instalacja cz.3 – błędy

Różne możliwe problemy jakie możemy napotkać w trakcie instalacji

Postanowiłem opisać typowe problemy przy instalacji systemu. Nie oznacza to że instalacja jest jakaś kłopotliwa, czy też że muszą wystąpić jakieś trudności czy błędy. Warto jednak przeczytać – żeby ich uniknąć  –  “przed”.

problem z wyświetlaniem obrazu

Dzieje się tak gdy twoja karta graficzna nie wspiera tzw. kompozycji obrazu. Wtedy podczas instalacji możesz zobaczyć coś takiego

Wygląda jak pęknięty witraż ;-)  To jest nieużywalne, nawet intuicyjnie nie da się tego obsługiwać. Trzeba wcześniej w procesie instalacji zaznaczyć opcję „GUI jak w wersji 4.0” (czy jakoś tak się nazywało – widać o co chodzi na obrazku niżej – białe zaznaczenie to to wybrane).

A najlepiej kupić kartę obsługująca kompozycję. Więcej o kartach graficznych tutaj

Miałem właśnie takiego Radka 8500 LE i system  (po ustawieniu jak wyżej) chodził normalnie. Aż się zastanawiałem na czym to (wsparcie kompozycji obrazu) polega – bo miałem obsługę przezroczystości okien i inne „bajery”.

Było O.K. dopóki nie odpaliłem Blendera – po jego odpaleniu jego ekran wygląda podobnie jak na obrazku wyżej – obraz rozbity na trójkąty i pomieszany – śmieci na ekranie jeszcze gorsze. Wtedy zrozumiałem co znaczyła lakoniczna informacja, że do Blendera potrzebny jest system w wersji AmigaOS 4.1 – niby nie musisz mieć najnowszej wersji systemu ale musisz ;->

problem z zabootowaniem komputera po instalacji

Pamiętaj żeby ustawić dysk na którym instalujesz system jako bootujący. Jeśli tego nie dopatrzysz, po instalacji i zrestartowaniu komputera możesz zobaczyć coś takiego:

Wtedy wiesz ze coś ci „nie pykło” – na szczęście możesz uruchomić AmigaOS z dysku instalacyjnego CD i z jego poziomu ustawić co trzeba. Taki sam ekran zobaczysz gdy zepsujesz coś „bawiąc się” partycją systemową ; partycja bootująca nie może być tez w systemie plików JxFS. Ja bootującą ustawiłem na SFS/2 ale potem miałem problem o czym niżej.

To samo tyczy się SLB (Second Level Booter) – upewnij się na etapie przygotowywania partycji przed instalacją że jest on zainstalowany. Po uruchomieniu komputera jest sprawdzana jego obecność – musi być na dysku z którego ma się uruchomić system. Jeśli go nie ma – trzeba włożyć płytkę instalacyjną z systemem i go z niej skopiować na dysk. Pliczek jest niewielki a sam proces banalny.

Nie ruszaj opcji Install/read configuration bo utracisz wtedy wszystkie dane na wszystkich dyskach. Klikasz na Install na dole i z okienka które wyskoczy wybierasz potrzebny plik (widoczny niżej na obrazku)

problem z zabootowaniem komputera po zmianie typu partycji systemowej

Taki błąd miałem gdy po instalacji (już na działającym systemie) zmniejszyłem na partycji systemowej z SFS/02 wielkość bloku z 4096 na 512 (w sumie 512 jest zalecaną wielkością) i uruchomiłem ponownie komputer. Był to dysk DH:1 i nie został rozpoznany poprawnie – jak wynika z komunikatu wyżej podjęto próbę bootowania z DH:0 (u mnie to była partycja SWAP co oczywiście nie dało startu systemu).

Można to odkręcić uruchamiając system z CD i przywracając poprzednie ustawienia. W każdym razie zabawy na partycji systemowej bootującej niewskazane.

Dyski niezainicjalizowane

Utworzone partycje są niedostępne – nie można na nie wejść.

Jest to normalne, trzeba je sformatować. Polecenie formatowania jest w menu kontekstowym po kliknięciu na dysk/partycję

Oczywiście formatowanie usuwa wszystkie dane. Jeśli dysk czy partycja stały się niedostępne „niechcący” (bo zmieniłeś np rozmiar partycji czy system plików) dopóki nic nie formatowałeś – możesz przywrócić poprzedni stan programem Media ToolBox, ustawiając dokładnie tak samo jak było wcześniej.

Ściąganie pod IBrowse – komunikat błędu

to nie wina systemu plików partycji w której chcesz zapisać plik a przestarzałej przeglądarki

Błąd po instalacji Update 2

nie wiem o co chodzi

Komunikat Guru

Myślałem że uszkodzony jest plik instalacyjny i ściągałem go kilka razy (Update 4). Niestety – albo błąd w systemie bądź instalatorze, albo oryginalny plik na serwerze był uszkodzony. Ponieważ instalacja wykładała się tylko przy RunInUAE  (a jego instalacja jest opcjonalna) samo RunInUAE ściągnąłem z OS4Depot i doinstalowałem. W Update 5 już nie ma tego problemu.

Kłopoty z urządzeniami na USB

Ja wiem że urządzenia na USB są czasem potrzebne zaraz przy starcie (np. klawiatura czy mysz) ale zdecydowałem się to opisać oddzielnie tutaj link

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.