AmigaOS 4.1 na A1 XE

Co nowego w AmigaOS

Informacje o nowościach dla starych użytkowników AmigaOS 3.x w pigułce:

– wprowadzono język skryptowy Python, ale ARexx został zachowany

– wprowadzono biblioteki współdzielone *.so , ale libs zostały zachowane

– wprowadzono obsługę pamięci wirtualnej, ale RAM-dysk został zachowany

– Kickstart jest, ale teraz nie w kości ROM ale jako katalog na dysku

– zachowane zostały: struktura katalogów, Workbench, ściągalne ekrany, datatypy

– ładniejszy wygląd, rożne drobne ale istotne dla użytkownika usprawnienia

Dlaczego wprowadzono obce elementy (np. z linuksa)? Chodzi o dostęp do wartościowych programów. Dzięki temu mamy Timberwolfa (amigowa wersje przeglądarki internetowej Mozilla), czy programu do grafiki 3D – Blender.

Wyzwania na przyszłość (problemy do dziś nie rozwiązane) – to sterowniki 3D do kart graficznych, obsługa procesorów 2 i więcej-rdzeniowych, oraz pełna ochrona pamięci.

Kompatybilność

Ze starymi rzeczami jest niepełna.

Programom pisanym pod system ma za zadanie ja zapewnić Petunia – emuluje sam procesor Motorola 680×0 dla PPC , układy specjalizowane już nie. Ładowana jest przy starcie systemu (znajduje się w Kickstarcie).

Z grami jest gorzej, ale ostatnio poczyniono istotne kroki w kierunku udogodnienia życia użytkownikom. W Update 4 jest program RunInUAE pozwalający uruchamiać klasyczne oprogramowanie pomijające system, bezpośrednio z poziomu Worbencha (w tym obrazy ISO i WHD); zawiera także stare ROM-y. Ukazała się też łatka umożliwiająca granie w Napalm.

Informacje o współczesnym AmigaOS

Najlepsza strona o AmigaOS (ang.) prezentująca wszystko co istotne w tym temacie (system, oprogramowanie, sprzęt) – znajduje się pod tym linkiem: http://www.amigaos.net/

opublikowano: 30.06.2012 r.
ostatnia edycja: 20.02.2016 r.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.