podkręcanie procesora

„Nigdy nie mów nigdy”

Nawet tak beznadziejny przypadek jak moja AmigaOne (nie fixowana, na dodatek nie pracująca na szynie 133 MHz)  dała się podkręcić.

Część egzemplarzy AmigaOne XE miała montowane szybsze procesory – mimo że sprzedawane jako 800 MHz. Mój egzemplarz na przykład miał na module oznaczenie 7450, ale na procesorze napis XPC7455 RX933PC.

Oznacza to, że może pracować z prędkością 933 MHz.

Ustawienia przełączników i zworek

Przełączniki tzw. DIP mają położenia ON (włączone) i OFF (wyłączone). ON  to położenie górne – tyczy się to zarówno modułu procesora jak i ustawień dla Articia S.

Ustawienie dla procesora 933 MHz  – wł, wł, wył, wł co daje mnożnik x7

Taktowanie płyty głównej 133 MHz ustawia się zworkami J11-J13 (wszystkie mają być tak założone żeby łapać pierwsze 2 bolce).

Ustawianie napięcia dla procesora – przełączniki DIP nad Articia S (górna część płyty). Próbowałem ustawiać od najniższego napięcia, niestety przy wartościach najniższych komputer nie włączał się (1,34 V) bądź nie był w stanie załadować systemu (1,39 V), więc zostawiłem na starym ustawieniu 1,59 V (wł, wył, wł, wył). Prawdopodobnie bez problemu pracuje na wyższym napięciu ale nie chciałem przesadzić (sprawdziłem np. na 1,84 V bo takie wynikało z tej dokumentacji => link pdf)

Inne ważne rzeczy 

Pamięć RAM – potrzebna taka która pracuje stabilnie na 133 MHz. Musiałem kupić „nowe” kości które na szczęście dobrze pracują  w parze dzięki czemu mam teraz max – 2 GB RAM.

Nie mogłem dostać tych wymienionych w IntuitionBase, wziąłem jakieś serwerowe HP (marki Infineon; są to kości od simpletech, 1GB SYNC 133MHz, CL3.0 ECC REG 64×4, model 90000-20758-006).

Chłodzenie – musi być dobre.

Jak widać operacja zakończona sukcesem:

Ryzyko
Znam dwa potwierdzone przypadki kiedy tak ustawiony procesor po 3 latach odmówił współpracy. Przy czym nie tyle procesor został uszkodzony, co komputer przestał działać. Jest to usterka naprawialna, wynikająca z powstania tzw. „zimnych lutów”. Być może płyta główna ma wadę  konstrukcyjną i przegrzewa się w niektórych miejscach.

Jeżeli po pewnym czasie pojawią się objawy których wcześniej nie było – czyli kłopoty z uruchomieniem komputera, zawieszki, czy nawet obniżanie się częstotliwości procesora – niestety trzeba wrócić do wcześniejszych ustawień (800 MHz).

Czy 933 MHz to max? 
Oczywiście nie. Wybrane egzemplarze „kręcą się” wyżej, nawet do 1066 MHz. Wyższe osiągi wymagają innych, pasujących modułów (można też wlutować pasujący procesor), przy czym najszybsza AmigaOne XE ma 1,3 GHz.

Więcej o tym pisałem tutaj => usprawniamy komputer (dół strony).

Czy gra jest warta świeczki? 
Czy warto ryzykować? Jaki jest przyrost prędkości?

Dla mnie słabo zauważalny. Różnice będą widoczne nie tyle przy codziennym użytkowaniu co przy wykonywaniu konkretnych zadań.

Zrobiłem test praktyczny programem Blender. Prerenderowanie klatki projektu „bricks_and_water_plugin.blend”

trwało:

800 MHz – 00:21.49

933 MHz – 00:18.12

czyli zysk 3 i pół sekundy

Przy większych projektach czy wogóle użytkowym (nie tylko hobbystycznym) wykorzystaniu komputera ma to sens.

Każdy musi sam rozważyć czy warto.

.

Linki powiązane

http://www.intuitionbase.com/static.php?section=en_cpu-repair – (j.ang) A1 XE G4 933Mhz CPU module recovery

http://amigaworld.net/modules/features/index.php?op=r&cat_id=8&rev_id=175&sort_by (j.ang) chłodzenia i uzyskane osiągi

.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: