Raport z Neuss

28 październik – to było dosyć dawno, po co teraz raport skoro wszyscy co już mieli zdać relacje – zrobili to, ponarzekaliśmy, i życie toczy się dalej?

Ha, nie zgadniecie. Myślałem o tym by podejść do tematu inaczej. Potraktować największe imprezy – światowa (AmiWest) i europejska (w Neuss) – jako przegląd stanu faktycznego środowiska. Jego przekrój, czym żyjemy, co robią amigowe firmy, kto się czym zajmuje i jakie są tego rezultaty.

O AmiWest napiszę krótko. Jest to impreza w USA więc w oderwaniu od naszych realiów. Dickinson uważa ją za ważną ponieważ to tam jest kolebka Amigi, poza tym USA to potencjalnie duży rynek.  Niestety średnia wieku uczestników tych spotkań jest wysoka (sam kiedyś pisałem o nich jako o zjeździe pierników). AmiWest należy traktować jako spotkanie deweloperów AmigaOS 4, zaznaczenie obecności, złożenie raportu z rocznej działalności i nakreślenie wizji rozwoju na kolejne lata (niestety ten rok był słabszy od poprzednich). Jeśli miałbym wskazać jakiś czynnik wyróżniający – odbywały się tam warsztaty programistyczne (z poprzednich lat są udokumentowane), tudzież różne działania lokalnych fanów zrzeszonych w tamtejszych klubach (np. prezentacja REBOL-a). W USA działa prężnie sklep „Amiga On The Lake”. I w sumie tyle – w Neuss pokazano w zasadzie to samo – a nawet więcej, więc jedziemy do Neuss.

Cytując execa (przetłumaczony nius z amiga.de):

  • dokładnie obecnych będzie 27 wystawców, a także 12 użytkowników m.in. Hyperion, A-Eon, Cloanto, Individual Computers, Alinea Compuer, APC&TCP, phase 5, ACube Systems, A-Eon Core Linux Support Team, Apollo Team, HunoPPC, AmiStore i AmigaKit,
  • goście honorowi to m.in.: Tim Wright und Mike Clarke (Psygnosis), Dave Haynie (Commodore USA), Rainer Reber (BlueByte), Torben Bakager Larsen (Battle Squadron), Trevor Dickinson (A-EON), Dr. Tim King und Jessica King (AmigaDOS), David Pleasance (Commodore UK) i François Lionet (AMOS),
  • muzykę na żywo wykonywać będą Blue Metal Rose, Chris Hülsbeck i Knight „TDK”,
  • każdy z uczestników otrzyma od Cloanto bezpłatną pełną wersję emulatora Amigi „Amiga Forever” w najnowszej wersji,
  • okolicznościowy numer pisma Amiga Joker będzie dostępny w cenie 5 euro,
  • wieczorem w kinie będzie można zobaczyć film „From Bedrooms to Billions: The Amiga Years”.

Będę posiłkował się filmem z YouTube jeśli chodzi o kolejność prezentacji. Zdjęcia dają się powiększać, ale są niskiej jakości. Wszystkie linki powiązane z Amiga 32 w Neuss –  na końcu opracowania.

Imprezę zorganizował Markus Tillmann, zachęcony sukcesem edycji Amiga 30, w  Landestheater w Neuss. Jest to potężny budynek (zawiera między innymi teatr i kino), wykorzystano część.

Paul Kitching –  http://www.paulkitching3d.com

Wspominam bo jest na plakacie; to grafik, robiący chyba oprawę do strony imprezy, zajmuje się z tego co widzę głównie 3D

Amiga 32  www.amiga32.de

Strona oficjalna imprezy; jak dla nas nic ciekawego (poza tym że działa jak Workbench). Ich stoisko było zaraz przy wejściu. Mieli okolicznościowe gadżety – koszulki, kubki, przypinki, smycze, płyty (niestety nie udało mi się ustalić zawartości) i wydanie specjalne magazynu Amiga Joker 1/17.

Właściwa część wydarzenia odbywała się na piętrze. Podczas wyjścia po schodach można było dostrzec reklamę BoingsWorldhttp://www.boingsworld.de. Jest to niemieckojęzyczny podcast (do tej pory nagrano 88 odcinków).

RETURN – https://www.return-magazin.de

Niemieckojęzyczny magazyn drukowany o klasycznych komputerach i konsolach. Istnieje od 2009 r., do tej pory ukazało się 31 numerów. Na stoisku można było kupić nr 30 (aktualny wtedy) oraz pograć na konsoli Amiga CD32 i Amidze 1200.

Factor 5 – http://www.factor5.com

Twórcy gier, znani głównie z Turricana. Mieli płyty, gadżety firmowe, i trzy komputery do pogrania. Można było też kupić muzykę do Turricana (Chris Hülsbeck).

Kryoflux – https://www.kryoflux.comhttps://webstore.kryoflux.com

Robią kontrolery stacji dyskietek na USB. Do tego jest odpowiednie oprogramowanie. Jest to rewelacyjne według mnie urządzonko, pozwala na odczyt dyskietek dowolnego formatu (nawet z komputerów ośmiobitowych).

Praktyką takich imprez jest doklejanie się do siebie, czyli na jednym stole jest kilku wystawców, niekiedy „gościnnie”. Co widać na poniższych zdjęciach.

Matzes a1k.org Graphics Adapter

Wyłapałem jeszcze PSID64 (do Commodore C64), i książkę „Commodore: The Amiga Years” (autor: Brian Bagnall).  

Vampire – http://www.apollo-accelerators.com

Długaśny stół, i najbardziej oblegane stoisko.

Wsad Gold 2.7, szybsze FPU

Na Amidze 600 można było pograć w Quake i pooglądać teledyski.

Na topie obecnie są dwa modele, Vampire 600 V2 i Vampire 500 V2, oparte o układ Altera Cyclone 3 i posiadające 128 MB RAM. Poniżej płyty prototypowe: V4 „sandwich board”, V4 w wersji dla A 500 oraz dwie sztuki wersji „standalone”.

Vampire to emulator sprzętowy (technologia FPGA), który może sporo namieszać na rynku amigowym. Za ułamek ceny rozbudowanego sprzętu retro daje te same możliwości i jest nowy. Niestety, poniższa prezentacja (wsad dający Atari na Amidze 500) budzi u mnie negatywne odczucie:

Virtual Dimensionhttp://www.virtualdimension.de

Tu z kolei małe zainteresowanie. Ciężko powiedzieć czym panowie obecnie zajmują się, poza nagrywaniem imprez, być może „zapomnieni-zasłużeni”. Jedynie co mogło zainteresować to gra”Cybermove” na A 500.

MorphOS – http://www.morphos.de

Kilka maszyn, od klasycznej Amigi po laptopa. Główną atrakcją była prezentacja wersji 3.10 systemu. W oczy rzucały się nowe skórki, i nowoczesna stylistyka, co „głębiej” – nie wiem.

aCube systems – http://www.acube-systems.biz

Producent płyt głównych SAM dla AmigaOS 4. Nie mieli nic nowego do pokazania, bardzo biedne stoisko. Widziałem jeden laptop i dwie płyty główne (SAM 440ep Rev.C i SAM 460EX w ostatniej wersji z czerwonym laminatem).

A-EON – www.a-eon.com

Firma produkująca komputery AmigaOne. Kilka komputerów podpiętych pod wielgachne monitory. Jedna X1000, dwie X5000, Tabor (to ten na zdjęciu) i jeszcze drugi w nowej obudowie (zdaje się nie podpięty). Tabor służył do prezentacji systemu na niego – działająca wersja beta.

Na razie nie ma wciąż sterowników do wbudowanej karty sieciowej i dźwięku. A-EON miał wspólny stół z AmigaKit, tak więc dzielił je (a w zasadzie łączył) laptop A.L.I.C.E., który ma być wreszcie dostępny w sprzedaży.

AmigaKit – www.amigakit.com

Stół kończyło stanowisko AlartCity (gra)

I nieznany mi podmiot plexi laser http://www.plexilaser.de/shop/  z obudową do Amigi 500 

Individual Computers – https://icomp.de/shop-icomp/de/shop.html#filter=*

Czyli Jens Schönfeld  i elektronika na użytek retro.

Na zdjęciu C64 Reloaded MK2. Miał dużo różnego sprzętu, wszystko można obejrzeć na jego stronie.

Cinemaware – http://retro.cinemaware.com/shop/

Premiera gry „Wings”, niestety płytki jeszcze nie wytłoczone. Ta gra miała być już 2 lata temu, dobrze że autor czekając na przedpłaty coś przy niej robił, jak widać pracował do ostatka. Ci którzy dali przedpłaty, mogli odebrać pudełka oraz dwie płytki (czystą, i z grą ukończoną w 95%), także nagrać na miejscu.

HunoPPC Porting – http://hunoppc.amiga-projects.net

Dwa komputery, można było pograć i zakupić na miejscu (m.in. Hydorah, World of Padman)

Wolfsoft – http://www.wolfsoft.de/shop/

Alinea Computer –  https://www.amiga-shop.net

Kolejny sklep z Niemiec, bardziej znany. Dobrze zaopatrzony, masa gratów, daję tylko jedno zdjęcie – z polskim akcentem:

A1200.NET – https://www.a1200.net

Nowe obudowy do A1200 w ciekawych kolorach, i nowe klawisze

Amiga Future – http://www.amigafuture.de/portal.php?page=2

Magazyn drukowany (edycja niemiecka i angielska)

Hyperion Entertaiment – http://hyperion-entertainment.biz

Trochę przytyły Benek Hermans, i wymowny plakat z tyłu.

Formosan

Z Tajwanu, wykorzystują Amigę do promowania nauczania. Pełna egzotyka.

Ponieważ autor filmu wrzucił go w przyspieszonej wersji, musiałem go spowolnić. Wybierając kadry zauważyłem że wiele z nich jest nieostra, jest dużo „skakania” kamerą i rozmyć, i ciężko dobrać odpowiednie materiały. Poniżej więc zamieszczam to co do końca wpadło mi w oko.

010101 music – http://www.010101-music.nl

Wytwórnia płytowa specjalizująca się w muzyce do gier

Dalej nie wiem, dużo stołów z retrosprzętem, wręcz uginały się, i dużo artefaktów w pudłach.

Poniżej ładnie zrobiona Amiga 2000

Przedostatnie zdjęcie to stanowisko Tomasza Marcinkowskiego, ostatnie to jedno z kilku miejsc sygnowanych przez stowarzyszenie „Amiga & Phoenix Community” – https://www.a1k.org

Było tego o wiele więcej. Jak sobie przypomnę swoją ocenę, że nurt NG to 10% środowiska, to stwierdzam że nie tylko byłem optymistą, ale miałem poczucie humoru.

Na filmie nie było wszystkiego, więc uzupełniam.

Cloanto

Znana głównie z pakietu Amiga Forever do emulacji Amigi

Friend Software Corporation – https://friendup.cloudhttps://friendsoftware.cloud

Internetowy system operacyjny Friend UP, oparty o HTML 5 i JavaScript. Firma znana o tyle że promuje ją David Pleasance, który zajmuje się sprzedażą na świecie, a jeden z deweloperów to Paweł Stefański, znany bardziej w środowisku jako ‚stefkos’.

AmiStore.de – http://www.amistore.de

Niemiecki sklep internetowy, coś jak nasze RetroAmi, tylko że biedniejszy. Na powiązanym z nim blogiem ostatni wpis jest z 2013 r., myślę że nie ma nad czym się zatrzymywać.

(dodane w styczniu 2022 r.: sklep został zlikwidowany, resztki magazynowe można zakupić kontaktując się z http://www.media-net-point.de)

GoldenCode – http://goldencode.eu

To programista Daniel A. Müßener, znany w środowisku jako Daytona. Ale próżno na tej jego stronie szukać amigowych rzeczy.

Amedia Computers – https://www.amedia-computer.com/fr/

Sklep z Francji, można u nich kupić między innymi X5000.

ARES – http://www.aros-broadway.de

Były kiedyś takie komputery dla AROS-a, AresOne, i więcej tego typu pomysłów. Chodzi o dystrybucję AROS-a o nazwie Broadway, a najnowsze eksperymenty to „kiedy AROS spotyka Linuksa” czyli AEROS. Z powyższej witryny, pomimo że wartościowa, nie da się wbić do sklepu, bo jest nowy adres, i tam polecam zaglądnąć https://www.aeros-os.org

phase5 digital products – http://www.p-5.eu

Pokazane było kilka płytek prototypowych, nic w działaniu. Nie jestem tak krytyczny jak większość, uważam że facet posiada schematy do starych kart phase5, tylko najwyraźniej „coś nie pykło” – ostatnie rewelacje mówią o wyprodukowaniu płytek bez warstwy GND (masa).

Richard Lovenstein  – https://www.patreon.com/loewenstein

Gra Reshoot R w assemblerze

O czym jeszcze warto wspomnieć

Projekt Rot czyli nowe płyty Amiga 500+ Rev 8 (odpowiedzialny jest Matze z A1k)

Amy-ITXhttp://www.amy-itx.com https://amy.ikod.se

To jest płytka w formacie ITX do której można włożyć oryginalne układy z A 500.

Na stole a1k.org wypatrzyłem jeszcze MNT VA2000 – http://shop.mntmn.com (karta graficzna do Amigi 2000) oraz bodaj cztery projekty FPGA, rozpoznałem MIST i płytkę zrtech Cyclone IV.

(dodane w styczniu 2022 r: produkt archiwalny, ale jest wsparcie na stronie;
zostawiam kartę produktu w formie obrazka „dla potomnych”)

v2000

Hyperion udzielił namaszczenia na dalszy rozwój 3.1 – pracują nad nim Thomas Richter i Olaf Barthel. Gotowa kompilacja będzie systemem AmigaOS w wersji 3.1.4.

Pokazano IBrowse w wersji 2.5. Prawdopodobnie będzie wymagać systemu 3.1.4, ma być też kompilacja na PPC.

Na ukończeniu jest gra Inviyya –  http://www.indieretronews.com/2017/10/inviyya-latest-amiga-shoot-em-up-gets.html

Dream of Rowan 

http://www.indieretronews.com/2015/12/the-dream-of-rowan-amiga-game.html

oraz Final Burn Alpha

Miało też miejsce spotkanie z fanami – obecni na scenie to Dave Haynie, Ron Nicholson i Jeff Porter.

Steven Fletcher kręcił sporo wywiadów, ma wyjść film „Commodore story”, planowany na końcówkę lutego 2018 r. http://www.imdb.com/title/tt6541512/

A co dla nas, fanów AmigaOS 4.x i AmigaOne?

Nowa obudowa dla A1222 – Fractal Design Core 500

Nowy pakiet Enchancer 2.0 (ale to oznacza że aktualizacja nie będzie bezpłatna). Będą nowe sterowniki do kart Radeon, uwzględniające linię Polaris. Ma też być dostępna cała pamięć dla karty.

Pokazano też grę Tower 57, cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Była także gra Spencer, którą niebawem postaram się przedstawić.

I to by było na tyle. Wbrew pozorom zebranie tego „do kupy” było pracochłonne. Kierowała mną ciekawość jak wygląda przekrój środowiska i czym się konkretnie zajmują nasze firmy.

Wnioski? Widać że wszystko kręci się wkoło Amigi klasycznej.

Oczekiwania? Jedyne czego oczekuję to żeby na takie imprezy jeździły polskie firmy.


Z wszystkich relacji z tego wydarzenia najbardziej polecam tę: https://amigax5000.blog/2017/10/29/amiga-32/

Inne warte odwiedzenia:

http://amitopia.com/amiga32-in-neuss-germany-report/

Więcej miejsc podanych jest w wątku na amiga.org w pierwszym poście: http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=72919

Można wyłuskać sporo ciekawych rzeczy.


Zdjęcia pochodzą z poniższych filmów:

[ ↑ ]
Zabierz mnie na górę!

Jeden komentarz na temat “Raport z Neuss”

  1. Dla mnie bieda z nędzą ;) i mniejsza o to czy klasyk czy ng. Czekam na Tabora lub Vampire dla a1200. Czekanie, zapisy, kolejki to najbardziej przerażające. Na nową obudowę i klawiaturę do a1200 czekam i czekam, a podobno mamy XXI wiek.
    Zawiodłem się tym że nie ma Tabora w tym roku, kupiłbym bete, alphe cokolwiek. Musiałem sobie zrobić prezent i rozbudować PC. Amiga 1200 czeka na lepsza czasy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: