor napisał tam, że podkładki i nakrętki wziął z innego chłodzenia Thermaltake (w innym miejscu w internecie opisywał montaż chłodzenia wodnego to z niego wziął). Niestety nie określił dokładnie wymiaru; miałem troszkę zabawy z szukaniem – nie było dosłownie nigdzie, w końcu kupiłem tam gdzie jest wszystko – allegro ;-) W każdym razie niezbędne były po 2 szt (śrubki i nakrętki) typu M2. Pozostałe są dostarczone razem z chłodzeniem. A nawet zostanie nam trochę „śmieci”.

Wspomniane chłodzonko VF 900 ma dołączane pokrętło regulacji obrotów. Kabelek wpinamy w płytę główną, a samo pokrętło  najlepiej wyprowadzić na zewnątrz (ja mam z tyłu obudowy, na „kratownicy” poniżej zasilacza)

Oczywiście możemy sobie zamontować inne chłodzenie.

Ewentualne problemy

Były, a jakże :-) Po włączeniu czarny ekran – zamarłem…

Co się okazało?

Wspomniałem wcześniej żeby obejrzeć gniazdo gdzie są takie tycie zatrzaski.

W skrócie: nie bójmy się wcisnąć tego modułu w płytę, musi być wyraźny „klik”. Ja tego nie zrobiłem, przez co dokręcając śruby nieświadomie delikatnie wyciągnąłem moduł z płyty (przez co nie było styku).

Na szczęście wystarczyło „tylko” rozebrać jeszcze raz wszystko „do igły” :-> i złożyć tak jak należy

Tak że jak komuś AmigaOne gdzieś zalega „na strychu”, a stało się to po „dłubaniu” przy module procesora  – jest nadzieja że żyje.

———-

dodano: z racji że strona do której linkuję wygasła, i nie ma jej też w wayback machine – odtworzyłem ją jest tutaj link

opublikowano: 26.02.2012 r. 
ostatnia edycja: 24.08.2013 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: