Własny blog – cz.1

Być może ktoś chciałby podzielić się swoim hobby jakim jest amigowanie, ale perspektywa tworzenia strony, wysyłania jej na serwer, tudzież wykupywanie domeny i usługi – jest zniechęcająca. Przyszedł mi do głowy pomysł, że opiszę jak to zrobić za darmo, bez wiedzy programistycznej i nie tracąc dużo czasu.

Podstawowe pojęcia

Hosting – potrzebujesz mieć miejsce gdzie te twoje treści (teksty, zdjęcia) będą umieszczone. Są firmy które oferują tzw. hosting. Czyli za określoną opłatą udostępniają miejsce na swoich serwerach.

Domena – potrzebujesz mieć swój adres w sieci. Adres internetowy strony pod którym twoja strona czy też blog będzie dostępny. To też jest płatne. Firmy które oferują hosting zazwyczaj oferują też w pakiecie usług domenę.

CMS – te właśnie firmy hostingowe udostępniają nie tylko domeny i miejsce na serwerze żeby wgrać tam utworzone strony. Także CMS czyli systemy zarządzania treścią. Polega to na tym, że nie musisz tworzyć stron na swoim komputerze i wysyłać na serwer. Oprogramowanie do tworzenia strony znajduje się już na serwerze – ty tylko logujesz się i z poziomu przeglądarki internetowej tworzysz strony tak jak np. dokumenty w Wordzie. Przeważnie są dostępne też szablony stron dzięki czemu można poprawić wygląd swojego bloga.

Jak to mieć za darmo

Niżej opiszę jak zrobić to łatwo i bezboleśnie przy pomocy WordPress – jest to system typu CMS stworzony z myślą o blogach. Nie jest tak rozbudowany jak bardziej znana Joomla, ale do naszych potrzeb wystarczający. Założenie strony trwa chwilę, a edycja strony odbywa się przez przeglądarkę internetową. Większość usługodawców (hosting stron) oferuje coprawda systemy CMS, ale rozwiązanie które proponuję jest darmowe. Jest tak dlatego że skorzystamy z oferty WordPress u źródła – organizacji która promuje to rozwiązanie.

Szczegóły niżej – zapraszam do lekturki :-)

Własna strona internetowa na przykładzie platformy blogowej WordPress

Zakładanie strony

Zaczynasz od wejścia na tę stronę: https://pl.wordpress.com/signup/

Podajesz tam:

– adres strony którą właśnie tworzysz – może to być cokolwiek, ale pamiętaj: to będzie twój internetowy adres  więc nie wypisuj głupot; najlepiej jakby adres był łatwy do zapamiętania i nawiązywał do tematyki strony

– nazwę bloga

Następnie klikasz „Create blog„.

Dalej trzeba będzie podać:

– nazwę użytkownika – jaką chcesz, w zasadzie bez znaczenia, to nie musi być nazwisko

– hasło jakie ustawiasz

– swój adres e-mail – dostaniesz na niego potwierdzenie rejestracji

Po otrzymaniu potwierdzenia na e-mail klikasz w link zawarty w wiadomości – lub wchodzisz przez https://pl.wordpress.com/signup/ podając nazwę użytkownika i hasło.

Od tej pory możesz już korzystać ze swojej strony.

Z tym że jeszcze nic nie masz (oprócz adresu).

Najpierw musisz tę swoją stronę stworzyć. Co do zasady nie różni się to niczym od pracy z edytorem tekstu typu Word. Zresztą jest możliwość wklejania tekstów z dokumentów Worda, ale można edytować stronę bezpośrednio w przeglądarce internetowej.

Jest mniej możliwości jak w Wordzie, ale podstawowe funkcje edycji dokumentów są (formatowanie tekstu, wstawianie obrazków).

Interfejs jest po polsku więc w zasadzie nie ma się co rozpisywać.

W niektórych motywach zaznaczony dolny pasek opcji jest domyślnie schowany – wywołujesz go klikając w ikonkę oznaczoną strzałką.

Wady i zalety WordPressa

Są ograniczenia ale plusów jest więcej:

+ darmocha – zarówno domena jak i miejsce na serwerze do 3GB

+ dobre indeksowanie przez Google.

– nie obsługiwane jest np. umieszczanie własnych filmów mp4

+ za to obsługiwane zagnieżdżone wyświetlanie filmów z YouTube

– ściśle są określone typy plików które możemy wgrywać (mała liczba formatów)

+ obsługa RSS (subskrypcja nowości z naszej strony)

+ filtr antyspamowy (chroni przed reklamiarskimi komentarzami)

+ wiele innych widgetów i usprawnień

+ wiele motywów (szablonów stron) do wyboru (ponad 100)

– nie można korzystać z własnych szablonów i widgetów

+ masz zawsze aktualną wersję WordPressa – nic nie musimy aktualizować

– opcje formatowania tekstu i kształtowania wyglądu strony – jednak ubogie

Zniesienie części ograniczeń oraz dodatkowe opcje są dostępne za dodatkowymi dopłatami, ale to co wymieniłem jest na start za darmo – mi wystarcza.

Mogą pojawić się wątpliwości – czy platforma blogowa (jaką niewątpliwie jest WordPress) nadaje się na stronę? Wszak blog to taki internetowy pamiętnik… Już uspokajam.

Daty pojawiają się przy wpisach tylko na stronie głównej. Jest to nawet dobre do pisania aktualności, tworząc swego rodzaju „kronikę”.

Natomiast cała witryna (czyli całość jako taka) można skonstruować w taki sposób, że mniej przypomina bloga, a bardziej „normalną” stronę. Dlatego polecam. Spróbujcie – to nic nie kosztuje.

Inne istotne informacje

– pliki które można wrzucać to: jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, ppt, odt, pptx, docx, pps, ppsx, xls, xlsx; jak widać nie ma archiwów ani wideo, są obrazki i dokumenty

– można określać dla każdego wpisu i strony możliwość komentowania; można też kasować komentarze

– strony można tworzyć jako szkice, można ustawiać status  publiczny/prywatny

– można cały blog ustawić jako wyłączony z indeksowania Google czy wogóle prywatny

– można mieć wiele blogów (przy kolejnych nie trzeba się rejestrować, po prostu dodajemy kolejny), wszystkie są darmowe

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.