instalacja cz.1

Zakup systemu

Miałem AmigaOS 4 Prerelease. Zapragnąłem „być na czasie” i zakupiłem AmigaOS 4.1 w Amigakit.

Uwaga: Jest kilka wersji AmigaOS 4.1 – są różne wersje dla AmigaOne/SAM/Pegasos – trzeba kupić odpowiednią dla swojego komputera.

Kupowałem z linka podanego niżej – wersja dla AmigaOne XE

http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?products_id=826

To co przyszło wyglądało jak wyciągnięte psu z gardła (miękkie pudełko na koperty wypchane zmiętymi gazetami nie sprawdziło się). Dało się przeżyć, z tego co wiem to firma ogólnie solidna.

Sam system wydany zacnie – tłoczona płytka, drukowany podręcznik, a to  możemy schować w pudełko (jest w zestawie do samodzielnego złożenia).

Podręcznik  jest naprawdę dobry. Wydany na dobrym papierze, bogato ilustrowany i – mimo że nie jest gruby – zawiera sporo naprawdę przydatnych rzeczy. Oprócz opisu instalacji jest tam wprowadzenie do AmigaOS a na końcu krótkie opisy najważniejszych programów z linkami skąd je pobrać.

Wsparcie producenta

Trzeba się zarejestrować na stronie firmy rozwijającej AmigaOS http://hyperion-entertainment.biz/

Będziemy mieć wtedy dostęp do aktualizacji systemu dla swojej wersji (w sekcji Downloads – materiały są widoczne tylko po zalogowaniu się).

Na dziś ukazały się 5 update – są one bezpłatne.

System AmigaOS 4.1 mimo niewielkiej zmiany numerku jest sporo lepszy od AmigaOS 4.  Z kolejnymi Update stabilność jest coraz większa, rozwój – może zbyt wolny, ale jednak jest.

Słowo o instalacji

U mnie decyzja była radykalna – instalacja na czystym dysku i tylko najnowszy AmigaOS – a więc wywalam wszystko i format dysku.

Przebieg instalacji

Płytka jest bootowalna, a sam proces instalacji ogranicza się do prawie bezmyślnego klikania; wszystko jest opisane w książeczce (po angielsku co prawda) ale jest to proste. Ja stworzyłem sobie 4 partycje: swap (partycję wymiany), na system, rezerwową,  i na dane (dokumenty, filmy, muzyka). Jeśli mamy dużo pamięci – 1GB i więcej – partycja swap nie jest potrzebna. Oczywiście można zrobić sobie więcej lub mniej partycji, każdy ma inne potrzeby.

Jaki wybrać system plików przy instalacji

W procesie instalacji gdy są tworzone i formatowane partycje jest kilka systemów plików do wyboru. Szczerze odradzam korzystanie z nowego formatu JxFS. Choćby dlatego że nie istnieje żadne narzędzie do naprawy takiego systemu plików. Czyli w razie kłopotów – dane nie do odzyskania. Ja mam SFS (systemowa) i SFS 2 (pozostałe), ale na system polecam partycję standardową – więcej możliwości odzyskania danych i mniej problemów.

Dokładny przebieg instalacji

Gdyby ktoś jednak potrzebował – przygotowałem opis instalacji. Może nie tyle jest to opis “za rączkę” co kluczowe kwestie i rozwiązania typowych problemów które mogą wystąpić.

AmigaOS 4.1 – instalacja cz.2

Instalacja Update

Update się nie kumulują – musisz zainstalować wszystkie po kolei.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: