instalacja cz.3 – błędy

Różne możliwe problemy jakie możemy napotkać w trakcie instalacji

Postanowiłem opisać typowe problemy przy instalacji systemu. Nie oznacza to że instalacja jest jakaś kłopotliwa, czy też że muszą wystąpić jakieś trudności czy błędy. Warto jednak przeczytać – żeby ich uniknąć  –  “przed”.

problem z wyświetlaniem obrazu

Dzieje się tak gdy twoja karta graficzna nie wspiera tzw. kompozycji obrazu. Wtedy podczas instalacji możesz zobaczyć coś takiego

Wygląda jak pęknięty witraż ;-)  To jest nieużywalne, nawet intuicyjnie nie da się tego obsługiwać. Trzeba wcześniej w procesie instalacji zaznaczyć opcję „GUI jak w wersji 4.0” (czy jakoś tak się nazywało – widać o co chodzi na obrazku niżej – białe zaznaczenie to to wybrane).

A najlepiej kupić kartę obsługująca kompozycję. Więcej o kartach graficznych tutaj

Miałem właśnie takiego Radka 8500 LE i system  (po ustawieniu jak wyżej) chodził normalnie. Aż się zastanawiałem na czym to (wsparcie kompozycji obrazu) polega – bo miałem obsługę przezroczystości okien i inne „bajery”.

Było O.K. dopóki nie odpaliłem Blendera – po jego odpaleniu jego ekran wygląda podobnie jak na obrazku wyżej – obraz rozbity na trójkąty i pomieszany – śmieci na ekranie jeszcze gorsze. Wtedy zrozumiałem co znaczyła lakoniczna informacja, że do Blendera potrzebny jest system w wersji AmigaOS 4.1 – niby nie musisz mieć najnowszej wersji systemu ale musisz ;->

problem z zabootowaniem komputera po instalacji

Pamiętaj żeby ustawić dysk na którym instalujesz system jako bootujący. Jeśli tego nie dopatrzysz, po instalacji i zrestartowaniu komputera możesz zobaczyć coś takiego:

Wtedy wiesz ze coś ci „nie pykło” – na szczęście możesz uruchomić AmigaOS z dysku instalacyjnego CD i z jego poziomu ustawić co trzeba. Taki sam ekran zobaczysz gdy zepsujesz coś „bawiąc się” partycją systemową ; partycja bootująca nie może być tez w systemie plików JxFS. Ja bootującą ustawiłem na SFS/2 ale potem miałem problem o czym niżej.

To samo tyczy się SLB (Second Level Booter) – upewnij się na etapie przygotowywania partycji przed instalacją że jest on zainstalowany. Po uruchomieniu komputera jest sprawdzana jego obecność – musi być na dysku z którego ma się uruchomić system. Jeśli go nie ma – trzeba włożyć płytkę instalacyjną z systemem i go z niej skopiować na dysk. Pliczek jest niewielki a sam proces banalny.

Nie ruszaj opcji Install/read configuration bo utracisz wtedy wszystkie dane na wszystkich dyskach. Klikasz na Install na dole i z okienka które wyskoczy wybierasz potrzebny plik (widoczny niżej na obrazku)

problem z zabootowaniem komputera po zmianie typu partycji systemowej

Taki błąd miałem gdy po instalacji (już na działającym systemie) zmniejszyłem na partycji systemowej z SFS/02 wielkość bloku z 4096 na 512 (w sumie 512 jest zalecaną wielkością) i uruchomiłem ponownie komputer. Był to dysk DH:1 i nie został rozpoznany poprawnie – jak wynika z komunikatu wyżej podjęto próbę bootowania z DH:0 (u mnie to była partycja SWAP co oczywiście nie dało startu systemu).

Można to odkręcić uruchamiając system z CD i przywracając poprzednie ustawienia. W każdym razie zabawy na partycji systemowej bootującej niewskazane.

Dyski niezainicjalizowane

Utworzone partycje są niedostępne – nie można na nie wejść.

Jest to normalne, trzeba je sformatować. Polecenie formatowania jest w menu kontekstowym po kliknięciu na dysk/partycję

Oczywiście formatowanie usuwa wszystkie dane. Jeśli dysk czy partycja stały się niedostępne „niechcący” (bo zmieniłeś np rozmiar partycji czy system plików) dopóki nic nie formatowałeś – możesz przywrócić poprzedni stan programem Media ToolBox, ustawiając dokładnie tak samo jak było wcześniej.

Ściąganie pod IBrowse – komunikat błędu

to nie wina systemu plików partycji w której chcesz zapisać plik a przestarzałej przeglądarki

Błąd po instalacji Update 2

nie wiem o co chodzi

Komunikat Guru

Myślałem że uszkodzony jest plik instalacyjny i ściągałem go kilka razy (Update 4). Niestety – albo błąd w systemie bądź instalatorze, albo oryginalny plik na serwerze był uszkodzony. Ponieważ instalacja wykładała się tylko przy RunInUAE  (a jego instalacja jest opcjonalna) samo RunInUAE ściągnąłem z OS4Depot i doinstalowałem. W Update 5 już nie ma tego problemu.

Kłopoty z urządzeniami na USB

Ja wiem że urządzenia na USB są czasem potrzebne zaraz przy starcie (np. klawiatura czy mysz) ale zdecydowałem się to opisać oddzielnie tutaj link

Data publikacji: 7 września 2012 r.
Ostatnia edycja: 9 września 2012 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: