AmigaOne 500 – obudowa

Poprzednik, czyli SAM 460ex, był sprzedawany w różnych obudowach.

W zależności od tego kto sprzedawał były to:

– ACube (Włochy) – LC-Power modele „1400mi”, ‚2039MB’ i ‚2039MBS’ oraz Cooler Master model ‚Elite 342’

– Vesalia (Szwecja) MS-TECH ‚LC-01’, ‚LC-02’, ‚CA-011’, ‚CA-012’,

– AMIGAstore.eu (Hiszpania) – Sunbeam ‚Silent Twister Silver’

Wynikało to zapewne z tego, że każda z tych firm zamawiała same płyty główne i składała komputery z tego co miała.

W momencie przemianowania 460ex na AmigaOne 500 trzeba było to ujednolicić. Wybrano obudowy ‚2039MB-MBS’.

600x600_214392160

2039 MBS to wariant popularniejszej 2039MB. Dodatkowe S w nazwie pochodzi od „Silver” (srebrna) – bo tylko srebrną wstawką na przednim panelu te warianty obudów się różnią. Proszę wybaczyć, że zdjęcia poniżej przedstawiają wersję bez srebrnej wstawki – takie wyłuskałem na stronie producenta. Ostatnio widzę np. w Vesalii wersję obudowy czarną, więc dyskomfort nie powinien być wielki. Czas na prezentację.

Jest  boczna kratka wentylacyjna z filtrem przeciwpyłowym:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przedni panel jest odchylany, widoczne 2 złącza usb i 2 gniazdka typu jack na mikrofon i głośniki/słuchawki:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ogólny widok obudowy po otwarciu:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak widać dostarczony z obudową jest zasilacz. Jest to model firmowy producenta obudowy LC-Power.

Zasilanie z 20 +4 pin, 1x 4 pin 12V, SATA 4x, 2x PATA, 1x FDD, 380W max., wentylator 80mm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

.

Przewidziano 4 sloty kart rozszerzeń:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

.
W celu ułatwienia montażu wnęki napędów są odchylane -więcej o tym w -> AmigaOne 500 – upgrade
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak widać mamy do czynienia z obudową która raczej powinna być wykorzystana jako klasyczny desktop (leżąca).

Jest jedna zatoczka duża 5,25” i jedna mała 3,5”, dodatkowo możliwość zamontowania kolejnego napędu – 3,5” bez wyjścia na zewnątrz obudowy.

Widok z tyłu:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Można zamontować 1 wentylator o średnicy 60 mm.

Obudowa jest stalowa, w standardzie MicroATX, waży około 6 kg. Ma wymiary 355 x 135 x 405 mm

dodane 1.01.2021 r.

Obudowa jest z przodu gumowana. Od 2019 obserwuje stopniową degradację. Podobne zjawisko widziałem już w innych gumowanych produktach (IBM ThinkPad T43p, SonyEricsson P1i, Alcatel OT-S853). Tu wygląda to najgorzej – przedni panel robi się lepki i porowaty, to jest procesu utleniania się gumy. Nie da się tego zatrzymać. Próbowałem delikatnego czyszczenia (letnia woda z mydłem) i nic to nie dało (czyste, ale bardziej lepkie i dosyć szybko wraca do stanu poprzedniego). Przewaliłem „pół internetu” i jedyna wskazówka to użycie izopropanolu (który wysusza). To ma spowodować zniknięcie lepkości, ale nie zatrzymuje degradacji tworzywa.

5 myśli na temat “AmigaOne 500 – obudowa”

  1. O ile wyglad samej obudowy moze sie podobac lub nie, o tyle jakosc wykonania nie pozostawia zadnych zludzen – bynajmniej nie jest wysoka. W moim egzemplarzu zasilacz jest zmontowany byle jak i lekko pogiety, zdaje sie ze wiekszosc tych obudow tak ma. Zaczepy do mocowania pokrywy (tej z kratka wentylacyjna) rowniez zdazyly juz sie „wyczepic” z obudowy. Przedni panel obudowy sprawia wrazenie pokrytego guma i to jest na plus. Na minus jest niestety sposob w jaki rozwiazano wysuwanie tacki napedu CD-Rom – brak tam jakiegokolwiek mechanizmu „powrotnego”, co sprawia ze po wcisnieciu przycisku pozostaje on w obudowie i nie powraca do pierwotnego polozenia. Jest to dosc uciazliwa aczkolwiek drobna wada obudowy, zapewne mozna ja usunac samodzielnie. Nie powinno to sie jednak zdarzac w zadnych obudowach, wiec mozna uznac ze producent tejze niezbyt sie do produkcji przyklada (badz tez do designu). Z przodu pod klapka, oprocz zlacz USB i audio, znajduje sie rowniez zaslepka zatoki 2,5″, np. na umieszczenie czytnika kart pamieci. Obudowa posiada rowniez diode LED sygnalizujaca prace dysku twardego, jednakze zadziala ona tylko przy podlaczeniu dysku do zewnetrznego kontrolera SATA, podlaczenie bezposrednio do plyty glownej komputera pozbawia nas tej przyjemnosci.

  2. Powiem szczerze, od pierwszego momentu jak zobaczyłem tą obudowę i to jeszcze jak ją się pokazuje w pionie – obudowa gdyby nie to, ze za gruba to wygląda jakby projektowana pod desktop – to normalnie szok, mam obudowę pewnie z cztery razy tańszą i wygląda przy tej pięknie. Nie wiem jak mogli do czegoś sygnowanego jako Amiga One 500 dać takiego paszkwila, jest tyle obudów na rynku nieporównywalnie ładniejszych i w tej samej cenie – i co więcej mających jakiś charakter. A to… chyba Acube dorwało się do zapasów magazynowych zamykanej hurtowni i mieli te obudowy po 20% ceny rynkowej. Bo inaczej tego wytłumaczyć nie sposób.

    http://acube-systems.biz/index.php?page=news&id=81 – juz te prezentuja sie jakoś ciekawiej, nie wspomnę o tym ładnym cube, który swego czasu Acube pokazywało.

  3. To bardzo subiektywne jest. W podanym linku przez ciebie ta u góry (Laguna Enermax) jest równie przeciętna jak ta przedstawiona wyżej, natomiast druga (Intracom „ICA-MTW”) wręcz paskudna. Dla mnie – mamy różne gusta.
    Myślę że duże znaczenie ma też odbiór „osobisty”, nieraz coś wygląda inaczej na zdjęciu a inaczej w rzeczywistości. Podam przykład SAM 460ex sprzedawanej przez Relec jako „Red One F”.
    Link do aukcji http://www.ebay.co.uk/itm/SAM-460-EX-Amiga-Desktop-Computer-/291006977041?nma=true&si=HyzSBRDDeHANL%252FLRadqT78zXiV4%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557#shpCntId
    pewnie wygaśnie, niestety nie da rady umieszczać obrazków w komentarzach
    A tu zdjęcie reklamowe
    http://www.relec.ch/frch/index.php?page=shop.product_details&product_id=6&flypage=flypage.tpl&pop=0&option=com_virtuemart&Itemid=2&lang=en&vmcchk=1&Itemid=2
    Jest różnica.

    Chyba wiem którą obudowę masz na myśli – białą do SAM 440ep
    http://www.dexigner.com/news/10675
    Nexus Psile
    Była piękna, to jest właśnie modelowe podejście do opakowania produktu. A nie złożyć tanio.

    1. OK, sprecyzuje, wszystkie są brzydkie jak cholera :D Sęk w tym, która choć minimalnie komuś przypadnie do gustu. Podobnie Red One F. Natomiast Nexus Psile to jest wlasnie to, w czymś takim można zamknąć produkt nazywający się Amiga (mam tu na myśli modele One). Pytanie: czemu nie. Cena – bo obudowa droższa (może i gorzej dostępna na rynku) więc musieliby podnieść cenę produktu końcowego albo mniej zarobiliby jeśli utrzymana by była aktualna cena (w końcu obudowa za grosze z resztek hurtowych to jednak złoty interes) a może Acube za dużo czasu by musiało spędzać, żeby montować w te obudowy – widząc instrukcje montażu, szybciej to jednak płyte SAM w byle inną obudowę ATX/microATX wepchnąć. Pewnie wszystko po trochu. Jednak już nawet na rynku szeroko dostępnych obudów ATX jest kopę bud, które wyglądają bardziej neutralnie dla oka (czyt. przyjemniej) niż to co oferują dystrybutorzy dla płyt SAM czy ACube w swoim produkcie.

  4. Moim zdaniem Acube powinno użyć jakiejś ładnej obudowy typu media center i zbudować komputer podobny do CDTV. Osobiście poleciłbym np. Fractal Design Node 605.
    Co o tym sądzicie?

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.