Zakup systemu
Miałem AmigaOS 4 Prerelease. Zapragnąłem „być na czasie” i zakupiłem AmigaOS 4.1 w Amigakit.
Uwaga: Jest kilka wersji AmigaOS 4.1 – są różne wersje dla AmigaOne/SAM/Pegasos – trzeba kupić odpowiednią dla swojego komputera.
Kupowałem z linka podanego niżej – wersja dla AmigaOne XE
http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?products_id=826
To co przyszło wyglądało jak wyciągnięte psu z gardła (miękkie pudełko na koperty wypchane zmiętymi gazetami nie sprawdziło się). Dało się przeżyć, z tego co wiem to firma ogólnie solidna.
Sam system wydany zacnie – tłoczona płytka, drukowany podręcznik, a to możemy schować w pudełko (jest w zestawie do samodzielnego złożenia).
Podręcznik jest naprawdę dobry. Wydany na dobrym papierze, bogato ilustrowany i – mimo że nie jest gruby – zawiera sporo naprawdę przydatnych rzeczy. Oprócz opisu instalacji jest tam wprowadzenie do AmigaOS a na końcu krótkie opisy najważniejszych programów z linkami skąd je pobrać.
Wsparcie producenta
Trzeba się zarejestrować na stronie firmy rozwijającej AmigaOS http://hyperion-entertainment.biz/
Będziemy mieć wtedy dostęp do aktualizacji systemu dla swojej wersji (w sekcji Downloads – materiały są widoczne tylko po zalogowaniu się).
Na dziś ukazały się 5 update – są one bezpłatne.
System AmigaOS 4.1 mimo niewielkiej zmiany numerku jest sporo lepszy od AmigaOS 4. Z kolejnymi Update stabilność jest coraz większa, rozwój – może zbyt wolny, ale jednak jest.
Słowo o instalacji
U mnie decyzja była radykalna – instalacja na czystym dysku i tylko najnowszy AmigaOS – a więc wywalam wszystko i format dysku.
Przebieg instalacji
Płytka jest bootowalna, a sam proces instalacji ogranicza się do prawie bezmyślnego klikania; wszystko jest opisane w książeczce (po angielsku co prawda) ale jest to proste. Ja stworzyłem sobie 4 partycje: swap (partycję wymiany), na system, rezerwową, i na dane (dokumenty, filmy, muzyka). Jeśli mamy dużo pamięci – 1GB i więcej – partycja swap nie jest potrzebna. Oczywiście można zrobić sobie więcej lub mniej partycji, każdy ma inne potrzeby.
Jaki wybrać system plików przy instalacji
W procesie instalacji gdy są tworzone i formatowane partycje jest kilka systemów plików do wyboru. Szczerze odradzam korzystanie z nowego formatu JxFS. Choćby dlatego że nie istnieje żadne narzędzie do naprawy takiego systemu plików. Czyli w razie kłopotów – dane nie do odzyskania. Ja mam SFS (systemowa) i SFS 2 (pozostałe), ale na system polecam partycję standardową – więcej możliwości odzyskania danych i mniej problemów.
Dokładny przebieg instalacji
Gdyby ktoś jednak potrzebował – przygotowałem opis instalacji. Może nie tyle jest to opis “za rączkę” co kluczowe kwestie i rozwiązania typowych problemów które mogą wystąpić.
Instalacja Update
Update się nie kumulują – musisz zainstalować wszystkie po kolei.