Podsumowanie 2014

Kolejny rok, obsuw i niespełnionych nadziei. Pojawiły się jednak tzw. konkrety więc na szczęście jest o czym napisać.

System

Zapowiedziane zbiorcze Update 7 w postaci bootowalnej płytki CD dla wszystkich platform miało swój finał w postaci Amiga OS 4.1 Final Edition.

144-308-thickbox

Nie jest to jednak to o czym była mowa – CD nie jest uniwersalny, znów jest podział na wersje dla starych AmigaOne, nowych AmigaOne i SAM, starych SAM, Pegasosów, Amigi i AmigaOne X1000. Zastanawia mnie sens utrzymywania takich rozdzielnych dystrybucji. Ograniczenie piractwa? Nie sądzę, wstępne szacunki zamówień wskazują na to, że wersja dla Amigi „klasycznej” ma więcej nabywców niż pozostałe razem wzięte. I tu jakoś nikt nie boi się piracenia. Dla otrzymania rozeznania ilu użytkowników jest „aktywnie wspierających daną platformę”? Może, ale znów – dane pewnie nigdy nie zostaną podane do wiadomości publicznej.
Troszkę kontrowersji jest wokół tego że jest to sprzedanie jakby drugi raz wersji 4.1. Jak to wytłumaczyć – że niby wcześniejsza wersja 4.1 (6 lat temu) nie była finalna? Nie, tu chodzi o to że numerek 4.2 jest zarezerwowany dla systemu z obsługą wielu rdzeni procesora.

Najnowsza odsłona AmigaOS nie zawiera żadnych znaczących nowości. Jest lepsza obsługa pamięci rozszerzonej (z której skorzystają także właściciele pamięci do 2 GB RAM), lepsza konsola poleceń, nowe funkcje Intuition, poprawki do DOS-a i Workbencha, nowa biblioteka graficzna, zaktualizowany port Pythona, oraz nowe grafiki i ikonki od Martina Metza.

Zważywszy na niską cenę (125 zł w przedpłacie) Amiga OS 4.1 Final należy traktować w kategorii wygody (brak konieczności przy reinstalacji systemu przechodzenia przez 6 update); także warto docenić wielką rolę  popularyzatorską o czym niżej.

 

winuae

W kategorii „System” muszę wspomnieć o emulacji. Emulator WinUAE wraz z wersją 3.0.0 osiągnął obsługę PPC co jest krokiem milowym.

Jeszcze do niedawna obawiałem się tego, uważając że możliwość emulacji Amigi PPC „zabija” rynek sprzętu PPC w kontekście komputera AmigaOne i SAM. Możliwe że się myliłem, że to jest ważny krok dla popularyzacji AmigaOS w najnowszej odsłonie, nasza wielka szansa.

Hyperion zdaje się nie wyrabiać na żadnej płaszczyźnie. Pomijając obsuwy, w sierpniu można było poczytać na Execu wywiad z Mariuszem Danilewiczem odpowiedzialnym za polskie tłumaczenia systemu. Wynika z niego jednoznacznie że z Hyperionem współpracuje się źle.

Właściwie to nie wiadomo co myśleć o Hyperionie, gdy płytka CD z najnowszą wersją systemu dla Amiga 3000 może służyć tuż po kupnie za podstawkę pod kubek z kawą, bo system nie da się zainstalować – zawiera literówkę w pliku instalatora zgłoszoną kilka lat temu… (tak, poprzednia wersja systemu miała ten sam błąd).

Sprzęt

ACube zawiodło, po zapowiedziach współpracy z A-Eon („One Vision”, 14.12.2013) oczekiwaliśmy następcy SAM 460. To był nasz błąd. Ogłoszony „File 3” (25.10) był ponurym żartem. Piszę o wypuszczeniu SAM 460 rc. Komputer okrojony (rc=reduce cost) dla podtrzymania oferty sprzętowej „low-end”? Przypomnę że SAM 460 miała premierę w 2010 r. – 4 lata temu!
Współpraca („One Vision”) miała przełożenie jedynie na dostarczenie nabywcom SAM 460 rc sterowników karty graficznej w wersji Lite (brak wsparcia kompozycji obrazu, maksymalna rozdzielczość 1024×768). To było (6.12) słabe dopełnienie tej groteski.
Czy to są dobre pomysły na rozwój? Kierunek może tak, realizacja beznadziejna.

A-Eon też się nie popisał w kwestii sprzętowej. Permanentne obsuwy to tradycja tej firmy. Z drugiej strony A-Eon podjął kilka śmiałych działań, o czym będzie dalej.

O ile wchodząc w temat (2009 r.) byłem pełen entuzjazmu, o tyle teraz jestem znużony tym czekaniem na wszystko. Czekanie jak czekanie, ale to poczucie że środowisko się ciągle kurczy i kurczy… Da się odczuć że osób zainteresowanych dalszym rozwojem Amigi jest coraz mniej.

Ponieważ Trevor Dickinson oprócz prowadzenia swojego bloga zadbał o to by środowisko było informowane o poczynaniach, i robi to w eleganckiej formie (newsy ukazują się na stronie firmowej w postaci ulotek w PDF), pozwolę sobie tu je wypisać:

8.01 – ogłoszenie wyniku plebiscytu wśród amigowców, wybrana nazwa dla CyrusaAmigaOne X5000
Płyta Cyrus dostarczona do pierwszych betatesterów z opóźnieniem (ponad pół roku) w stosunku do pierwotnych założeń. Przypomnę że finalna wersja płyty była pokazana na AmiWest 2013 czyli rok temu, a główna partia płyt dla betatesterów gotowa do wysyłki 12.10.2014 r… Gdzie tam jeszcze droga do nabywcy… Sierpień 2015 to mój typ na najbardziej optymistyczny wariant, kiedy to AmigaOne X5000 może być dostępna. Niestety okazało się że nie będzie to komputer „średniego segmentu rynku” a bezpośredni następca X1000 także cenowo.

27.03 – sterowniki kart Radeon wychodzą z fazy beta, obsługiwane są modele od X1300 do 7000
No tak, jest to istotna wiadomość, czekamy teraz na gry które potrafią wykorzystać ten sterownik.

14.06 – A-Eon staje się dystrybutorem DvPlayer
Ten odtwarzacz był dodawany w okrojonej wersji do systemu. Jego rozwój stał w miejscu, może teraz coś się odmieni.

12.06 – przejęcie Amiga.org http://www.amiga.org

amigaorg
Trudno mi wskazać jaki był cel tego przejęcia, mam nadzieję że nie jest to ograniczenie wolności wypowiedzi. W sumie skoro Hyperion ma swoje forum, to czemu A-Eon miałby nie mieć, a po co tworzyć nowe jak można przejąć znany i uznany portal.

25.10. – wieści a AmiWest 2014
Tu wysyp świeżości

AMIStore
Czyli sklep online z oprogramowaniem, na wzór AppStore.

Amistore2

Początki słabe, niedopracowany program obsługujący a oferta bardzo biedna. Ale to niewątpliwie śmiały krok, takie wejście w czasy współczesne.

CANDI
Workbench Composite Animated Destop Images. Ożywienie pulpitu poprzez animacje.

Wydaje się być zasobożerne, ale efekt jest naprawdę niezły, bardzo odświeżyło to Workbencha.

Radiance
Pół roku wcześniej wiadomo było tylko tyle że chodzi o program graficzny

radiance3

Wyszedł z tego „bundle pack”, którego zadaniem jest pokryć potrzeby użytkowników w obszarze programów użytkowych. Należy spodziewać się raczej ulepszonych programów już istniejących niż stworzenia nowych, niemniej jest to znaczący krok do przodu.

Na tę chwilę Radiance zawiera sterowniki RadeonHD 2.4, odświeżone wersje odtwarzaczy Mplayer, DvPlayer lite, Workbench CANDI, moduł fraktali do Sketchblocka, PPaint 7.3 oraz rożne obrazki, dźwięki i ikonki.

Sentinel X-Looger
Zapowiedziana została karta do X1000 korzystająca ze slotu Xorro. Karta do debugowania – kilka lat po wypuszczeniu tego komputera, mającego zresztą port szeregowy – produkt dla nikogo tak naprawdę. I piszę o produkcie którego jeszcze nie ma w sprzedaży. Mam nieodparte wrażenie że powstaje tylko po to żeby tego gniazda użyć, żeby pokazać nabywcom w pełni wykorzystanie sprzętu. X1000 jest do dziś komputerem nie do końca oprogramowanym, i to rok po upłynięciu okresu gwarancyjnego, to jest chyba bez precedensu w świecie komputerów.

Przejęcie AmigaWorld http://www.amigaworld.net

amigaworld

To jest zastanawiające, jakby wykupienie jednego portalu to było za mało.

Prisma Megamix
Sprzętowy dekoder mp3, określenie „karta dźwiękowa” byłoby tu na wyrost. Niemniej cieszy że A-Eon nie odcina się od rzeszy fanów starszych modeli Amigi i potrafi dla nich coś wyprodukować.

prisma_production

27.11 – Personal Paint
Kojarzycie ten widok? Program-legenda, powstały ponad 20 lat temu.

ppaint

Wkrótce po przejęciu ukazała się wersja 7.3. Nowości to przepisanie pod PPC i wzbogacenie o drobne usprawnienia (np. nowe „brushe”). Mam nadzieję że nowe funkcjonalności nie będą skutkować zepsuciem interfejsu, i pójdą w istotnym kierunku.

12.12 – Alladin 4D
Również stary program do grafiki 3D, krytykowany za słaby renderer. Rozwój na Amidze zakończył się na wersji 5.x

Aladfac1

Numerek wyżej była wersja dla Apple. Ponieważ A-Eon nabył prawa do rozwijania kodu źródłowego jest nadzieja że już na start będzie to lepsze od ostatniej amigowej wersji.  Nie jest to z pewnością program klasy Lightwave, ale będzie cennym uzupełnieniem Radiance.

Sam system newsów na stronie A-Eon (te PDF) jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom takim osobom jak ja. Swego czasu dostawałem newsletter na e-mail który urwał się z powodu „bez powodu” (ostatni był w marcu 2012). Informacje zostały zawężone do posiadaczy X1000. Powstała kasta „lepszych” amigowców wspieranych oddzielnie. Teraz tego już nie ma (pomijając grupę betatesterską z wiadomych względów).

Pozostałe nowości w oprogramowaniu

Programy użytkowe

digiboster3

Na pewno ważnym wydarzeniem jest ukazanie się DigiBooster Pro 3, programu typu Tracker do tworzenia modułów muzycznych. Pamiętam swoje zażenowanie gdy na poprzednim AmigaWest prelegent nie mogąc wydukać poprawnie nazwiska autora, skwitował „z Polski”. Mam nadzieję że praca Grzegorza Kraszewskiego zostanie doceniona, bo program jest dopracowany. Jest polska lokalizacja, wtyczki, odtwarzacz modułów na inne platformy, mamy też za sobą aktualizację.

SketchBlock czyli program malarski dorobił się płatnej wtyczki do fraktali.

sketchblock_fraktal

Ostatnia darmowa wersja Sketchblocka to 2.6, aktualna to 2.8 rozprowadzana jako „lite” (część pakietu Radiance). Autor przymierza się do wydania wersji 3 Proffessional. Jest to pozytywny przykład jak stworzyć w rozsądnym jak na amigowe realia czasie (Andy Broad pierwsze linijki kodu pisał jesienią 2011 r.) dobry, rozwijany w normalnym tempie program, od zera.

Bardzo istotnym acz zapomnianym „newsem” jest wznowienie sprzedaży programu Hollywood. W tym roku program wzbogacił się o wtyczki do odczytu animacji YAFA, modułów DigiBoostera i AHX. Opublikowano też dokumentacje do programu i MUI Royale. Wreszcie ukazał się odtwarzacz na wszystkie wiodące platformy.

Inne programy to głównie aktualizacje: NetSurf i Odyssey Web Browser, AmigaAMP, klas MUI, MPlayer i MPlayer-GUI. Rozwijany jest Directory Opus 5.9, plus to co wcześniej wymieniałem przy okazji ruchów A-Eon.

Gry

Od Huno to w większości porty: poprawione Frogatto, Super Mario War, Zelda Solarus DX i Zelda Solarus XD oraz nowe Zelda ROTH Jumper, Gish, Hocoslamfy, Gnu vs zombie rotten Tomatoes, Gemgem, Titrus, Smokin’Guns i Urban Terror. Inne produkcje pozostałych autorów – nowa wersja ScummVM, Ask Me Up XXL.

Programów i gier z pewnością było trochę więcej, ale nie zapadło mi w pamięci nic istotnego. Spodziewam się jedynie „na dniach” tradycyjnych aktualizacji klientów pocztowych: YAM i Simple Mail. Niepokoi mnie brak jasnych widoków na nowoczesną i rozwijaną przeglądarkę internetową.

Nasze polskie podwórko

Polskie strony amigowe

Aktywność moja i Pekdara prawie zanikła. Exec walczy o popularność, sporo artykułów, jeszcze więcej newsów, ostatnio nawet ciekawe konkursy. Pobłażliwe podejście do trolowania dla oglądalności portalu to jednak nie jest właściwy kierunek.

Strona i forum Mufy czyli amigaone.pl działa w swoim, dobrym tempie. Ukazują się nowe artykuły i prezentacje wideo, niemniej forum jest pustawe. Mimo zakładania nowych tematów udziela się tam dosłownie garstka. Tu akurat jest sytuacja podobna jak na Execu – z racji zorientowania na użytkowników AmigaOS 4.x tych osób musi być mniej, i to będzie trudno przeskoczyć.

PPA bez zmian. Ciągle główny portal dla amigowców w Polsce. Po częściowej kompromitacji konkursu blatów na szczęście były też inne, organizowane przez odpowiedzialne osoby. Takim był konkurs grafiki 3D (gdzie finalne prace „wylądowały” na okładce pisma PPA jak za dawnych lat „Bajtka”), i takie są konkursy modułów muzycznych (te ostatnie mają już kilka edycji za sobą). To są rzeczy za które należy się pochwała. Wspieranie wykorzystania komputera Amiga dla twórczych celów to jest to czym powinna być istota forów amigowych. Dosyć aktywny jest wątek raytracingu. Czyżby czas memłania i polemik zbliżał się ku końcowi? Mam taką nadzieję.

Udało się utrzymać wydawanie papierowego PPA w tempie poprzednich lat (3 numery na rok), a nawet zwiększyć nakład ze 100 do 120 egzemplarzy. Niemniej brak chętnych do pisania jest widoczny, a tematyka drepta wkoło wielokrotnie opisywanych gier i starych Amig.

Wyrasta konkurencja w postaci pisma wydawnictwa AIBB – Amigazyn to prawdziwa niespodzianka. Może nie tyle pojawienie się co jakość. Pismo jest większe objętościowo i lepiej wydane niż PPA. Mocne wejście, numer pierwszy z dołączaną dyskietką, absolutne zaskoczenie zdobyć się na taki gest w 2014 r.,

amigazyn1s

To nie znaczy że tematyka zamyka się wkoło klasyka (w numerze pierwszym jest jak widać po okładce np. o programie Hollywood). Jest ciekawie, a osób chętnych do współpracy coraz więcej. Znany jest nakład, 500 egz., czyli jest to pismo już popularne.

Wydawnictwo AIBB to w zasadzie Adam Zalepa, autor tak znanych książek jak „Amiga od A do Z”. Ubiegłoroczny „AMIGA OS 3.1 – tom 1” został wyprzedany w całości i konieczny był w tym roku dodruk. Na jesieni ukazał się tom 2, na marzec przyszłego roku planowane jest wydanie tomu 3 (o historii Amigi).

Jest zapotrzebowanie na literaturę jak widać, a to że może być zaspokojone cieszy podwójnie.

W zeszłorocznym podsumowaniu pisałem o amigowej telewizji retro. Nie wypaliło to z kilku powodów. Po pierwsze łącze siadało (kiepski hosting) przy uruchomieniu więcej jak 3 kamerek. Po drugie – nie było organizacji spotkań, wielokrotnie wchodziłem i nie zastawałem nikogo oprócz samotnego admina AFK, i pewnie tak samo miało wiele osób. Pomysł dobry, realizacja – w sumie też, brakło dopracowania. Szkoda, było to naprawdę niezłe, może jeszcze kiedyś to wróci.

Pustka po „ami tv” została wypełniona przez AmiWigilia. Nazwa nawiązuje do amigowych spotkań, w tej odsłonie jest to podcast na którego realizację porwał się radzik. Opiera się na wywiadach z ludźmi znanymi w amigowym światku. Dotychczas ukazało się 4 odcinki, na dniach jest piąty, i wygląda na to że projekt nie padnie.

Podsumowanie

Mijający rok oceniam pozytywnie. Sprzętowo nie zaskoczył, ale wreszcie widoczny jest wyraźnie zarysowany kierunek działań. Lepsza komunikacja ze społecznością, strategiczne przejęcia i konkretne plany rozwoju programów.

Zważywszy że „klasykowcy” nie mają co liczyć na nowe dopałki szybsze jak z procesorem 030, NatAmi umarło, a miłośnicy MorphOS-a pozostają ze starzejącym się sprzętem – perspektywy dla sympatyków AmigaOS 4.x nie są złe. Czekamy na 2015, rok premiery AmigaOne X5000, LibreOffice i nowych wersji lubianych programów.

 

 

 

8 myśli na temat “Podsumowanie 2014”

 1. W tekście jest więcej błędów, chociażby PersonalPaint jest w wersji 7.3 a nie 7.03a, no i oczywiście nie ma 30 lat (nie ma nawet 25). O innych nieścisłościach już nie wspominam, bo nie mam dostępu do kompa, a nie lubię pisać na tablecie.

  No ale napiszę jeszcze że fajnie iż blog żyje, bo już się bałem że poprzedni wpis był ostatnim.

  Wesołych Świąt Adamie!

 2. No namieszał chochlik, a nie pisałem w pośpiechu. Nie chodziło o to by być pierwszym – zeszłoroczne podsumowanie też napisałem pierwszy, i dało mi to „aż” 125 odsłon z całym 2014 rokiem włącznie. To nie nastraja do spieszenia się. Nie wiem czemu napisałem 7.03 skoro wyżej napisałem 7.3. Z PPaintem – dopisałem te 30 lat bez sensu, zasugerowałem się tym linkiem http://amigaonex.blogspot.com/2014/11/ppaint-73.html 30 lat to wiek Amigi, mam nadzieję że w 2015 będzie rocznica premiery (23 lipca 1985) jakoś odnotowana i obchodzona – dlatego typowałem wyżej ogłoszenie sprzedaży AmigaOne X5000 w tym czasie, „na sierpień”.
  Czasem jak piszę to podświadomość podsuwa skojarzenia (tak było z Jakubem, współautorem „Amiga od A do Z” a przecież kilka dni temu wypełniałem zamówienie na Amigazyn gdzie „stało jak byk” Adam Zalepa, a „Adam” przewijało się cały rok w newsach)
  To są „głupie” błędy, ani z pośpiechu ani z niewiedzy, mam nadzieje że nie zaważyły na odbiorze tekstu. No ale to są moje niedopatrzenia, to jest fakt.

  Może się starzeję? Mam kolegę, (rok starszy) który lubi żartować, że bierze Bilobil żeby pamiętać gdzie położył te niebieskie. Mam nadzieję że nie pójdę w jego ślady ;-]

  Dziękuję za życzenia. Ja na Wigilię chodzę do rodziny, bardzo lubię te święta choć w tym roku pogoda wiosenna odbiera trochę uroku. Ale skoro mam możliwość odpisać z komputera – robię to z przyjemnością.

  Czego wam życzyć? Może nie tyle konkretnego prezentu, co wyrozumiałego „skarbnika” ;-) przez cały rok.

 3. Zazdroszczę ci Adam trzeźwego spojrzenia na sprawę i pamięci o tym „co, kto i kiedy”. Mi brak jednego i drugiego. Od siebie poza zerowym marketingiem, dodałbym jeszcze bardzo złą politykę i bałagan informacyjny. Nie dosyć że informacje są skąpe to jeszcze porozrzucane po wszystkich możliwych miejscach w sieci. Nie ma strony, a powinna być, gdzie można znaleźć wszystko.

 4. Pozwole sobie nieco wytlumaczyc sie i sprosotowac informacje dot. mojej aktywnosci na wspomnianej stronie. Faktem jest ze wylacznie pod katem artykularskim moja aktywnosci zamarla. Moj wolny czas jakim dysponuje a w zasadzie jego szczatki, przenioslem na skryptowanie w jezyku AREXX. W efekcie powstalo troche narzedzi, ktore ulatwiaja mi prace z galeriami na stronie i nie tylko. Powstalo tez troche prostych ale bardzo potrzebnych narzedzi ulatwiajacych mi obrobke danych. Dla stosu TCP/IP Genesis (OS3.9) napisalem obsluge protokolu DHCP w sieciach LAN. Ten projekt nadal sie rozwija i beda kolejne wersje. Otrzymalem informacje, ze wielu osobom po zainstalowaniu mojego klienta DHCP, ruszylo oprogramowanie wymagajace poprawnie skonfigurowanego srodowiska XEMUL w systemie klasycznym. Jak widac, niektorzy zyskali podwojnie z mojej pracy nad skryptowaniem. Ponad to silnik CMS mojej strony nieustannnie zmienia sie, pracuje nad nowymi, lepszymi a przede wszystkim wygodniejszymi rozwiazaniami obslugi strony od strony panelu zarzadzania. Bezposrednio to nic nie wnosi odwiedzajacym, ale mi ulatwia zycie i zarzadzanie strona.

  Z punktu widzenia uzytkownika OS4.x w.w. nic nie wnosi ale z punktu widzienia uzytkownikow systemow 3.x, calosc mojej pracy poza artykularskiej wypadla na plus.
  Jezeli mam wybierac miedzy artykularstwem a skryptowaniem/programowaniem z takim samym lub lepszym pozytkiem dla ogolu, wybieram skryptowanie i tez w tym kierunku zaczynam przenosic swoj wolny czas.

  Z wyrazami szacunku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: