Uboot i start systemu

Start komputera i systemu

Czas uruchomienia od włączenia do pełnego załadowania się systemu to prawie minuta.

Najpierw inicjowany jest U-boot. Uruchamia i sprawdza po kolei wszystkie urządzenia w komputerze zgodnie z zapisanymi ustawieniami.

Następnie sprawdzane jest czy na dysku określonym jako startowy znajduje się  SLB („second boot loader”). Jest to plik znajdujący się w RDB („rigid disc block”) na dysku.

(RDB jest odpowiednikiem MBR w PC-tach, ale dopóki nie zamierzamy używać tego samego dysku do Amigi i do PC – nie potrzebujemy wiedzieć więcej.)

Potem ładowana jest zawartość Kickstartu. Kickstart zawiera podstawowe moduły niezbędne do działania systemu, ale w przeciwieństwie do starych Amig nie znajduje się w kości ROM na płycie głównej, lecz w katalogu SYS:Kickstart na dysku systemowym. W katalogu tym znajduje się także plik Kicklayout który określa które moduły Kickstartu są ładowane.

Po tym następuje właściwe ładowanie się systemu.

U-boot – przedstawienie opcji

Trochę o U-boocie. Ostatnia wersja jaka ukazała się dla naszego komputera nosi oznaczenie 1.1.1 i jest cokolwiek stara (marzec 2005 r.) Niestety mimo że u-boot jest na licencji GPL nie jest i nie będzie rozwijany. Prawdopodobnie każdy ma najnowszą wersję więc nie będziemy się zatrzymywać nad aktualizacją.

Postaram się zamieścić na obrazkach (prawie) wszystko bo niektórzy uważają U-boota za czarną magię, a tak naprawdę jest to proste i w zasadzie raz ustawione działa i nie zagląda się tam latami.

Aby dostać się do U-boota trzeba wcisnąć klawisz Enter w czasie bootowania komputera – stosowny komunikat jest na ekranie (około 7 sekundy na filmiku wyżej). Otworzy nam się ekran U-boota – wciskamy wtedy klawisz Esc i z menu jakie wyświetli się wybieramy „go to preferences menu” (enter)

Jesteśmy w głównym menu U-boota

Pierwsza pozycja to „Video Options„po wejściu będziemy mieć do wyboru „Boot from AGP” i „Boot from PCI”. Może być przydatne jeśli mamy dwie karty graficzne – jedną na AGP i drugą na PCI. W przeciwnym razie – nie przestawiać.

Druga pozycja „Integrated Periphereals” – po wejściu w nią opcje prezentują się tak:

To są ustawienia dla portów szeregowych, równoległych, USB oraz kontrolera IDE na płycie głównej. Ja z niego korzystam i mam ustawione „Both” (do wyboru jeszcze „Disabled” i „Primary”).

„Swap Primary and Secondary IDE”  – „zamiana miejscami” napędów bez konieczności fizycznego przepinania taśm na płycie.

Trzecia pozycja na liście w menu głównym to „Memory„. Praktycznie bezużyteczna – wyświetlana jest informacja o ilości zainstalowanej pamięci. Jest opcja „Use memory limit” pozwalająca ograniczyć ilość widzianej pamięci. Domyślnie ustawione jest na „Use” (druga opcja to „Ignore”).

Czwarta pozycja to „Boot sequence

Mamy możliwość wyboru sposobu bootowania.

Jeśli nie mamy Linuxa powinna być wybrana opcja „Amiga Multiboot” i nią właśnie się zajmiemy.

Jak widać mamy możliwość ustalenia kolejności wyboru dysków do bootowania. Jest także możliwość ustawienia czasu kiedy możliwa jest reakcja użytkownika (wybór systemu).  Tu widoczne pierwsze dwie pozycje to „Onboard VIA IDE Disk), ale to ustawienie przykładowe, każdy może mieć inne.

„Boot Device 1” to pierwsze urządzenie rozruchowe, ważne żeby wybrać właściwą opcję. Po kliknięciu (enter) rozwija się lista wyboru. Jest wszystko – dyskietka, napędy korzystające z kontrolera IDE na płycie, SCSI, USB, napędy korzystające z kontrolera SIL.

Piąta pozycja w głównym menu „PCI/AGP„:

Ustawienia dla przerwań dla kart PCI, możliwość degradacji AGP do AGPx1

Kolejne pozycje w głównym menu to:

System Information – wyświetla podstawowe informacje o naszym komputerze – typ procesora, jego taktowanie, taktowanie szyny głównej

Default/fix settings – można przywrócić ustawienia domyślne „fabryczne” bądź ostatnie.

Diagnostics – diagnostyka podzespołów komputera

U-boot pod AmigaOS

A teraz dobra nowina – cały U-boot jest dostępny z poziomu Workbencha :-)

Dostępny jest on w katalogu Prefs.

Prefs opisałem tutaj => „Ustawianie systemu pod siebie”

 

Ważne źródło wiedzy na temat parametrów U-boota:

AmigaOne – U-Boot – Setting the Environment Variables

http://www.titan.co.nz/amigaak/AA020816.htm

Warto przeglądnąć tam pozostałe artykuły w sekcji U-Boot

opublikowano: 10.03.2012 r. 

ostatnia edycja: 12.08.2012 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: